Gerçek Kulis - Adil Giray Bilgi Teknolojileri Işığında İstihdam
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 20.04.2012 - 14:25

Bilgi Teknolojileri Işığında İstihdam

Günümüzde bilgi sistemleri ve teknolojilerindeki gelişmeler tahmin ve hayallerin sınırlarını zorlamaktadır. Son yıllarda kalkınmayı hedefleyen ülkeler, bilgi teknolojileri ve eğitime yaptıkları yatırımlarla dünya ölçeğinde söz sahibi olmuşlardır.

Yarınların güçlü Türkiye’si için; eğitim kurumları yalnızca bilginin aktarıldığı bir mekân değil, aynı zamanda entelektüel, duygusal, sosyal desteğin sağlandığı yaşama ve etkileşim alanı olarak görülmelidir.

Ayrıca kara kalemin, artık klavyeye bir geçiş süreci olarak düşünülmesi ve yaşam boyu eğitim kavramı gerçeğe dönüştükçe, farklı yeteneklere ve bilgiye erişimin “bireysel” bir zorunluluk olduğu kabul edilmelidir.

Avrupa birliği ise, eğitimde her ülkenin kendi Milli kültürüne yönelik modellerin uygulanmasını tavsiye ederken, olmazsa olmaz birkaç şartı eğitim politikalarında dile getirmektedir. Bunlar; Ortak bir mesleki eğitimin yaygınlaştırılması, dikey eğitim modellerinden yatay eğitim modellerine geçilmesi; zorunlu eğitim tamamlanmadan önce en az iki yabancı dil öğretilmesi ve bilgi teknolojilerini etkin kullanabilen bireyler yetiştirilmesidir. Slogan ise Eğitim ve İstihdamdır.

İletişim ve bilgi teknolojisindeki hızlı gelişme istihdam alanında ve işgücünün niteliğinin geliştirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Eğitim kurumları da değişime uyum sağlayacak biçimde yeni politikalar üretmeye çalışmaktadır.

Ülkemizde nitelikli işgücüne duyulan talebin karşılanabilmesi için eğitim siteminin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. “Böyle bir sorunun çözümü okul dışı eğitim ve okul- işyeri işbirliği çerçevesinde düşünülmek zorundadır. Okulların piyasa ile işbirliği içinde olması konusu da her düzeydeki mesleki eğitim için bir gereklilik olarak algılanmak durumundadır (DPT; 1994,27). İşsizliğin azaltılması ve nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanabilmesi için niteliksiz işgücünün mesleki eğitim yolu ile nitelikli duruma getirilmesi gereklidir. Türkiye’de mesleki eğitim kurumlarının genel olarak geri planda kalması mesleki eğitimin öneminin yeterince anlaşılamadığı biçiminde düşünülebilir. Mesleki ve Çıraklık eğitimine okul sistemi içersinde gereken önemin verilmesi de küreselleşen dünyada insan kaynağının niteliğinin arttırılması açısından önemlidir.

Eğitim ve öğretim toplumu bilgi toplumu olmaya hazırlayacak temel yapı taşlarının başında yer almaktadır. Bu nedenle gelişmelere uyum sağlayabilecek nitelikte insan kaynağının eğitimi öncelikli olarak ele alınması gereken konular arasındadır.

Eğitim politikaları pazarın beklediği nitelikli işgücünü hazırlamada esnek bir zemine oturtulmalıdır. Bölgeler arası olduğu kadar sektörler arası işgücü transferi eğitimde yeni yatırımların yapılmasını gerektirmektedir. Yalnızca öğrenme çağı içersindeki genç Nüfusun değil, aynı zamanda yetişkinlere yönelik eğitim programlarının hızla Geliştirilmesi istihdam sorunlarının çözümü açısından gereklidir”

Sonuç olarak yaşam boyu eğitim anlayışını çağın gereklerine uygun olarak uygulayabilirsek, istihdam edebilme gücümüzde o denli artacaktır. Bu vesileyle, küresel rekabette; başarılı kalkınma düzeyi yüksek bir Türkiye için değer oluşturan, bu coğrafyanın eşsiz kültürünü tanıtarak maden-i Türk damgasını dünyaya vuran değerli iş adamlarımızın yolu açık olsun.Konu istihdam olunca ne kadar dünyaya açılırsak, o kadar istihdam mücadelesinde başarı yakalanacaktır.

Ulusal ve uluslararası pazarlamada, üreticiler artan rekabet koşullarında, ürünlerini rakipleri karşısında tercih edilebilir bir konuma getirebilmek için tüketiciyi tanımak, tutum ve davranışlarını anlamak durumundadır. Ürünün tüketiciler tarafından tercih edilmesinde pazarlama karmasının her bir bileşeninin ayrı bir önemi olmakla birlikte, tüketicilerin ürün hakkında olumlu bir imaja sahip olmaları da ürünün tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Tüm bunların yanın sıra sağlıklı gıdanın sorgulandığı bir dönemde tarladan sofraya toprağın tadını tüketiciyle başarılı bir şekilde buluşturan Recep Konuk önderliğinde Konya Şeker son çeyrek asırda, dünyaya açılmada ve istihdam oluşturmada en başarılı örnektir.

Bu pencereden bakıldığında son olarak, Çin Setini aşan Konya Şeker başarı öyküsü 2023’lerin eğitim ve istihdamına en büyük katkıyı verecek; ışığı yakmaktadır.

Eğitim konusunda ise bugün öğrencilerin staj ve istihdam konusunda en çok tercih ettiği Konya Şeker, çiftçi eğitiminden Tarım İhtisas Üniversitesi hazırlığına kadar, eğitim alanında 2023 vizyonuna tüm ilkeleriyle, başarıyla inanarak hazırlanmaktadır.

Bu inancı tüm kurum ve kuruluşlarımız yakaladığında bilgi teknolojileri ışığında ülkemizin geleceğin en güçlü ülkesi olacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Adilce Not: İnanmayanlar,“Türkiye kanında akan süper güç olma hissini yeniden yaşayacaktır.”diyen, 2050 kitabı yazarı Dünya liderleri danışmanı Profesör David Passig’in kitabını okumaları tavsiye edilir.

YORUMLAR

kerem

Çin Setini aşan Konya Şeker başarı öyküsü 2023’lerin eğitim ve istihdamına en büyük katkıyı verecek; ışığı yakmaktadır. sadece bu sözün çok şey anlatıyor. tuttum bu sloganı. sadece bu yazıyı çok güzel vurgulamış.Fazla söze ne hacet desem darılmazssınız umarım.Tam bir sürmanşet cümlesi olmuş

nail gürel

İstihdam lideri Recep Konuk iyi ki sen varsın. Bu şehirde en fazla iş aş veren başkan olarak seninle gurur duyuyoruz

elif atabay

Bu ülkede zor olan koşullardan bir taneside İstihdam sağlayabilen bir yer bulabilmek. Her şeyin ışığında bilgi bizleri çok çalışırsak iyi yerlere götürebileceğine inanıyorum.

Kerim Akyaka

Yazarın kalemıne sağlık

Rezzan

Umarım her kurum Konya Şeker Misali 2023 vizyonuna hazır olur.Bu yüzden Allah Recep Konuk misali liderlerin sayısını arrtırsın!

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı