Gerçek Kulis - Adil Giray ADİLCE HABERE BAKIŞ
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 02.12.2013 - 15:35

ADİLCE HABERE BAKIŞ

Geçen haftaki yazımızda “Dün nasıl Anadolu’da ifa edilen irşat hamlesi buraların “edebi” vatan olmasında katkı sağladıysa, bugün yapılan kalkınma hamlesi de “ebedi”  vatan olmasına katkı sağlamaktadır. Artık insanımız ekmek parası kaygısıyla evinden, obasından köyünden uzaklaşmayacaktır. Teşbihte hata olmasın nasıl irşat görevi bir duyarlılık işi ise; elit üretimin bir duyarlılık işi olduğunu düşünüyorum. Kaliteye önem vermenin birtakım kitaplardan, taklit mallardan öğrenilebilecek bir şey olduğunu sanmıyorum.” Diye yazmıştık.

Torku Kalitesi Liderinin iç dünyasının, düşünce dünyasının, duyarlılığının ne kadar üst seviyede olduğunu bizlere fısıldıyor.

Ve konumuzun ana fikrini şu cümle ile vurgulamıştık

 Dün nasıl bulutların peşine takılanlar Anadolu’ya mana kattılarsa, bugün yıldızlara takılarak hedeflerini tazeleyenler Anadolu’ya anlam katmaktadırlar.

Tarımda sanayileşmek, üretim topluluklarının, tarladan sofraya uzanan çok uzun bir üretim sürecinin tümünde hâkimiyeti ele almaları demektir.

Bu üretim toplumuna önderlik eden lider ise bir vatan toprağında bir milletin hatta milletlerin düşlerine göz önünden giderilemeyecek güzellikte bir eser konuşlandırabildiği zaman liderdir.

Tarım meselesi bir ruh, engin bir maneviyatla coşkuyla birleştiği zaman entegre bir mimaridir.

Maşukuna:”Endamın hayalini, gözlerimden silemem” diyen şairin mısrasında olduğu gibi, endamlarının hayali gözlerden silinmeyecek güzellikte Konya Şeker’e bağlı eserler derin bir zekânın mimari eserleridir.

Bizlerde fırsat buldukça bu güzel eserleri Anadolu’yu dolaştıkça, yerinde görüp sizlerle paylaşıyoruz.

Hazır geçen hafta Konya Şeker iştiraki “Seydibey Entegre Tesislerinden ve de Küpe Dağlarından kısaca bahsetmişken, bu hafta da bu tesisleri ve de Küpe Dağlarını yerinde görelim dedik.

Küpe Dağları eksiği var, fazlası yok.

Yani bu mevsimde başı dumanlı görmeye alıştığım dağlar elerini açmışlar üreticiler misali geç kalan kar yağışını bekliyor.

Seydibey Entegre Tesisleri ise Tüm Konya Şeker İştirakleri gibi kendini sürekli güncelliyor. Yeni proses hatları devreye girmiş. En önemlisi de yine bir ilke imza atılarak Hem ülkemiz hem de bölgemiz için çok önemli olan Patates Nişastası Fabrikası Entegre Tesislerinde yerini almış.

 Hâl böyle olunca bu güzel çalışmayı sizler için haberleştirmek istedim.

Şimdi sizleri Seydibey Tarım Ürünleri İşleme Entegre Tesisleri Muhasebe ve idari İşler Müdürü Nejdet Yılmaz refakatinde, yeni yatırımları yerinde gördüğümüz; haberle baş başa bırakıyorum.

                                                    ***

Konya Şeker'den dev bir yatırım: Patates Nişasta Fabrikası

      

Her yatırımıyla adından söz ettiren ve birçok sektörde dikkatleri üzerine çeken Konya Şeker, Seydibey Entegre tesislerinin içerisine 7 bin 500 metrekare kapalı alana Patates Nişasta Fabrikası inşa ederek büyük bir başarıya daha imza attı.

Konya Şeker'in yeni yatırımlarından olan Patates Nişasta Fabrikası hakkında bilgi veren Seydibey Entegre Tesisleri Genel Müdürü İlker İhsan Çabukol, "Fabrikada yatırımlar tamamlanarak deneme üretimlerine başladık. Tesisin tam üretime geçmesi ile dondurulmuş parmak patates fabrikamızda işlenemeyen küçük patatesler ile aynı fabrikadan çıkan kıymıklar değerlendirilerek nişasta üretiminde kullanılacak. Nişasta fabrikamız saatte 30 ton ham patates işleme kapasitesine sahip. Bu yeni tesisimiz sayesinde Türkiye'nin ihtiyacı olan yıllık 30 bin ton nişastayı rahatlıkla üretecek kapasiteye sahibiz" dedi.

Türkiye'de Bir İlk

Tesisin Türkiye'de bir ilk olduğuna vurgu yapan ve 32 milyon TL'lik yatırım maliyetiyle hizmet vermeye başladığına dikkat çeken Genel Müdür İlker İhsan Çabukol, Patates Nişasta Fabrikası hakkında şu bilgileri verdi:

"Seydibey Entegre tesislerimizin içindeki 350.000,00 m2 arazi üzerine mevcut dondurulmuş parmak patates fabrikasının paraleline Türkiye'de ilk olacak Patates Nişasta fabrikasının yapımına 2012 yılında karar verildi. Fabrikanın fizibilite çalışmalarının sonunda Türkiye'de ilk olacak nişasta fabrikasının yapımına hemen başlandı. Nişasta tesisi için fabrika sahası için de 7 bin 500 m2 kapalı alan inşa edildi. Nişasta fabrikamızın teknolojisi konusunda dünyanın en iyilerinden biri olan Hollanda firmalarına yaptırıldı. Çevreye verilen önem nedeni ile elektrik ve su tüketimleri minimum seviyede tasarlanarak su geri kazanım ünitesi ile prosesten çıkan su arıtılarak kullanılması ile doğal kaynakların sürdürüle birliğine katkıda bulunuldu. Konya Şeker geleneği olarak çıkan atıkların biyogaz tesislerinde değerlendirip kullanılan enerji maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Tesisin yatırım maliyeti yaklaşık 32.000.000 TL olmaktadır. Fabrikamızda yatırımlar tamamlanarak deneme üretimlerine Kasım ayı sonlarına doğru başlandı. Fabrikanın tam üretime geçmesi ile dondurulmuş parmak patates fabrikasında işlenemeyen küçük patatesler ile aynı fabrikadan çıkan kıymıklar değerlendirilerek nişasta üretiminde kullanılacak. Nişasta fabrikamız saatte 30 ton ham patates işleme kapasitesine sahiptir. Tesisimiz Türkiye'nin yıllık ihtiyacı olan 30 bin ton nişastayı rahatlıkla üretebilecek bir alt yapıya sahip. Konya Şeker her zaman Türkiye'de ilkleri yapmış olup, ham nişasta ve patates proteinin üretiminde de bir ilke imza attı. Fabrikamızda bu ürünlerin üretilmesi ile Türkiye, döviz ödeyerek dışarıdan ithal ettiği bu ürünler için dışarıya döviz ödeme yükünden kurtulacak. Bu da ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak. Milli ekonomiye böyle bir katkı sağlamamız Pankobirlik Genel Başkanımız Sayın Recep Konuk ve ekibi olarak bizleri oldukça gururlandırmaktadır."

Kullanım Alanları Oldukça Fazla

Patates nişastasının birçok sektörde kullanılabildiğini belirten Genel Müdür Çabukol, "Üretimine başladığımız patates nişastasının gıda sanayi, kimya sanayi, inşaat sektörü, ilaç sanayi, kâğıt ve ambalaj sektörü, petrol sanayi gibi geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Türkiye'nin yıllık şu anda 30 bin ton nişasta tüketimi var, bu fabrikanın kurulması ile Türkiye'nin bu ihtiyacı tarafımızdan karşılanacak. Fabrikanın ham maddesi olan patatesler tamamen bölgedeki çiftçilerimize uygun tohumlar verilerek yetiştirilmekte ve çiftçilerimizin refah seviyeleri de böylelikle yükselmektedir" diye konuştu.

                                                  ***

Kalp gözü kapalı olan insanların ne denli zevkli üretim yapmaya çalışsalar bile başarısız olmaların tek sebebi bu iç dünyalarında ki boşluktur. Ancak içi güzel insanlar dışlarında müstesna tesislere özel markalara imza atabilirler.  Başarılı bir iş hayatı, güzel hayat, güzel insan ilişkileri iç güzelliğe sahip olmaksızın sahip olamayacağımız hazinelerdir. Dolayısıyla, insan hayatının kalitesi gele gele insan ruhunun, insan zevkinin, insan dayanışmasının, insan sevgisinin, hayatta karşılaşılan acıların ortaklaşa yaşanmasının kalitesi anlamına geliyor. Bu birlikteliği üreticiyle en güzel şekilde yakalayan Sayın Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk Bey’in, üretime yüklediği anlamda toplumsal şartların çok çok üstünde oluyor.

Hal böyle olunca endamı toplumun hayalinden silinmeyen eserleri yazma ve mutluluğunu paylaşma gururu ile dönüyoruz evimize…

Ne diyelim: Hamd olsun!

YORUMLAR

Nazlıcan ertürk

Ülkemizde Şeker pancarı Tarımı hareketinin özellikle tarımsal işletmelerle doğrudan doğruya ilgili olması ve nüfusun önemli bir kısmının tarımda çalışması ve elde edilen tarımsal ürünlerin de ihraç ürünler arasında yer alması, konunun önemini daha da artırmaktadır. Bütün bunlar Şeker Pancarı Tarımının gelişmesi için konunun derinlemesine araştırılmasını, gerekli yurt içi ve de yurt dışı çalışmalarının yapılmasını Recep konuk Bey’in Kooperatifçilikte ki başarı modelinin örnek alınmasını zorunlu kılmaktadır.

Taner alper

Sayın Recep Konuk önemli konuları gündeme taşımış. Ülkemizde pancar Tarımı, ekonomik kalkınmanın hızlandırılması ve bölgeler arası dengesizliğin giderilmesi için olmazsa olmamızdır. Türk çiftçisinin göz bebeğidir. Sayın Recep Konuk oldukça kimse Şeker Pancarını yok sayamaz.

Seren Gülbey

Konya Şeker Sayın Recep Konuk sayesinde dünya da ses getirmeye devam ediyor

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı