Gerçek Kulis - Necati Batı EĞİTİMDE SİSTEM SİL BAŞTAN
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 31.05.2012 - 18:00

EĞİTİMDE SİSTEM SİL BAŞTAN

Milli Eğitim Bakanlığıeğitim sisteminde köklü değişiklere gitmeye devam ediyor. 12 yıllık kesintisiz eğitiminde öngörüldüğü Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği taslağı son şeklini alırken yeterli derece de olmasa da kamuoyuyla paylaşılmaya devam ediyor. Taslakta dikkat çekici noktalardan birisi ders geçme notunun 50 olması, bir diğeri ise üstün performans sergileyen öğrencilerin on iki yıldan daha erken sürede mezun olabilme hakkına kavuşmaları...


Yönetmeliklerde bulunan maddeler sadeleştirilerek ikisi ek madde olmak üzere 235 maddeye indirgenirken 11 yönetmelik ve yönergede yer alan hükümler ile 746 maddelik mevzuat hükümleri de birleştirildi.


Yeni hazırlanan taslağa göre sınıf kontenjanları 30, bir ders saati 40 dakika olarak belirlenirken ders geçme notu ise 50 ye yükseltildi. Devamsızlık ile ilgili ise sert tedbirler alınıyor. Özre bağlı devamsızlık 30 güne çıkartılırken özürsüz devamsızlık tamamen kaldırıldı. Özürsüz okula gitmeyen öğrenci disiplin cezası ile cezalandırılacak.


Sözlü ve ödev notu uygulaması da tarih oluyor. Onun yerine öğretmenler proje ve performans adı altında not verecekler. Yeni yönetmeliğe göre en dikkat çekici uygulama ise erken mezuniyet şeklinde olacak. Öğrenci not ve performansına göre 12 yıldan daha erken mezun olabilecek.


Milli Eğitim Bakanlığı yeni hazırladığı yönetmelik taslağında okullar arasındaki geçişlere de esneklik getiriyor. Sınavla öğrenci alan okullar ile sınavsız öğrenci alan okulların nakil ve geçişleri ayrı ayrı ortak kriterlere bağlanarak aynı okul türünde sınırlama olmaksızın, farklı okul türlerinde ise onuncu sınıfın sonuna kadar nakil ve geçişler yapılabilecek.  Şehit ve Gazi çocukları bu uygulama da öncelik hakkına sahip olabilecekler.


Sınıf tekrarındaöğrenim hakkının kullanılmasına ve kayıt şartlarının yitirilmesine bağlı olarak; örgün öğretimde ilişiği kesilen öğrenciler açık öğretim liselerine yönlendirilecek. Eğitimin sonunda diploma verilecek olması nedeniyle herhangi bir nedenle okuldan atılanliseliler, diplomalarını alabilmeleri için açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim liselerini tamamlamak zorunda kalacak.


Eğitim sistemidaha önce de sıkça yaşandığı gibi tekrar değişiyor. Eğitmenlerin şikâyetçi olduğu bu değişim umarım ki son kez yaşanır. Yaşanacak olan olumsuzlukların sistemin içinde asimile edilebileceğini düşünüyorum. Ancak Başbakanın eleştirdiği öğretmenlerin bu taslak ile ilgili henüz sesleri çıkmıyor.

Henüz görüş belirtmiş eksi ve artılarını dile getirmiş değiller. İnatlaşmadan ziyade doğru ve sürekli bir sistemin oturtulması ülkemiz geleceği açısından önemli ve şart diye düşünüyorum.


Memur maaşları tartışmaları nedeniyle ikinci planda kalan eğitim sisteminde ki değişikliklerin fazlaca tartışılmamış olmasının ise önemli bir eksiklik olduğu kanaatini taşıyorum. Bunu da Maalesef bir çok konuda olduğu gibi yaşayıp göreceğiz..


Kalın sağlıcakla

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı