Gerçek Kulis - Necati Batı KARAKTER MESELESİ
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 05.06.2012 - 12:05

KARAKTER MESELESİ

Karakter insanları birbirinden ayıran belirgin ve önemli özelliklerden birisidir. Genetikle doğrudan bağlantılı ancak ailenin verdiği terbiye ve yaşadığı çevre karakterin gelişiminde önemli rol oynar. Özellikle gelişim çağınızda gördükleriniz, yaşadıklarınız size uygulanan yaptırımlar karakterinizin gelişiminde belirleyicidir.


Hatta yaşanmış kötü bir çocukluk evresi Allah korusun sizi“ karakter “ yoksunu bile yapabilir...


Uzmanlar karakter bozukluğunu kişinin kültürüne göre beklenenden önemli ölçüde sapmalar gösteren, süre giden bir iç yaşantı ve davranış örtüsü olarak tanımlar.


Başarılı olmak, kazanmak, ön plana çıkmak, terfi etmek, zirveye doğru tırmanmak, ünlü olmak, konuşulmak, başkalarına karşı avantajlı duruma geçmek gibi his ve istekler, insanın içinde olan istek ve arzular olabilir. Ancak bunları yapamamak, başaramamak insanın içinde ki istek ve arzuyu hırsa dönüştürür. Hele ki bunları yapabilecek kabiliyetlere sahip değil iken bunları istemek içinde ki dürtüleri harekete geçirir ve insanı kuralları çiğnemeye sevk eder.


Ciddi ve yeterli düzeyde ahlak ve karakter eğitimi almış kişi bu isteklerini frenleyebilir ve onları meşru dairede ahlaki ilkelere uygun olarak temin etme yolunu seçer. Kısaca çalışır.


Kendi içinde yaşadığı çatışma da doğru yolu seçer ve kurallara, ahlaki değerlere uyar. Hiç kimse yanlış olduğunu bildiğiniz ve yapmak istemediğiniz bir şeyi size zorla yaptıramaz. Yapıyorsanız da irade ve karakter zafiyeti yaşıyorsunuz demektir.


Bunu yapıyor olmanızın bir başka gerekçesi de olabilir tabi ki. Buna da maşa ya da tetikçilik denilmekte.  Ancak bu da dönüp dolaşıp ' karakter yoksunu ' olduğunuz anlamına geliyor.


İnsanın kendisini hiçbir sorumluluk almadan ve çuvaldızı kendine batırmadan, hep başkalarını suçlaması, kendi kusurlarını görmemesi de iyileşebilmesinin ve düzelebilmesinin önünde ki en büyük engeldir. İnsanlar kendi vicdanlarına dürüst olmayı unutmuşlarsa da her hareketlerine makul bir gerekçe uydurur, uydurmaya çalışır ya da uydurduklarını zannederler...


Bu kadar karakter analizi yaptıktan sonra yazılanları çizilenleri bir kez daha gözden geçirin bakalım...


Şöyle bir geçmişe dönüp kim kime ne demiş. Kim kimin hakkında neleri söylemiş bir inceleyin bakalım...


Kim sürekli fabrika açmış, kimin sürekli sitesi kapanmış...


Kim iftiradan hüküm giymiş, kim dua almış...


Sürekli başarılı, her kesim tarafından takdir edilen, onlarca, binlerce kişiye aş, iş imkânı sunan insanlara saldırıyorsanız ve bunu alışkanlık haline getirdiyseniz size ne denir?


Kendiniz bir yerlere gelememiş iseniz, yine bir yerlere gelememiş kişilerin ardına saklanarak, onların maşası konumuna düşmüşseniz buna ne demeli?


Sürekli bir maskenin ardına saklanarak, herkesin ak dediğine kara diyorsanız, yıllardır saldırmak için gündemde ki kişileri seçmiş iseniz adınız ne olur?


Kılıç yerine kullandığınız kaleminiz yüzündenAdalet'ten sürekli tokat yiyor ve bunu madalya zannediyorsanız hangi hayal dünyasında yaşıyorsunuzdur?


Çocuğunuzun,ailenizin rızkını maşası olduğunuz kişilerin idealleri uğruna, yalan ve iftiralardan dolayı hukukun verdiği cezaya ödüyorsanız ne kadar babasınızdır ?


Bunları böylece sıralamak ve artırmak o kadar kolay ki...


Ve en tehlikelisi ALLAH adını ağzınızdan hiç düşürmeyerek Yüce Yaradan'ın emir ve yasaklarının en önemlilerinden birisi olan kul hakkını göz göre göre çiğniyorsanız, iftira atıyorsanız yanacak da yatacak da yeriniz varmı dır ?


Hatadan dönmek de, yanlış yaptım demek de erdemdir...


Ama karakter sahibi insanlar için...


Selametle...

YORUMLAR

muallim naci

Doğru söze ne denir?Eyvallah! Elinize sağlık Necati Bey çok güzel bir yazı olmuş

fatih bayraktar

Necati Bey kaleminizi konuşturmussunuz. Tebrik ediyorum..

sezer

Çok güzel tespitleri olan akıcı bir yazı olmuş. yazarın kalemine sağlık.

yorumsever

Gayet güzel bir tespit karakter meselesi ... sonuç olarak var mı? yok mu? Allah kimseyi şaşırtmasın

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı