Gerçek Kulis - Necati Batı EĞİTİMDE GEÇMİŞE DÖNÜLDÜ
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 11.05.2012 - 14:00

EĞİTİMDE GEÇMİŞE DÖNÜLDÜ

 


Milli Eğitim Bakanlığı, 6287 sayılı ilköğretim ve Eğitim kanununun Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçmesinin ardından bir genelge yayınlayarak ayrıntıları açıkladı. Yapılan açıklamaya göre 60 aylık yani 5 yaşında ki bir çocuk okula başlayabilecek. 66 ayını dolduran çocuklar ise otomatik olarak okula yazılacak.


Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim ve Eğitim kanundaki değişiklikler meclisten geçer geçmez açıklamada bulunarak ayrıntıları kamuoyuna duyurdu. Haziran'da yeni kayıt döneminin başlayacak olmasını göz önünde bulunduran bakanlık Yönetmeliğin hazırlanmasını beklemedi ve Bakan Dinçer imzalı Genelge ile soru işaretlerine açıklık getirdi. Yapılan açıklamaya göre çocuklarımız artık 60 ( 5 yaşında ) aylık iken velisinin rızası ile eğitime başlayabilirken, 66 aylık çocuklar otomatik olarak kaydedilecek. 37 aylık çocuklar, anaokulu ya da uygulama sınıfına kayıt yaptırabilecek.


Eğitim sistemi dört artı dört artı dört şeklinde 12 yıllık zorunlu eğitim şeklinde değişirken, ilk dört yılında ilkokul, ikinci dört yılda ortaokul ve son dört yılda ise Lise ismi verilirken, ilk ve ortaokullara ilköğretim, liselere ise ortaöğretim kurumları denilmeye devam edilecek.


Aynı binada hizmet veren okullarda tek Müdür olacak. Okul ilkokul ve ortaokuldan oluşuyor ise ortaokul müdürü, Ortaokul ve liseden oluşuyor ise de Lise Müdürü yetkili olacak. Sabah ve öğleden sonra eğitim vermek zorunda olan okullarda ilkokul talebeleri öğlenci, ortaokul öğrencileri ise sabahçı olacak.


Yeni sisteme göre, ilk 4 yıl öğrenciye bilgi vermekten çok okuma, yazma, kavrama ve oyuna dayalı bir sistem olacak. Öğrencinin yeteneklerini keşfetmesi sağlanacak. Ortaokula geçerken yeteneklerine göre okul belirlenecek.


Yeni sistemin ilk kademesi olan 4 yıl bittikten sonra öğrenci ortaokula geçecek ve önüne 3 seçenek çıkacak: Genel ortaokul, mesleki teknik ortaokul ve imam hatip ortaokulu.
Bütün ortaokullarda eğitim esnek olacak ve ilk yıl yabancı dil hazırlık okutulacak.


Genel ortaokulda İngilizce ağırlıklı eğitim verilecek. Matematik, Türkçe ve fen gibi zorunlu derslerinin yanı sıra seçmeli dersler olacak. Kur’an-ı Kerim ve Hz Peygamber’in hayatı dersleri de seçmeli ders olarakokutulacak.


Kısa bir süre önce kapanan meslek ve teknik liselerinin orta kısımları yeniden açılıyor. Bu okullarda da eğitim modeli esnek bir yapıda olacak. Ortaokullarda öğrenci pratikten çok kitap üzerinde eğitim alacak.


Yeni yasayla İmam hatip Liseleri’nin orta kısımları açılmış olacak. İmam hatip ortaokullarında da esnek eğitim modeli olacak ve diğer okullarda görülen dersler seçmeli ders olarak okunabilecek. Öğrenci zorunlu olarak Arapça ve İngilizce ders görecek ve isteği doğrultusunda seçmeli ders olarak diğer yabancı dilleri deseçebilecek. Bu okullarda Kur’an-ı Kerim dersleri basitleştirilerek gösterilecek.


Öğrencinin lisede karşısına 4 farklı lise seçeneği çıkacak. Ancak öğrenci ortaokuldaki devamı olan liseyi değil de diğer okulları tercih edebilecek.


Öğrencilere diploma 12 yılın sonunda ve tek verilecek. Yani öğrencinin 4 yıl veya 8 yıl okumasının bir anlamı olmayacak ve öğrenci okulu yarıda bıraktığı takdirde eğitimsiz sayılacak. Sadece ortaokulu tamamlayanlara ilköğretim sertifikası verilecek.


Yeni eğitim sistemiyle birlikte isteğe göre okullarda İngilizce, Almanca, Fransızca dillerinin yanı sıra Kürtçe eğitim de verilebilecek. Okullarda İslam dininin yanı sıra isteğe göre Hristiyanlık, Musevilik, Alevilik ve Süryanilik gibi din ve mezheplerde de eğitim verilebilecek.


Uzunca bir süre tartışılan hatta mecliste kavgalara sebep olan yeni eğitim sistemi temel itibariyle geçmişte uygulanan beş + üç + üç modelini anımsatsa da ayrıntılarında ve uygulamasında önemli farklılıklar içeriyor. Bakalım Haziran ayı ile başlayacak yeni sistemin artılarını ve eksilerini önümüzdeki günlerde hep birlikte yaşayıp göreceğiz...


Kalın Sağlıcakla...

YORUMLAR

MUALLİM NACİ

Gelecek nesillerin yetişmesi için Eğitim çok önemlidir.İnşallah ülkemize hayırlı olur.

suat

Kaç aydır bu konu üzerine düşünüyorum ilk defa bu kadar anlaşılır bir yazı okuyorum. nihayet ediyorum. hükümetin yapamadığını sayın yazarımız yaptı.Allah razı olsun valla. sonunda anladık.. yeni eğitim sistemimiz hayırlı uğurlu olsun

mücahit ışık

Herşeyin başı eğitim. Eğitime ne kadar fazla önem verirsek o kadar bize artısı olcağına hiç kuşkusuz inanıyorum..

yorumsever

eğitim sistemi aslında en az oynanılması gereken olmalı. eğitim mecburi ama eğitimin başlayacağı yaş velilere annelere bırakılmalı ...

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı