Gerçek Kulis - Necati Batı TÜRK POLİSİ CIA' İ SOLLADI
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 20.04.2012 - 16:55

TÜRK POLİSİ CIA' İ SOLLADI

Geçitğimiz hafta Türk polis teşkilatımızın 167. kuruluş yıldönümü kutlandı. Polis haftası etkinlikleri çerçevesinde ilimizde ve yurtta çeşitli etkinlikler düzenlendi. Türk polisinin geldiği nokta verilerin ve yıl sonu raporlarının açıklanması ile kamuoyuyla paylaşıldı.

Türk insanını diğer milletlerden ayıran bir çok özelliğinin yanı sıra çalışkanlığı ve zekası ön plana çıkmaktadır. Rus komutan Çarnayev'in “ Türklerin yalnız sonsuz bir cesareti değil, iradeleri sersemleştiren bir sihirbaz zekası vardır. İşte Türk, bu zekasıyla zafer kazanır, uygarlıklar yaratır ve insanlık dünyasında en şerefli hizmeti başarır “ sözleri bunun genetik bir özellik olduğunu da gözler önüne sermektedir.

Türk polisi de gelişen teknolojiye ayak uydurmasının yanı sıra çalışkanlığı ve kıvrak zekası ile dünyada söz sahibi CSI inde önüne geçmişdurumda. Polis Teşkilatının 167. kurulu münasebetiyle kapılarına basına açarak kamuoyuyla paylaşan polisimiz elde ettiği başarıları  gözler önüne serdi.

Yıllarca kullanılan ' sanıktan delile gitme ' yani fıkralara konu dahi olan şüphelileri sorgulama yöntemini çöpe atan polisimiz ' delilden sanığa ulaşma ' yöntemini kullanmaya başladı. Anlayacağınız onlarca yüzlerce şüpheli gözaltına alınarak ' sen mi yaptın ? ' ile başlayan sorgulama şekli tarihe karıştı. Polisimiz delilleri topluyor, irdeliyor, inceliyor, analiz ediyor ve alternatifleri enaza indirgeyerek nihayi sonuca varıyor. Bu yeni uygulama da önemli mesafe alan ve başarıya ulaşan polis teşkilatımız 95 bin 390 suçu çözmüş ve faillerine ulaşmış.

Geçen yıl 849 u cinayet, ikibini yaralama, bin beşyüzü ateş etme ve yaklaşık üçbinbeşyüzü diğer suçlardan oluşurken bunların yedibin yediyüz yirmidörtü silah, kovan ve mermi çekirdeğinden aydınlatıldı.

Ayakkabı, alet, lastik, sigara izmariti gibi bir çok delilin ardından kayıtlara ' meçhul ' olarak giren olaylar bir bir çözülürken 18 zanlı sesinden, 45 şüpheli ise iyileştirilen görüntüsünden 2 bin 136 kişi DNA incelemesinin ardından yakalandı.

Bu gurur taplosunun altında Türk Polisi'nin disiplini zekası ve teknolojiyi kullanım kapasitesi yatıyor.

Amerikan polisiye film ve dizilerinde sıkça bahsi geçen polis birimi CSI ( Crimine Scesene Investigation ) nin Türk muadili ' Olay Yeri İnceleme ' Dünya'da nam salmış meslektaşlarını geride bırakarak bu alanda da lider olmayı başardılar.

Türk insanının saygı duyduğu but eşkilatımıza ne kadar teşekkür etsek gurur duysak az. Suçsuz ancak suç işlendiği sürecede failsiz yaşam tüm insanımızın hakkı..

Selametle..

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı