Gerçek Kulis - Yavuz Çolak BU MUDUR AT SEVGİMİZ.!
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Yavuz Çolak 27.09.2013 - 10:40

BU MUDUR AT SEVGİMİZ.!

Şehrimizde düzenlenen geleneksel mahalli at yarışlarının yirmi birincisi, geçtiğimiz Pazar günü yapıldı. Önceki yıllarda yapılan yarışları takip eden bir yarış sever olarak, son yıllarda gördüğüm en sönük yarıştı. Üzülerek söylüyorum; sportif alanda, futbol ve bisiklet hariç, çoğunda sınıfta kaldığımızı düşünüyorum. Bu şehrin insanı olarak nelere ilgi duyuyor, hangi spor dallarına destek veriyoruz acaba? Bizler Konyalı olarak tarihi mirasımıza, kültürümüzde önemli bir yeri olan ata sporlarımıza ne zaman sahip çıkacağız?

Hipodromda, sıkıştırsanız 500 kişiyi zor sığdıracağınız bir tribünümüz var. Onun da yarısı boştu inanın! İlgisizliğe, duyarsızlığa üzüldüm ve bu durumdan kendimi de sorumlu tutarak, bu hafta köşe yazımı ‘At Sevgimiz’ üstüne yazmaya karar verdim. Belki birkaç insanımızı etkileyebilir, atlarımıza sevgi bağını güçlendirebiliriz diye düşündüm. Şu kadarını söyleyim; eskiden yarışları takip eden basın mensupları bir minibüse zor sığardı, son yarışa Konya Basınından sadece üç kişi geldi!

At; dünyanın en asil, en sadık hayvanları arasında ilk sırada yer alır. Konya; tarihi kaynaklara bakılırsa, en önemli at yetiştiren merkezler arasındadır. Not tutmanın çok faydasını gördüğüm ajandamda kayıtlı bilgi notlarımı karıştırmaya koyuldum. Türk Milleti için at ne ifade ediyor sorusuna cevap olacak epey bilgi toplamışım, onları paylaşacağım. Konuya girmeden önce, hafta sonu görevli olarak izlediğim at yarışlarında gördüğüm manzaraları aktararak başlamak istiyorum.

Bilindiği üzere mahalli at yarışlarının organizasyonu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerince düzenlenmekte; hem maddi hem de teknik konularda Türkiye Jokey Kulübü tarafından desteklenmektedir. Mahalli yarışlar amatör bir ruhla, at sporunu sevdirmek maksadıyla düzenlenmektedir. Ayrıca kültürümüzde önemli bir yeri olan Atçılığa halkımızı teşvik etme amacını taşımaktadır. Mahalli yarışlarda koşan atlar üzerine bahis oynanmadığı için, bu yarışlar genellikle atlı sporları seven kitleler tarafından izlenmektedir. Bizde yarışa ilgisizliğin sebepleri arasında gösterilen ‘At yarışı kumar oyunudur’ anlayışı, bu koşularda söz konusu bile değildir. Yine bu hafta sonu 21. si yapılacak olan Rahvan At yarışları da, her sene olduğu gibi çok eğlenceli ve çekişmeli geçmeye adaydır. Yani bu yarışlar tam bir temaşa sporu olup, aile boyu gelip izleyebileceğiniz çok güzel bir spor dalıdır. Vali Yardımcısı Erol Özkan’ın yarışlara ilgisi, hem de ailesiyle hipodroma gelmesi çok güzel bir örnek. Hava oldukça serin olmasına ve hepimiz gibi onlar da güneşe aldanıp, tedbirsiz yakalanmalarına rağmen yarışları neredeyse sonuna kadar izlediler. İşte aradığımız budur, halkımız nerede olursa olsun devlet büyükleriyle; valisiyle, kaymakamıyla ve belediye başkanıyla bir arada olmayı arzu eder…

Bunları yazarken, aklıma merhum Dr. Abdurrahman Cantekinler geldi. Uzun yıllar başkanlığını yaptığı yarış atları sahipleri derneğini fedakârca sırtında taşımıştı. O fedakârlığı bugün de taşımaya gayret eden genç bir dernek başkanı var; Hamdi Kayımkaya. Merhum Cantekinler’i rahmetle anarken, Hamdi Başkanın dilek ve temennilerini de paylaşmak istiyorum burada. Yukarıda gözlemlerimi aktardığım ilgisizliğe değinen dernek başkanı; “Adına yarış düzenlenen bazı kurumlar, kupasını vermeye gelmiyor görüyorsunuz” diyerek sitemkâr bir eleştiri yaptı haklı olarak. Hipodroma, çevreye ve at yarışlarına, atçılığa sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi. Mahalli yarışlarda koşan atların pistte sakatlanma riskinin arttığını, zeminde ortaya çıkan taşların ve bozulmaların tehlikeyi artırdığını söyledi. Ülkede şuan dokuz ilde bu yarışların yapıldığını, bunlardan biri de Konya diyerek, şansımızı iyi değerlendirmemiz gerektiğini belirtti. Ereğli İlçemizde çok büyük yarış atı çiftliklerinin olduğunu, buranın at yetiştirmeye uygun, Allah’ın bahşettiği özel bir bölge olduğunu dile getirdi. “Ekonomik değeri çok yüksek yarış atları yetiştirmek için bulunmaz bir yer ve kaçırılmayacak bir fırsat bu” derken, at yetiştiriciliğinin önemine dikkat çekiyordu.

Sözü çevreye getirerek, hipodromun ağaçlandırılması için yıllarca didindiklerini; İl Gıda, Tarım Müdürlüğü ile birlikte ağaç dikimi, sulama ve bakımına derneğin gücü oranında çaba sarf ettiklerini söyledi. Fakat dikilen ağaçların çoğunun kuruduğunu, sulamada yetersiz kalındığını düşünüyor ve bu işe gönül veren büyük kuruluşlardan yardım istiyor.

Yarın; tarihin derinliklerinde ve ataların dilinde at sevgisiyle karşınızda olmak dileğiyle, sağlıcakla kalın…             

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı