Gerçek Kulis - Adil Giray BARIŞ SUYUNA ATILAN TOHUMLAR
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 04.10.2013 - 15:40

BARIŞ SUYUNA ATILAN TOHUMLAR

Hafta Sonu Konya Şeker iştiraki olan Beta Ziraat ’in davetlisi olarak, tarla günlerini takip etmek için Bursa ilimizdeydik.

Tarla gününe katılan davetliler ile birlikte, Türk Tohumculuğunun geleceğe atılan projelerini yerinde görme fırsatını yakaladık. Beta Ziraat’ın Yenişehir Koyunhisar Köyünde yürüttüğü mısır ıslah projesi ve diğer Ar-Ge çalışmaları çok yakın zamanda, meyvesini vermeye başladığında Beta Ziraat mısır ve ayçiçeği alanında ülkemizde çok önemli bir yere sahip olacağının müjdesini buradan sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bursa Yenişehir deneme tarlalarında yapılan bu anlamlı çalışmalar ülkemizin en ciddi kurumu TÜBİTAK tarafından kabul görmüş durumda olması sanırım burada yapılan işlerin önemini anlatmaya yeter.

Bilmeyenlere anlatmakta fayda var. TÜBİTAK Proje konusunda, ülkemizde en ince ayrıntısına kadar inceleyen, projenin uygulama safhasında tüm masrafları ödeyen ve her aşamasını kontrol eden çok ciddi bir kurum. Yani ülkemizin gurur kaynağı bu yegâne kurumuna proje kabul ettirmek deveye hendek atlatmaktan daha zor

Sizin anlayacağınız Konya Şeker vizyon ve misyonunda aldığı ilhamla yine, zoru başarmış. Tohum konusunda geleceğe emin adımlarla ilerliyor.

TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulunan proje Mısır hat ve çeşitlerinin geliştirilmesi yanı sıra, ıslah programının sürekliliğini sağlama amacını taşıyor. Tohum ıslah süresini de 4 yıl daha kısaltan, 36 ay sürecek projenin uygulama alanı olarak yavru vatanın seçilmesi ileriyi görmek adına gerçekten takdire şayan. İşte bu takdiri hak eden sadece iki dipnotu sizlerle paylaşalım.

 İlk defa mısır tarımı yapılacak bölgede GDO bulaşma riski yok!

Konya Şeker çatısı altındaki tüm iştirakler gibi Beta Ziraat’ta hazırlanan projede hassas bir duruş sergilenmiş. Kış dönemlerindeki çalışmalarını GDO bulaşma riskinin yoğun olduğu ve tohum ıslah şirketlerinin en çok tercih ettiği bölge olan Güney Amerika yerine  “Yavru Vatan” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tercih etmesi ise TÜBİTAK tarafından da uygun bulunmuş ve proje destek kapsamına alınmış

Barış Suyuna Katkı

KKTC’nin 329.890 hektarlık toplam alanının 187.168 hektarlık kısmını tarım arazileri oluşturmaktadır.

Şimdi KKTC bilenler bölgenin su sıkıntısının tarıma olumsuz etkisini sorabilir.

Bu konu hakkında da isterseniz kısaca bilgi verelim.

KKTC’ye içme, kullanma ve sulama suyu temin edilerek 50 yıllık bir perspektifte içme-kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak ve adanın en büyük ovalarından biri olan ancak kuraklıktan verimli kullanılamayan Meserya Ovası’nda 4824 ha’lık bir alanda yapılacak sulu tarım ile yüksek gelir artışları sağlanacaktır. 80 km uzunluğundaki borularla KKTC’ye sulama ve içme suyu aktarılmasını sağlayacak barış suyu projesi “KKTC İçme suyu Temini Projesi” ivedilikle devam etmektedir. Bu proje ile bakir tarımsal arazi varlığının sulu tarıma açılacağı dikkate alındığında, projenin ne kadar doğru bir planlama ve akılcı bir uygulama ile yürütüldüğünü anlayabiliriz.

Sizin anlayacağınız “Beta Tohumculuk” Barış suyuna katkı verecek ilk şirketimiz

Buradan da anlıyoruz ki, Konya Şeker ezbere hiçbir şey yapmıyor. Anlam katıyor. Hâl böyle olunca, mana, maneviyata dönüşüyor.

 Mısır dışında Ayçiçeği ve enerji bitkilerinde de çalışmaları bulunan Beta Ziraat, ülkemizde faaliyet gösteren Kamu Araştırma Enstitüleri ile de işbirliği yapıyor.

 Bu çalışmalarıyla yakın gelecekte özellikle mısır, ayçiçeği ve enerji bitkilerinde Beta Ziraat pazarda söz sahibi olurken, geleceğimizi de garanti altına almış olacağız.

Rabbim izin verirse, buradaki Türk Tohumculuğu adına yapılan mükemmel çalışmaları yazılarımızla sizlerle paylaşacağız.

 İsterseniz şimdi birazda, Bursa hakkında gönül bahçemizden gördüklerimiz de kısaca sizlerle paylaşalım.

Bursa tarihi ekonomik yönüyle olduğu kadar manevi yönüyle de başkent ruhunu her zaman hissettiren bir şehrimizdir. Bağrında birçok gönül adamına ev sahipliği yapan şehrimizde evliyaların maneviyatları Bursa’yı sarmış ve huzur dolu bir şehir haline getirmiştir. Üftade Hazretleri, Okçu Baba, Eskici Mehmet Dede, Musa Baba gibi önemli isimler Bursa’da irşat da bulunmuş evliyalardandır. Yine Tasavvuf ehlinin gönlünde önemli yere sahip büyük şahsiyetlerden Emir Sultan Hazretleri de Bursa’da yaşamış olan evliyalardandır.

Bursa ziyaretimizde ilk önce Emir Sultan Hazretleri ziyaret edip, Bursa’nın sahibinden destur aldıktan sonra yeşil Bursa’yı, kısaca gezdik. Dostlarımıza ve ülkemize hizmet edenlere duada bulunduk. Yine Şehri terk ederken de en son Emir Sultan Hazretleri ziyaret edip, destur alarak batini ve zahiri anlamda güzel şeyler bulmanın mutluluğunda evliyalar diyarına veda ettik

ADİLCE

Dile düştü dua

Yüreğe üfledi,

Yakındık

Aynı safta

Omuzlar bir birine değdi.

Vakti kuşandık

Nakitsiz kaygılarda

Aynı yöne baktık

Alınlar öptü secdeyi

Yan yana, kol kola

Tekbir dile değdi

Dilde, gönülde ne varsa

Düştü kaleme

Karışırken gözyaşına

Başlar öne eğildi

Kelam kıyama durdu

Muhabbet yüreğe değdi

Gençtim

Gözlerin gözlerime değdi

İrkildim

Ne zaman seni bana istediler

Nazar ömrüme

Ömrüm nazara değdi

Neşter değdi yaraya

Külbastım içimdeki yaraya

Yüzün sarardı

Kan çekildi

Çare değil, teselli adına ne varsa

Tabip anlamaz halden,

Reçetesi, sözleri, zülfü yâre değdi.

Ne varsa aşktan yana

Utandı dünyalıklar

Kefenler biçildi

Sabun tene

Ten toprağa değdi.

Uzadı yollar

Tabut omuza değdi

Anlamını yitirdi bakışlar

Söyle bir ömür nasıl geçti?

Açıldı tek kişilik mekânlar

Mezar, ömre değdi.

İlk toprağı sevdiklerimiz attı, mezarımıza

Bir an önce kapatma telaşı

Karıştı gözyaşına

Herkes gitti,  imam sona kaldı

Kim ne derse desin,

Kulaklar kapalı

Sorular, cevaplar, toprağa üflendi

Koptu bir yerlerde küçük kıyamet,

Sur borusu dudağa değdi

           ***

Timur’un orduları beklerken kapımızda

Emir Sultan dile geldi

Dün, kale kapılarında

Bugün yüreklerde

Kalktı büyük muhasara

Somuncu baba

Vallahide billahi alınlar sevdaya değdi

Ekmek bilip öpüp koyduk baş göz üstüne

Orhan Gazi ile koca Bursa şehadete geldi

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı