Gerçek Kulis - Adil Giray EDEP YAHU
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 23.05.2012 - 18:15

EDEP YAHU


Gözler gördüğünden şaşmasın!


Gözler gördüğünden şaşıyorsa eğer, sığ sularda yüzenler kendilerini derin zanneder. Oysa asıl derinlik bir gönle inebilmektir. Tadlandırıcılardan ilhamını alanlarda bu bakış ne gezer. Onun içindir ki, sizinki olsa olsa derin değil Dehr’in kulisidir. Gün gelir Anadolu sizin niyetinizi Dehr’in kuyusuna gömer. Çünkü Anadolu Dehr’in cefasını çok çekti artık siz ve siz gibilere inat sefasını sürecek!


Kod adı derin olan, lakin sığ sularda yüzmeyi alışkanlık haline getiren bir internet sitesinde ne yazık ki gariplikler artarak yaşanmaya devam ediyor.


“İddia ediliyor” kalkanına sığınan bu garabet tipler, derin sitelerinden güya Pankobirlik Genel başkanı Recep Konuk’a saldırmak adına, ürettikleri yalanlarla; asıl zararı Konya Şeker’e vermek istiyorlar.


Yani asıl hedef, yükselen değer Konya Şeker ve de onunla en güzel dönemini yaşayan Konya Çiftçisi


Ne mi saklıyorlar ağızlarının altında ki gizledikleri baklanın derinliklerinde, gelin sadece birkaçını sizlerle paylaşalım.


“Yeter ki Recep Konuk aradan bir çıksın, çok çabuk talan ederiz.


Pancarı tatlandırıcıya teslim ettik mi, ne çiftçi kalır ne de kota derdi”


Durun, sakın bana kızmayın. Ben onlar gibi, kafamdan yazmıyorum bunları


Sadece yazdıklarına, bakarak veriyorum cevabı


Bunlar değil mi, uluslar arası gıda ödülü alan, ham maddesini sizin ürettiğiniz doğal şekerden olan “Torku” markasını yerinde görmek isteyen gazetecilerin yaptığı haberi karalamaya çalışan? Yani, o kadar gazetecinin yerinde incelediği, övgüyle bahsettiği “Torku” Çikolata fabrikasında görmediğini, bunlar oturdukları yerde görmüşler.


Hâlbuki programa katılan gazeteciler Konyalı üreticimizin %100 pancar şekerinin kullanıldığı ve yağı, kakaosu, fındığı, fıstığı… Kısaca Çikolatayla buluşan her maddenin birinci sınıf olduğuna yerinde tanıklık ettiler.


En önemlisi de Torku Çikolata tesislerinin tüm birimlerini gezen gazetecilerimiz çikolatanın üretimi esnasında karşılaşılması muhtemel gıda güvenlik riskleri ve bu risklerin ortadan kaldırılmasına ilişkin nasıl bir titiz çalışma yapıldığını laboratuar ve Arge çalışmalarında yerinde incelediler.


Tüm bunların sonucunda, tesislerde HACCP sisteminin etkin bir şekilde oluşturulup, konunun bilincine varmış, deneyimli, gerekli eğitime sahip bir ekiple karşılaşmanın memnuniyetini dile getirdiler.


Oysa yerinde oturanlar sırf karalama adına bu toprağın çocuklarının tarladan sofraya uzanan başarı öyküsüne laf ettiler. Nasıl etmesinler ki? Onlara göre şehrimizden bir markanın çıkması, Konya’nın kabuğunu kırması bu derin ağabeylerin kalplerinin kırılmasına yol açıyor.


Şimdi bu yazıyı okurken insan nasıl bu kadar gaflet ve ihanet içinde olabilir diyen sesinizi duyar gibiyim.


Konuya Adilce cevap verelim. Gözler gördüğünden şaşıyorsa eğer, kelam bu ihanetin vücuda gelmiş saçmalıklarıdır.


Bir de yeri gelmişken şunu hatırlatmak isterim. Uzun yıllar gazetecilik yaptım. Üretim tesislerini basına açan hiçbir kuruluş görmedim. Çumra Şeker Entegre Tesislerini ise, bırakın basını; kim, yerinde görmek isterse rahatlıkla gezebiliyor.


Araştırın bakın en fazla ziyaret edilen kurum Çumra Şeker Entegre tesisleri.


Yaptıkları haberlere bakıyorum çoğu konu da bilgi sahibi bile değiller.


Sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki; büyüklüğü, gücü, ne olursa olsun; insan sağlığına zararlı gıdalar üretenleri,zihniyeti merdiven altı olanları yazılı ve görsel basın açıklıyor.. Bizler de bu vesileyle, birçok ünlü firmanın, nasıl işlerine hile katmış olduğunu hep birlikte öğrendik.


Öğrenemediğimiz ise iddia üzerine yazı yazan bu derin abiler, bu bilindik markaları dillerine dolamak yerine, gıda ödülü almış, üreticimizin tarladan sofraya uzanan başarılı öyküsü Torku’ya niçin böyle mesnetsizce saldırdığıdır.


Şimdi insan düşünmeden edemiyor. Neden tatlandırıcılardan üretilen basınca deşifre edilen firmalar yerine, arkasında üreticilerimizin olduğu Konya Şeker sorgulanıyor.


Hani Şair diyor ya, uyan ey halkım!


Aslında bunların yaptıklarını görmek için uykuda bile olmaya gerek yok.


Hızlarını alamayan, bu oturduğu yerde haber üreten cehennemin üç atlısı


Kılıcı, Aslanı, Akbaşı (Bizde onların mantığını bozmadan iddia ediliyor diyelim)


Konya Şeker dünyanın en büyük et süt entegre tesislerini açacak ya,


Onun nüvesi, Şeker Süt ürünlerine saldırıyorlar.


Siteye bakın dillerine doladıkları hep üreticinin alın teri ürünler,


Doğal Pancar şekeri, çikolata, süt…


Katkı maddeli ürünleri göz ardı ederek, en büyük katkıyı verenlere sormadan edemiyoruz.


Yoksa siz bu ülkenin üreticilerine mi güvenmiyorsunuz?


Sahi güven sizin için ne demek? Alın terine her fırsatta taş atmak için kimlerin taşeronluğunu yapıyorsunuz?


Tarafsız habercilik anlayışından uzak, derin siteniz de yapılan bir haberi, “işte Konya Şeker’in ajanslar marifetiyle duyurulan gezisi” diye karalamaya çalışıyorsunuz ya, bende diyorum ki; işte zurnanın tamda sustuğu yer burası…


Şaka bir yana, zurna susar mı, zırt mı der bilinmez ama edepten nasibini almış herkes kusar.


Edep yahu! Diyerek yapmış oldukları aymazlığı, bizde aynı spotla işte Derin Kulis marifetiyle duyurulan amacı haberde gizli hedefi önce yorumsuz sizlerle paylaşalım.


“Bu adamla tanışan şekeri bırakıyor”


Başlığında, doğal pancar şekerinin resmini koymuşlar.


Yalan yanlış bilgilerle üretim aşamasına kadar, pancardan üretilen şekeri içinde kimyasal maddeler olmakla suçlayan haberi gururla veriyorlar.


Hem de asıl suçlanması gereken, laboratuar ortamında üretilen tatlandırıcılara hiç laf etmeden


Tüm suçu haksız ve eksik bilgilerle Pancar Şekerine yüklüyorlar.


Şimdi bu pancar şekerini hedef alan, insanın amacını, bilgisini, niçin araştırmadan doğal pancar şekerini hedef aldığını bilemeyiz.


Zamanında tüketicilerin hakkını savunurken, tükenmiş olabilir.


Lakin çok iyi biliriz ki, bu derin sitenin sahibi ve çiftçilerin arasında “her şey daha güzel olacak vaatleriyle dolaşanlardan birisi Ziraat Mühendisi, diğeri Ziraat oda başkanı haberin içeriğin de ki yanlışlıkları çok iyi bilir.


Söyleyin bu haberi arkadaşınız sitesine taşırken hiç mi içiniz sızlamadı?


Yoksa sizde mi bilmiyorsunuz, doğal şeker ile Tatlandırıcının farkını


Veyahut doğal şeker de hiçbir kimyasal katkı maddesinin olmadığını


Bunların düşündüğünü inanın Nasrettin Hoca bile düşünememiştir.


Hiç kimse çiftçinin hakkını koruyacağım diye yola çıkıp onun ürettiğine bu kadar cahilce saldırma gafletinde bulunmamıştır.


Tıpkı hocamızın bazı fıkralarında olduğu gibi güleriz ağlanacak halinize…


Yalnız bir farkla, Nasrettin Hocanın Fıkrasında bindiği dalı kesen insan hiciv edilmişti.


Siz ey ne yaptığını bilmezler, siz tüm üreticileri bir ağaca çıkarmak, sonrada kökünden kesmek istiyorsunuz?


Edep Yahu!


Adilce Bilgi:Hz Ali derki: İnsanlar edebin ne kadar önemli olduğunu bilselerdi. Allah’tan rızık yerine, çokça edep isterlerdi.


Adilce Tespit: Gözler gördüğünden şaşıyorsa eğer, sığ sularda yüzenler kendilerini derin zanneder. Oysa asıl derinlik bir gönle inebilmektir. Tadlandırıcılardan ilhamını alanlarda bu bakış ne gezer. Onun içindir ki, sizinki olsa olsa derin değil Dehr’in kulisidir. Gün gelir Anadolu sizin niyetinizi Dehr’in kuyusuna gömer. Çünkü Anadolu Dehr’in cefasını çok çekti artık siz ve siz gibilere inat sefasını sürecek!


Son söz Anadolu’dan: Otunu suyunu bilmediğin gönüllerde koyun gütme! Yoksa kaçıracağın keçilere çobanlık yapamazsın.

YORUMLAR

esrefoğlu

Bir tarafta yalanla ve iftirayla çiftçinin önüne çıkan piyonlar, diğer tarafta destekleriyle, yatırımlarıyla, düşünceleriyle, davranışlarıyla çiftçi dostu ve çiftçi babası Recep Konuk. Bunları görmemek için kör olmak gerekir demiyorum, çünkü görmessen de hissedersin, bunları görmeyenler olsa olsa kendi çıkarları için binlerci çiftçinin geleceğini bir çırpıda harcayacak zihniyetlerdir. Büyük Başkan Recep Konuk kim ne derse desin, nasıl karalama kampanyası yaparsa yapsın, yukarıda Allah var, senin yanında da binlerce çiftçin var. Beyşehir seni seviyor ve destekliyor. Allah seni başımızdan eksik etmesin.

mardinli

ellerine sağlık yazarın çok güzel bir yazı olmuş. bir nefeste okudum valla..

Mehmet Demirci

Normalde yorum yapmam.Yazmayı da sevmem.Lakin bir yazıda böyle güzel benzetmeler.Beni okumuş yazmış bir insan olarak heycanlandırdı.Öncelikle yazar bu işi mükemmel yapıyor.İroni,hiciv,şiir,hepsi bir arada...Bir başka konuda memleketten bu kadar uzak kalsak da konu Recep Konuk olunca bu kadar üstüne gelindiğini bu site sayesinde öğrendim.benim hemşerim tarih yazacak birileri konuşacak olmaz öyle şey.Aslında bunlara hiç cevap vermemek en doğrusu.lakin ilk ve son kez bu edebi aşanlara cevep vermek istiyorum müsadenizle:Ey gayretsiz heveskar! İşte direk işte ip. Çıkmak istiyorsan durma ipe asıl. Ama sende o gayret yoksa, suçu ipin çürüklüğüne direğin yağlı oluşuna bağlama. Anlaşılan sen bir kalpazansın, yükselmeye niyetin ve o yolda akıtacak terin yok ki böyle bahanelere sığınmadasın.

ayşe yılmaz

yazarın kalemine sağlık. Torku çikolatalarımızda cocuklarımızın beslenmelerinde tüketiyoruz. Konya Şekerden ve Recep Konuk'tan Allah razı olsun

mehmet ataş

Adil bey bu insanlar birilerinin cevap vermesi gerekiyor. Siz edebi kaleminizle onlara çok güzel ders veriyosunuz tabi anlarsalar.

rahim

onlar ahlaken bile kaybedecek birşeyleri olmayan dibe vurmuş iştahla çiftçinin alın terinde gözü olan ve bu yolda şuursuzca tüm çiftçi düşmanı lobilere hizmet eden insanlar

yorumsever

Sayın yazar gerçekten bir eser yazmışınız müthiş...

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı