Gerçek Kulis - Necati Batı DONDUK, YANACAĞIZ
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 12.04.2012 - 13:45

DONDUK, YANACAĞIZ

Türkiye son otuz yılın en soğuk ve yağışlı kışını yaşadı. Atalarımızın “ Mart ya dokuz ya otuz “ ve “ Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır “ sözü bile hükmünü yitirdi ve Nisan ayının ortasında kar yağışı hayatı kötü yönde etkiledi. Seydişehir'de araçlar yolda kaldı. Çiftçinin yüzünü güldüren yağışlar her ne kadar yağmurla desteklenmese de, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre barajlarımız geçen yıla göre % 15 daha fazla doldu ve doluluk oranı %65ler seviyesine ulaştı.

Yeraltı sularında ki artış da gelecek açısından ümit verici bir seviyeye ulaştı. Tüm dünyanın ortak sorunu haline gelen “ su “ sevindirirken, bilim adamları yoğun kışın ardından sıcak ve bunaltıcı bir yazın beklediğini açıkladılar.

Bu konuda araştırma sonuçlarını açıklayan İstanbul Teknik Üniversitesi geçen yıla oranla en az 5-6 derece daha sıcak ve uzun süreli bir yaz beklentisi içerisinde olduklarını belirttiler. Buna küresel ısınma verilerinin 2 derece artmasının ve güneşteki patlamanın bu yıl maksimum seviyeye ulaşmasının en önemli etken olduğu açıklandı.

Dünya daha önce 2003 ve 2009 yıllarında kavurucu sıcakların etkisi altında kalmış ve büyük sıkıntılar yaşanmıştı. Özellikle 2003 yılında yaşanan sıcak hava felakete dönüşmüş ve Dünya’da 35 bin kişi bu nedenle hayatını kaybetmişti.

Bu tür durumlarda hamile bayanlar ile yaşlı ve çocukların yanı sıra kalp, damar, beyin hastalıkları, tansiyon bozuklukları gibi risk gruplarının özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Risk gruplarının dışında ise insanların özellikle güneş ışınlarının dik açıyla vurduğu öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaları gerekmekte.

Ülkemizde Ramazan ayının yaz mevsimine denk geliyor olması da insanlar açısından ayrı bir risk taşıyor. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı da konuya açıklık getirdi. Ramazan'ın uzun ve sıcak günlere denk gelmesinin ibadeti etkilemeyeceği belirtildi. Oruç’un fiziki bir ibadet olduğu belirtilirken “şimdi sıcak tutmayayım, kısa günlerde tutarım” düşüncesinin doğru olmadığı doktorların izin verdiği müddetçe ibadetin zamanında yapılmasının makbul olduğu kaydedildi. Hem fiziğin hem de ruhun dinlendirildiği bu mukaddes aylarda alacağımız gıdalara ve uykumuza dikkat ettiğimiz sürece sıkıntı yaşamayacak hatta bunun olumlu etkilerini de göreceğimiz muhakkak.

Zor ve meşakkatli ancak doğa dengesi açısından sevindirici kışın ardından yaşanacak kavurucu ve bunaltıcı sıcaklar bizlere zor günler yaşatacağa benziyor. Yeni yeni tadına varmaya başladığımız güneşin yarın bizleri sıkıntıya sokmaması için yaz öncesinde sıkı bir sağlık kontrolünden geçmemiz ve yaza hazır girmemiz hepimiz açısından önemli.

Gelin ilk fırsatta doktorumuza giderek tepeden tırnağa kendimizi kontrol ettirelim. Beklenen sıcaklar bahanesiyle belki de ihmal ettiğimiz kendimize biraz vakit ayırıp tedbirlerimizi baştan alalım.

Selametle...

YORUMLAR

mavi ateş

Güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Halkın böyle konularda bilinçlenmesi lazım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Kaleminize sağlık

kerim akyaka

Sağlık ihmale gelmez. Herşeyin başı sağlık diye boş yere dememişler büyüklerimiz. Bilgilendirme için teşekkürler.

yorumsever

Su çok önemli bu coğrafya için tabi ki bu konuda da en öncü görüş ve vizyon Recep Konuk da idi. Karasu ve Kop projesine verdiği destek ortada tabi ki birde damla sulama fabrikası... vizyon sahibi ufuk sahibi olmak tehlikeyi gelmeden sezebilmektir.

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı