Gerçek Kulis - Adil Giray İŞİN DOĞRUSU
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 17.12.2013 - 15:02

İŞİN DOĞRUSU

Dondurucu soğuğu arkamıza alıp çıkıyoruz yola, kar yağışı yoksul bir köylü kızının gelinliği misali mesken tutmuş dağları. Beyazından çok az verse de; bu ilk yarım yamalak yağan kar inşallah, yeni yağışların müjdesi olur. Sanırım Konya Bölgemizde en az yağış alan yerleri bir biri ardımızda bırakarak, Cihanbeyli ilçemiz Panplast Plastik Kampüsünde mola veriyoruz.Konya Şeker de yapılan tüm hamleleri yerinde izlemeye çalışıyorum. Hülasa bu seyir sürekli kendini güncelliyor. Yine bu seyirde sağlam bir duruşa tanıklık ediyoruz.

Dünya plansız, hedefsiz üretim yapanların dünyası değil; yeni duruşuyla, hedefli, planlı üretim yapanların dünyasıdır.

Üretimde yenilik yapmanın doğurduğu gücü bilenler, üretimde de yenilik yaparak, güçlerini kat kat artırmasını bilirler. Üretimde başarı, teknoloji zenginliğinden, yönetimde başarı hedefi derinliğinden kaynaklanır. Hedefleri yerel olan kurumlar, üretim teknolojileri küresel olmaz. Kurumlar geleceğe, yerel hedeflerle değil, küresel hedeflerle taşınır.

Doğru-suyun adresindeyiz.

2007 yılında hizmete giren Panplast Sulama Tarım Sanayitesisleri bölgenin en önemli geçim kaynağı olmuş. Bölge insanının ifadesiyle, “bu tesisler sayesinde insanlar yurt dışına gitmekten ve de asgari ücretin altında çalışmaktan kurtulmuş.” Tesislerin ilk ilham kaynağı Panplast Yağmurlama Damlama Sulama Boru Fabrikası 145 Personeliyle 9.000 m2 kapalı alanda yıllık 220 milyon mt. 16 ve 22 mm. Çaplarında 1-2,5lt/h debilerinde Yassı, 30 milyon mt. 16 ve 20 mm. Çaplarında 2-4-6lt/h debilerinde Yuvarlak damlama sulama borusu, 50-160 mm. Çaplarında 6.000 ton/yıl yağmurlama sulama borusu imalatıyla ülke ekonomisine hizmet vermekte.

 Burada üretilen Yağmurlama damlama boruları çok uygun şartlarda üreticilere verilmekte ayrıca Türkiye Pazarında ve Rusya, İran, Ukrayna’ya satılmakta.

Fabrikanın devreye girmesiyle damlama sulama boru fiyatları yarıya düşmüş. Kar marjları yüksek çalışan ülke ve firmalar damlama sulama boru fiyatlarını yarıya düşürmüş. Neticede Panplast Yağmurlama/Damlama Sulama Boru Fabrikasının devreye girmesiyle Çiftçilerimiz kazanırken, vahşi sulamadan vazgeçerek doğru-su kullanımına yönelmiştir.

Toprağın altında uzun bir yolculuğun başarı hamlesi sessiz sedasız devreye girmiş

Fabrikanın hemen yanında Panplast PVC/Koruge Boru Fabrikası 7.000 m2 kapalı alanda 24 Personeliyle yıllık 5.000 ton PVC boru, 6.900 ton koruge boru imalat kapasiteleriyle Eylül 2012 yılından itibaren hizmet vermekte

Daha düne kadar ülkemiz için bir hayal olan Koruge boru fabrikasının şehrimizde bulunması başta belediyelerimiz olmak üzere alt yapı çalışmaları yapanlar için büyük bir şans. Kanalizasyon, evsel ve endüstriyel atıklarının uzaklaştırılmasında; yağmur suyu deşarjında ve drenaj sularını taşıma hatlarını taşıma hatlarında rahatlıkla kullanılan bu borular toprağın altında uzanan başarı hikâyesinde ciddi bir kazanç oluşturmakta!

Kader ağlarını, istihdamla güzel örüyor; el emeği kazanca dönüşüyor

Kaderin ne olduğunu anlatamam' der Şems-i Tebrizi Hazretleri... Ama ne olmadığını anlatabilirim; Kader, hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten 'ne yapayım kaderimiz böyle' deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergâh bellidir ama dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hâkimisin, ne de hayat karşısında acizsin.

Şimdide insanların kaderin ağlarını alın teriyle ördükleri kadınlarımızın el emeğinin kazanca dönüştüğü yere üşümenin verdiği emirle koşar adım ilerliyoruz. Çuval üretimi işlemlerinde el emeği fazladır. Panplast Çuval Fabrikası 9.600 m2 kapalı alanda 160 Personeliyle yıllık 30 milyon adet şeker, yem, un, 25 milyon adet patates, soğan çuvalı ve 170 bin adet bigbag olmak üzere toplam 55 milyon 170 bin adet çuval kapasitesiyle Ekim 2012 yılından itibaren ülke ve bölge ekonomisine hizmet vermekte

Fabrikanın epoksi zemin kaplamasından yayılan sıcaklık çalışanların gülen yüzüyle buluşunca dışarıda yüzümüze tokat misali yapışan zemheriyi unutuyoruz. Fabrikanın Teknik müdürü Bayram Bayramoğlu ile çuval fabrikasını geziyoruz.

 İpin çuvala dönüşen serüvenini izliyoruz.

 Eriyik kalıptan geçerek film halini alıyor. Filmler işçiler tarafından özenle ekstruderdeki jiletlerle kesilerek iplik haline geliyor. Son teknoloji harikası makinelerin sesine kulaklarımızı kapatıyor; gözlerimizi sonuna kadar açarak, seyre devam ediyoruz. Bobinlerdeki iplikler dokuma makinelerinde yatay ve dikey olarak dokunarak rulo şeklinde kumaş haline geliyor. Yolculuğun sonunda ise Rulo halindeki kumaşlar üzerine baskı makinesinde ilgili firmanın markası basılıyor. Marka basılmış rulo halindeki kumaşlar konfeksiyon makinesinde kesim ve dikim işlemi gerçekleştirilerek nihai ürün “çuval” üretilmiş olarak kısa sürede karşımıza çıkıyor.

Çuvallar paketlenerek ilgili Fabrikalara sevk edilmeye hazırlanırken bizler çuvalların gideceği adreslere bakıyoruz.

 Kısa zamanda kendine çok iyi bir Pazar edinmiş.

Konya, Çumra,  Amasya, Adapazarı, Aksaray Bal Küpü, Azerbaycan Şeker, Çumra Yem ve Seydibey Patates Fabrikalarının ihtiyacı olan tüm çuvallar burada üretilmekte, yeni talepler için hazırlıklar yapılmakta…

Ne diyelim, Konya Şeker iştiraklerinde, kader ağlarını her geçen gün büyüterek örüyor. Burada İnsanlar para kazandıkça kader karşısında acizlikten kurtuluyorlar. Rabbim nazardan saklasın.

Tüm Konya Şeker iştiraklerinde olduğu gibi çalışanların bölge insanından seçilmiş. Güzel düşünenler, bu ülkenin yoksulunun derdini kendine dert edinenler, yine büyük bir düşü gerçeğe uyarlamışlar kutlu olsun!

Hiçbir rüya daha güzeli görülmeyecek kadar güzel değildir.

Konya Şeker de daha güzel rüyaları gerçekte göreceğimizi canı gönülden inanıyorum. Hülasa İnsanlar ne düşünüyorlarsa onun rüyasını gerçeğe uyarlarlar. Üretimi ve üreticiyi gece gündüz düşünmenin eseridir bu eserler.

Ekonomik kalkınma her gün yenilenen, yenilendikçe özgünleşen, bir vizyonla geleceğe taşınır.

Geçmişten geleceğe giden, yol haritasının odak noktasında, kurumların asırlar içinde oluşan hedefleri vardır.

Bir elleri dünde, bir elleri yarında olan kurumlar, her gün yeni boyutlar kazanan hedefleriyle, yollarını aydınlatırlar ve gelen günlerini geçen günlerinden daha güzel değerlendirirler. Dünyayı,” iki gününü birbirinden farklı kılan” duruşu sağlam olan liderler dönüştürür.

Dönüşümün ustasına selam olsun

Adilce: İşin doğrusunu emr olduğu gibi dosdoğru olanlar yapar. Anadolu işini dosdoğru yapanların omuzlarından bakacaktır 2023’lere

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı