Gerçek Kulis - Adil Giray BE HEY ALLAH'TAN KORKMAZ!
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 23.01.2012 - 18:36

BE HEY ALLAH'TAN KORKMAZ!

Uyanıklığı ile övünmek isteyen şehirler için anlatılan bir fıkra vardır. En meşhuru ise Malatyalı tüccarla Kayserili arasında geçen yolculuk hikayesidir.

Sözüm ona biri Malatyalı biri Kayserili iki tüccar birlikte yola çıkarlar. Atın arabanın olmadığı zamanlarda. Malatyalı tüccar uyanık. Yol yürümek zor geliyor. Kayseriliye bir teklifte bulunur.

İkimizde yürüyoruz, ikimizde yoruluyoruz. Gel şöyle yapalım, önce sen benim sırtıma bin, ben seni taşıyayım, sonra ben senin sırtına bineyim sen beni taşı. Böylece ikimiz birden yorulmayız, demiş ve devam etmiş;

Ben seni taşırken sen bir türkü söylersin hem eğleniriz hem de türkü bitince sürenin bittiğini anlarız, değişiriz, sen beni taşırken de ben söylerim bitince yine ben seni taşırım demiş.

Bu teklif Kayserilinin aklına yatmış, güya uyanık ya uzun türkü seçerim karlı çıkarım diye geçirmiş aklından ve çıkmış Malatyalının sırtına başlamış, “gesi bağlarında dolanıyorum, yitirdim yarimi aranıyorum” diyerek türküsünü söylemeye ve nihayet “be hey Allah’tan korkmaz sana bana ölüm var, ölüm var da şu dünya da zulüm var” deyip nakaratını da tekrarlayabildiği kadar tekrarlayıp bitirmiş.

Sıra gelmiş Malatyalıya. Malatyalı binmiş Kayserilinin sırtına. Başlamış kendi türküsünü söylemeye;

“Le le le le le…..”

Kimi uzun kimi kısa, kah gırtlaktan, kah diaframdan le, le devam etmiş gitmiş. Çeyrek saat, yarım saat, bir saat Malatyalı aynı şekilde devam ediyor. Dayanamamış Kayserili, hemşehrim olmuyor ama demiş, ne zaman bitecek bu le le türküsü diye sormuş.

Malatyalı da cevap hazır daha dur demiş, bunun “lo lo lo”su da var.

Bazılarının ki o hesap, dillerine doladıkları hep aynı ya le le ya lo lo lo.

Adama biz soru sorduk, o bizim sorularımıza cevap vermiş kendince ve ben de başkalarına soru sordum onlar da versin cevabını buyurmuş.

Kim ne yapar ben bilmem, seni muhatap kabul edip cevap verirler mi o nu da bilmem. Ancak sağır sultan bile senin Malatyalı misali tekrarladıklarının bir anlamı olmadığını duydu. Herkes her şeyi ve her iftiranın niçin atıldığını biliyor. Sen ağzında aynı nakarat devam ediyorsun.

Defalarca söylendi, kaç kez yazıldı, illa beni muhatap alın, bana yazılı cevap verin diye tutturmuşsun.
Belli ki, adamlar seçici. Bir söze bakıyorlar laf mı diye bir de söyleyene bakıyorlar adam mı diye. Demek ki, birinden biri ya da her ikisi de eksik.

Senin merakını biz giderelim dedik ve özetledik bak ne demişler;

1-    Altın Hisse dediğin mesele, Türk Ticaret Kanununda düzenlenmiş imtiyazlı ortaklık. O suç duyurusunda bulundu dediğin Bakanlık Konya Şeker yeni bir idari mekanizmaya geçerken buna onay vermiş, Ana Sözleşmenin kanunlara ve hukuka uygunluğunu teyit etmiş.

2-    Bu düzenlemenin adını diline doladığın şahsa sağladığı her hangi bir maddi menfaat yok. Bu düzenleme ile hedef tahtasına oturttuğun Kooperatif Yöneticisine sadece idari kararlarlar üzerinde bir denetim hakkı tanınmış. Ticaret sicilde metni var, tek bir satır maddi menfaat sağlamayan bu sözleşme ile itham ettiğin kişiye sadece yönetsel erkin hızlı ve etkin kullanımı mesuliyeti yüklenmiş. Yani söz konusu olan altın hisse değil, altın değerindeki kurumu sarraf titizliği ile yönetme ve koruma fonksiyonu yüklenmiş, o senin hedef tahtasına oturttuklarına.

3-    Konya Şeker’i zimmetine geçirdi dediğin şahıs, Belediye Başkanlığı döneminde kurduğu ve ruhsatını çıkarıp, projesini çizdirdiği Çumra Şeker A.Ş.’yi 15 arkadaşıyla birlikte bila bedel yani bedelsiz Konya Şeker’e devretmiş. Yani ceplerinden para harcayıp iznini aldıkları, kotası tahsis edilmiş bir şirketi Konya Şeker’in üstüne geçirmişler, Konya Şeker’e hibe etmişler.

4-    Konya Şeker ve iştiraklerinin son temettü dağıtımı 1999’muş. Konya Şeker o zamandan beri Yönetim Kurulu Üyelerine tek kuruş temettü ya da kar payı ödemesi yapmamış.

5-    Hani ordan şu kadar buradan bu kadar diye yaptığın maaş hesabının da aslı astarı yokmuş. Maaş zengini gibi lanse ettiğin şahıs yasal hakkı olmasına rağmen, huzur hakları ve yasal ödemelerin çoğundan feragat etmiş.
Binmişsin birilerinin sırtına, türkünü söylemeye, kendini taşıtmaya devam et bakalım, nereye kadar devam edebileceksen?

Sana da sorar bir gün kendinden aptal sandıkların, bize kendini bu boş beleş nakarat için mi taşıttın diye?
Hem o zaman hem de hesap günün de bu le le ler, lo lo lolar bakalım seni kurtarmaya yetecek mi?

YORUMLAR

mehmet nuri sever

katilliğini bilenlerden biri de Sami mi?

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı