Gerçek Kulis - Necati Batı TEK GERÇEK TÜRKÇE
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 02.10.2013 - 10:50

TEK GERÇEK TÜRKÇE

Türkçemiz, Türk ırkı ve kültürü gibi çok zengin ayrıca en köklü geçmişe sahiptir. Yıllarca her türlü saldırıya ve yozlaştırma çabalarına rağmen gelişimini sürdürmüş ve an itibariyle dünyanın kullanılan en zengin dili haline gelmiştir. Asırlarca tek ana dil olarak kullanılan Türkçe 700 binleri bulan kelime haznesi ile rekoru elinde bulundurmakta.

Yaklaşık bin yıl önce Doğu Karahanlı Türk Devletinin Şehzadesi Kaşgarlı Mahmut dünyanın ilk sözlüğü olan Divanü Lüğat'it Türk'ü kaleme alırken bu eser Türkçemizin ne kadar zengin bir içeriğe ve bir o kadar da köklü geçmişe sahip olduğunu da gözler önüne sermekte. Bugün dünyada yaklaşık üç yüz milyon kişi anadil olarak Türkçeyi kullanırken milyarlar bu dili konuşmakta.

İngilizler 500 bin kelimeden oluşan ' Oxpord ' sözlügünün basımının ardından en zengin dilinin İngilizce olduğunu iddia etseler de Türk Dil Kurumu Başkanı yapılan araştırmalar neticesinde 570 binin üzerinde Türkçe kelimeye ulaşıldığını ve bunların toparlanarak sözlük olarak basılması çalışmalarına başlandığını açıkladı. Deyim, söz ve terimlerle bu rakamın 700 binlere ulaşabileceği de biliniyor.

Türk ırkına kültürüne yapılan saldırıların en köklü geçmişi olan diline yapılması da kaçınılmazdı. Dolayısıyla yıllarca Türkçe saldırıya uğramış yozlaştırılmaya çalışılmıştı. Kültürümüzün en önemli yansımalarından, geçmişin, yaşanmışların getirisi atasözlerimiz bu saldırılardan fazlaca nasibini aldı.

' Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın. Her koyun kendi bacağından asılır '...

Yıllarca omuz omuza yaşamış, savaşmış, yardım etmeyi kültürü haline getirmiş, kaldı ki İslamiyet gibi yüce iyiliği, yardımlaşmayı, dostluğu emreden bir inanışı kabul eden bir toplumun söyleyebileceği söz müdür?

' Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Üzümünü ye bağını sorma. Atın ölümü arpadan olsun. Devletin malı deniz... '

Yine tüm bu söz de atasözleri Türk toplumunun en önemli karakteristik özelliği olan dini ve kültürüne olan bağlılığını ortadan kaldırmak için yapılan kültürel saldırıların en büyük örneklerindendir.

“Hocanın dediğini yap gittiği yoldan gitme” her ne kadar dine din adamlarını aşağılamaya yönelikse “bu devirde babana bile güvenmeyeceksin sözü” de aile bağlarına aleni saldırıdan başka bir şey değildir.

Yine ' başarıya giden her yol mubahtır. Para her kapıyı açar. Salla başı al maaşı... ' sözleri de atasözü adı altında kültürümüze değişik yollarla zayıflatılmış karakterimize yapılan aleni saldırılardır.

Ve bu örnekler fazlasıyla çoğaltılabilir. Ancak bilinmeli ki tüm bunlar yıllarca dünya coğrafyasından silinememiş Türk gerçeğini ortadan kaldırmaya yönelik çabalardan sadece biridir.

Bize düşen İslamiyet’in en önemli unsurlarından birisi olan ' Türk ' gerçeğini kültürümüzden, doğrularımızdan ve dahası karakterimizden ödün vermeden yaşamak ve yaşatmaktır.

Kalın sağlıcakla

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı