Gerçek Kulis - Adil Giray PANDORANIN KUTUSU
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 03.01.2014 - 14:10

PANDORANIN KUTUSU

Yazım hayatımda ne yeni yılın öncesinden, nede sonrasında yazılarımı kaleme alırım.

Ne İnsanın ömründen çalan yeni yıla methiye; ne de göz açıp kapanıncaya kadar gelip geçen eski yıla özlem yazıları yazmayı pek anlamlı bulmuyorum.

Ben günlerin hakkını vererek yeni yıla yeni ümitler veren kişi ve kurumları yazmayı seviyorum.

Onun içinde pandoranın kutusunu açmak için genelde birkaç gün beklerim.

Nedenine gelince,konu bir yılın değerlendirmesi olunca insanlar aynı şeyleri kaleme alabilirler.

Bu ara da pandora nedir bilmeyenler olabilir. İsterseniz bu kelime hakkında kısaca bilgi verelim.

 Kelimenin mazisi bir masala dayanır. Masala göre Tanrıların tanrısı tüm güzellikleri bir araya toplayarak ilk kadını yarattı. Ona güzellik ve hediyeler verdi. Ve "herkesin armağanı" anlamında ismini Pandora koydu. Prometheus Zeusun yapacaklarını tahmin ederek kardeşi Epimetheus a tanrıların tanrısından gelecek armağanları almamasını söyledi. Çünkü Prometheus biliyordu ki Zeus onun için çok büyük intikam planlamaktaydı. Prometheus un tüm uyarılarına rağmen Pandora Kral Epimetheus u güzelliğiyle kendine hemen hayran bıraktı. Pandora sarayda yaşadığı günler boyunca kendisine Zeus tarafından verilen ve kesinlikle açılmaması emredilen sandık onun ilgisini hep çekti. Pandora tüm emirleri unutarak sandığı açtığında yaptığı hatanın ne kadar büyük olduğu geçte olsa fark etti. İnsanlığa zarar verecek olan bu kutudan hastalık, acılar, kederler, kötülüklerin tamamı çıktı ve insanlığın başına bela oldu. Pandora son anda sandığı kapatmayı başardı ve sadece insanlığın elinde tek güzel şey olan "umut" kaldı.

Bu sebeple güya insanlar o günden sonra kötülükten umut ederek kurtulmaya çalıştılar.

Biliyorsunuz masallar yaşantımıza ders verir. Yaşanılanlar, ister masal, ister efsane olsun geleceğimizi şekillendirir.

O gün bugün siyasiler, yazarlar, iş adamları… Yılsonunda muhakkak pandoranın kutusunu açarlar.

Ben de bu bilinçle, kim yıl boyunca yaşanılan acıları, hüzünleri, sıkıntıları, kavgaları… Kutusundan çıkarırsa çıkarsın, ben umudu ve mizahı çıkarmak istiyorum.

İstiyorum ki yüzünde bir tebessüm, gözlerinizde bir ışık olsun.

Yılın İşletmesi:Ülkemizde ve özellikle gelişmiş ülkelerde sürdürülebilir büyümenin gerçekleştirilebilmesi için, tarımda ileri teknolojilerin kullanımını ve bilişim teknolojisindeki gelişmeleri zorunlu kılmıştır. Bilişim teknolojisindeki gelişmelerin yaptığı değişimler tarımsal üretimde ürün, uygulanan metot, hizmet ve pazarlama alanlarında ARGE ve inovasyon  sistemi  kavramlarını bir teori olmaktan çıkarıp pratiğe dökerek; ülke tarımının hizmetine sunan Konya Şeker Türk Tarımında bir milat gerçekleştirmiştir.

Ülkemiz dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi olup, tarım sektörümüz dünyada 7. Avrupa'da 1. sırada olan önemli bir stratejik iş koludur. Bu önemli potansiyelimizi, ileri tarım teknolojileri çalışmalarının yaygınlaştırılmasına yönelik desteklemeler, teşvikler, finansal, hukuksal ve kurumsal altyapılarını hazırlayarak…

 Sürdürülebilir Tarımı en iyi uygulayan Konya Şeker yılın işletmesi olmuştur. Pandoranın kutusundan yine umut olarak çıkmıştır.

Yılın Girişimcisi:Ülkemizde sosyal adaletin sağlanması, ekonomik kalkınmanın hızlandırılması ve bölgeler arası dengesizliğin giderilmesi için gecesini gündüzüne katarak çalışan, bunun sonucunda tarımsal sanayi entegrasyonun da çığır açan Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk değil bir yılın; asrın lideridir.Ekonomik kalkınma her gün yenilenen, yenilendikçe özgünleşen, usta bir bakışla geleceğe taşınır. Geçmişten geleceğe giden, yol haritasının odak noktasında, lider doğan kişilerin asırlar içinde oluşan hedefleri vardır. Bir elleri dünde, bir elleri yarında olan liderler, her gün yeni boyutlar kazanan hedefleriyle, yollarını aydınlatırlar ve gelen günlerini geçen günlerinden daha güzel değerlendirirler.

Dünyayı, iki gününü birbirinden farklı kılan liderler dönüştürür. Sayın Recep Konuk göreve gelmesiyle birlikte Konya Şeker de çaresizliği başarıya dönüştüren bir büyük ustadır.

YILIN MARKASI.Günümüzün ulusal ve kürsel rekabet pazarlarında ne üretirsek onu satarız anlayışına yer bulunmamaktadır.  Konya Şeker’de son zamanlarda, ülke ve dünya ölçeğinde de markalaşma konusunda önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Markalaşmak planlı, uzun vadeli bir sürecin sonucunda oluşabilir, bunun için de, üretim ve kalitede farklılığını ortaya koyan Konya Şeker, önce kendi yerel pazarında güçlenmiş ardından da küresel pazarlarda Torku markası ile hızla yer edinmiştir. Bu sayede her geçen gün daha da güçlenen Konya Şeker, “Torku” markasıyla ülkemizin marka devleri arasında hızla birinciliğe doğru yükselmektedir.

ADİLCE KUTLAMA

Bir yetimi sevindirmediysen

Bir sokak köpeğine ekmeğini bölmediysen

Geçen yıldır, geçmeyen sen

Sene de bir gün bile olsa

Dedi kodu edene sus demediysen

Günler geçmiş

Öylece seyrettiysen

Geçmeyen sen

Sen sen ol! İyi seneler deme

Her yıl ömrümüze bir senet

Bari bu yıl aşk ile imza at yeni seneye

Kim ne yaparsa yapsın

Sen iyilikle uyan yeni senelere

Bu vesileyle

Cana kıymet veren

Yürek devletini canlı sevgisi üzerine inşa eden

Birileri, birilerini mutsuz ederken

“Bir’i”  düşünüp, bugün kimi mutlu edebilirim diye düşünen

Sevgi medeniyeti, yolcularının yeni yılı kutlu olsun!

Adilce tebessüm:

Yılın Türküsü:

Hangi bağın bağbanısın gülü sen

Aldın aklım ettin beni deli sen

Yılın öz eleştirisi:

”Masum değiliz hiç birimiz”

Yılın dörtlüsü:

Mars da mangal yapmak, pardon gitmek için hazırlanan Türkler

Yılın Seçimi:

Tamamen yerel

Yılın sloganı:

Doğal Olarak bizden

Yılın en çok konuşulanı

Dedikodu,

Yılın en çok inanılanı

Komplo

Yılın en çok öldürüleni

Zaman

YILLARIN HEDEFİ:   2023

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı