Gerçek Kulis - Adil Giray ANNELER GÜNÜ
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 08.05.2012 - 10:30

ANNELER GÜNÜ

Aziziye camisinin önünde kollarımı sıvazlamış abdest almaya hazırlanıyorum. Gözlerim market rüzgârlarında savrulmuş kadınlar pazarını ararken. Eski günlere dalıp gidiyorum


Annem maaş kuyruklarından çıkıp geliyor. Beyaz sevdaları katık ettiğimiz peynir ve kaderimizin siyahı zeytinin en iyisini alacak.


Elinde file öksüzlüğümüzü hissettirmeme telaşında…Ayın on beşinden sonra vişne reçeline talim eden yoksul çocuklarının gönlünü alacak.Ona göre ne gözümüz ne de gönlümüz aç kalmamalı


Ezanla birlikte dönüyorum yokluğunun zamansızlığına. Bulutlar yağmura hazırlanıyor. Bir çocuk elerinde güller annesini öpmeye ve bir şehir yokluğunda anneler gününü kutlamaya. Oysa ben, anam çakmak çakmak gözlerim ağlamaya… Bilmem kim siler yokluğunda gözyaşlarımı, kim pamuk şekeri alır avutur düşlerimi, bilmem. Bildiğim ise sensizliğin pazara çıktığı bu küf yeşili bahar ayında kapatıp tüm pencerelerimi dünyaya, ağlayacak olmamdır…


Uzun yıllar oldu sarılıp sana ağlamadım anne. Baykuş yalnızlığı yoksul gecelerde yanı başında kıvrılıp uyumadım anne. Şimdi sensiz günlere anneler günü diyorlar hangi güzel gün sarar senin nasırlı yürek yaranı. Harman yerinde beklerken iftar akşamlarını hangi tebessüm öper senin alın terini. Söyle anam hangi güç kaldırır senin dertlerini. Şimdi sensiz günlere pastalar üzerinde mumlar yakıyorlar. Oysa sen anam gecekondu evimize bir mum alabilmek için az mı bekledin yokluk yıllarında. Sığındın en huzurlu liman seccaden; dinlenmelerin ise, namaz vakitlerinde beyaz tülbendine karışan duaların uzun uzun kıldığın namazlarındı. Ak dualarınla emzirirken bizleri kundağımızı mevsimlerle sardın anam. Şimdi düşünürüm hayatımıza kattığın sonsuz zenginliği; yoksulluk bile mutluluktu yamacında kış geceleri kestane kokulu masallarla bizleri uyutur. Her yastığa uzanışta üstümüzü örterdin.


Su getiren sen, yemek yapan sen. Her şey bir yana sabah uğurlayan akşam karşılayan içinde özlem ateşinin koru hep taze bakan sendin annem. Her şeye alıştırdın da yokluğuna asla alıştırmadın bizleri beklide bu yüzden senin yerine kimseyi koyamıyoruz.


Yaşım 41 çocukluk çağı çoktan geçti. Ama olsun üşüyorum üstümü ört anam. Küçük bir çocuğum hâlâ yokluğunda. Hâlâ anlamam hâlden; ya gel ya da hep ağlayacağım. Yokluğunda hep çocuk kaldım anne! Düşlerim eskimiş bana ne, benim derdim herkesten çok. Sensizlik kaçmış gözlerime anne. Şimdi yokluğunu hatırlatan günlere anneler günü diyorlar. Gün satıcıları nereden bilsin yetim bakışları, bir çocuk ağlamış kimin umurunda. Ey sevdalarımı çalan zaman bana annemli günleri geri ver bütün özel günler senin olsun.


Hatırlar mısın hep üzülürdün


Çocukluğunu yaşamadın diye…


Şimdi onlarca çocukla oynuyorum


Yıllar önce, uzaktan baktığım oyunları


Gökyüzüne uçurtmalarla yazıyorum ismini,


Yokluğunda bahar gelmiş. Toprak sen kokuyor.


Düşüyorum yerlere yokluğunda, kanıyor dizim.


Yokluğunda kirleniyor üstüm başım.


Sen geliyorsun aklıma, çocuklara özenip,  ağlıyorum. Ve bir kadın, anne bir kadın Çocukluğumda aradığım dört yapraklı yoncayı bulup getiriyor. Vakit çok geç sen yoksun hayal yok. Bir adam kestane satıyor. Param var ama umurumda bile değil. Sen yoksun düşlerim kayıp. Masallar üç elmasını kaybetmiş anne.


Bulutlar yağmura hazırlanıyor. Bir çocuk elerinde güller annesini öpmeye ve bir şehir yokluğunda anneler gününü kutlamaya. Oysa ben, anam çakmak çakmak gözlerim ağlamaya… Bilmem kim siler yokluğunda gözyaşlarımı kim pamuk şekeri alır avutur düşlerimi, bilmem. Bildiğim ise sensizliğin pazara çıktığı bu küf yeşili bahar ayında kapatıp tüm pencerelerimi dünyaya, ağlayacak olmamdır. Benimle ağlar mısınız siz hey gözlerine toz değil yetimlik kaçmış olanlar. O zaman kapatın pencerelerinizi kimse görmesin sizleri. Çünkü ancak bir anne saklar, gözyaşınızı. Elin adamı ise, ya çiçek satar ya da; deli der, yaşına başına bakmadan ağlayana.


Melek, farikasında olan annelerimiz, karşılıksız sevgilerin, tek adresi eteklerinde sevgi çiçekleri açan, şaheserlerdir. Yaşamları sürecinde sevginin dekorunu kuran Mülemma nakısını yüreğimizin danteline işleyen, bu nakış işçilerinin kıymetini sağlıklarında bilemesek te ne zaman yenik düşerler hayata vah anam deriz. Vah… Onlar ne kadar kara günlere talip olurlarsa olsunlar temennim, senede bir gün değil, en güzel günler onların olsun.

YORUMLAR

bey efendi

Bazı şeylerin kıymetini elimizdeyken anlamak lazım. Muhakkak analarımız da değerini ve önemini hiç bir zaman unutmamamız gereken insanlar ama maalesef bazen öyle olmuyor. Yazı çok güzel olmuş, okurken bende kendimde bir şeyler buldum ve tüylerim diken diken oldu. Adil Giray Bey'in kalemine sağlık.

sezgin

helal olsun valla yazara süper yazmış. ağlattı bizler isabah sabah.. bütün annelerin ellerinden öpüyorum

tarık demir

Bu fani dünyada dünya telaşına dalıpta, unuttuğumuz ve ihmal ettiğimiz o kadar çok şey var ki. Belki de bunların en önemlilerinden birisi annelerimiz, babalarımız. Bu yüzden anneleri ve babaları sağ olanlar ve yakınında bulunanalar kendini çok şanslı hiissetsin ve bunun keyfini çıkarsın. Adil Giray'a yazısından dolayı teşekkürler. Tüm annelerin şimdiden anneler günü kutlu olsun, ama onları lütfen yılda sadece bir gün hatırlamayalım.

Ömür Ustaömeroğlu

Tek kelime ile mükemmel lakin ağlatınız!

yorumsever

Anneler mukaddes emanetlerdir Rabbimin bize lutfettiği...

kerim akyaka

Cennet annelerimizin ayaklarının altında diye bir söz var. Yazıyı ilk okumaya başlarken bu söz geldi aklıma. Yazarımızın kalemine sağlık.. Annelerimizin kıymetini hepimiz biliyoruz fakat bize bir kez daha hatırlatmış oldunuz. Teşekkür ederim..

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı