Gerçek Kulis - Adil Giray BÖCEK ATMAYIN GELECEĞİME
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 12.04.2012 - 17:00

BÖCEK ATMAYIN GELECEĞİME

 

 

 Bir gün

 Kocaman adamlar pusu kurdu, çocukların düşlerine

 Tatlandırıcılar zehir olup sızarken masum yüzlere

 Hani benim akide şekerim

 Pamuk helvam

 Elmalı şekerim

Söyle çocukları niye kandırırlar anne!

 Bulutların peşi sıra giden, yağmur yürekli insanlar bölüyor uykularımı.

 Dedem, ninem, köy kokusunu katık edip çıkılarına; beyaz karı, alıp götürmüşler

 Şimdi kurak topraklar, hocanın ağzında ıslanan yağmur duası ve bulutlar geri dönüyor.

 Gökyüzünde, gidenler mi ağlıyor ne!

 Oysa adımlarını sayan, insanlar dağıtmıştı bulutları.

 Erdemi muska yapıp yüreğine takanlar göçüp gittiğinden beri, hasrettik Nisan yağmurlarına.

Kâinat yeni müjdeler sunmaya hazırlanırken bahar tadında, hormonsuz sevdaları sorgulamanın tam vakti diye düşünüyorum.

 Öyleyse,tüm kâinat zerrelerden müteşekkil olduğuna göre bizim mevcudat dediğimiz şu âlemde "var olan" ve "var olacak" olan ne varsa aynı mühendisin "kalem-i kaderinden" çıkmış olduğunun bilincinde, her tokalaşmada parçalayalım, Hiroşima da ölüm olan atomu.

 Şimdi, söyleyin, bize bunca ihtişamlı mevcudatı olağanüstü bir müdakkik matematik hesabıyla "gözümüze sokan" bu mühendis bunca şeyi neden yaptı?

 Tabi ki doğal ve bizim olanın, şifresini cüzzi irademizle değiştirmemiz için yapmadı

 İstedi ki helal dairesinin sınırsız imkânlarından faydalanıp, sinirsiz bakalım hayata

 Hâlbuki ne zaman küçük beyinler,  Nobel hırsıyla doğal çevreye savaş düşlerini, öldürme hırslarını taşıdılar. Mertlik işte o zaman en büyük darbeyi aldı.

 Çünkü kurşundan daha ağırdı, damak tadına gizlenen silahlar.

Hormonlu sevdalar, bakışlar, sıfırlanan bellekler

 Ve bir çocuk bonibon derken,”bom” diye yüreğinde patladı bağrına usulca sızan lezzet bombası…

Şimdi bunları niye mi yazdık?

Gelin isterseniz damak tadımıza usulca sızan tehlike ilgili son gelişme üzerinde duralım.

Yapılan temel bilim çalışmaları früktozun kanser hücrelerinin çoğalmasını hızlandırdığını göstermiştir. Başta aspartam (yapay tatlandırıcı) olmak üzere, nişasta bazlı şeker ve çoğunluğunu çocukların tükettiği şekerleme, bisküvi, çikolatalar ile pek çok gıda ürünlerinde kullanılan NBŞ’ler kansere davetiye çıkarıyor. Ne yazık ki, yüzlerce üründe mısırdan elde edilen şeker kullanılıyor. Başta çocuklarımız, olmak üzere tüm halkımız kanser riski altında.”

 Halk sağlığını tehdit eden tatlandırıcıların, yetişen yeni neslin geleceğini tehlikeye attığı konusunda bu raporların yanı sıra sayısız program yapıldı.

Bugünlerde ise Konservelerde renklendirici olarak kullanılmasının yanı sıra meyveli süt, yoğurt, bisküvi, dondurma, reçel, soslar, meyve suları, et ürünleri, şekerleme ve sakız gibi birçok gıda ürününde kullanılan karminin tüketiciler tarafından çokça tüketildiği ortaya çıktı.
‘Cochineal' adlı böcekten elde edilen ‘karmin' isimli renklendiricinin şimdilik bilinen tek zararının alerjik reaksiyonlara yol açması olduğu bildiriliyor.

İşin tek sevindirirci yanı ise Tarım Bakanlığının yeni hazırlamış olduğu yasa ile insan sağlığı ile oynayan, firmaların deşifre edileceği ki bu konuda ilk açıklamalar gelince tüketiciler hayretler içinde kaldı. Çünkü çok ünlü markaların içeriği sorgulanmaya başlandı.

 ***

Adilce Not: Tarımsal üretim ve gıda tüm dünya ülkelerinin gündeminde yer almakta, iklim değişimi, nüfus artışları ve kaynakların azalmasından dolayı gıdanın her geçen gün stratejik önemi artıyor. Bu pencereden bakıldığında şunun altını özellikle çizmemiz gerekir.

Günümüz dünyasında sağlıklı gıda milli savunma kadar önemlidir.

Adilce Tespit:Torku yiyelim, Torku konuşalım.

YORUMLAR

davut

Bu yazıdan sonra daha dikkatli ve seçici olmaya karar verdim.Lakin asıl alış verişi yapan kadınlar ve onlar çocuklar karşısında çok daha aciz.Aslında bu firmalar yasaklanmalı.Tadlandırıcı ve böcek içeren besinlere karşı ciddi önlemler alınmalı Allah sizlerden razı olsun

mavi ateş

sağlıklı ve doğal Torku ürünlerini hem kendimiz tüketmeliyiz hem de çevremize tavsiye etmeliyiz. "ben de bir TORKU dostuyum"....

salım uslu

Buyazıdanda anlıyoruz kı saglıklı beslenme adına Torku yeyıp torku konusalım umarım herkes daha secıcı olur

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı