Gerçek Kulis - Adil Giray BEREKETİN ADRESİ
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 10.09.2013 - 17:07

BEREKETİN ADRESİ

Uzun yıllar oldu. Ekmeğin kokusunu uzaktan duymayalı, bir domatesi dalından koparıp yemeyeli

Ekmek kokusunu, domates lezzetini kaybederken, ayaküstü atıştıran bir gençliğin doğal olmayan hormonlu yaşantısına tanıklık ettik. Ve bir Pazar günü hayatımızın renklerini bulmak için yeniden düştük köy yollarına…

Ne yazık ki köylerimizin çoğu da, üretimin merkezi olmaktan hızla uzaklaşmış. Ekmeği, domatesi, peyniri… Hazır alır olmuşlar.

Özellikle köy domatesini aratmayan Çatalhöyük domatesinin ününü duyunca yeniden rotamızı Çumra Şeker Entegre tesislerine çevirdik. Burada bulunan, doğal kokusu ve de lezzeti ile insanları sarıp sarmalayan seraları yerinde görelim istedik.

Kuruluşlar yenilenerek gelişirler, gelişerek yenilenirler. Sürekli kendini yenileyen, yeniledikçe pozitif yönde gelişim gösteren, Çumra Şeker Kampusunda bulunan birçok tesis şimdiye kadar yazılarımıza konu oldu. Bu seferde, bünyesindeki kuruluşlarına sürdürülebilirlik kazandıran Konya Şeker'in Çumra Şeker kampusunda bulunan seralarını geziyoruz.

Konu hakkında bilgi aldığımız Konya Şeker yetkilileri, "Bu seraların örneğinin sadece Amerika kıtasında mevcut olduğunu yeni kurulan seralar sayesinde hedef birim alandan daha yüksek verim ve kaliteli ürün alınmak olduğunun bilgisini bizlerle paylaşıyorlar.

Nasıl mağazaları gösteren vitrinleri ise Çumra Şeker Entegre tesislerini gösteren ise bu seralar olmuş. Öyle bir güzellik katmış ki çevresine anlatılmaz. Hızla kaybolan sebzecilik tarımı ve de bölgemizde fazlaca bilinmeyen seracılık adına katkısı ise son derece büyük. Yetkililerden bilgiler aldıkça ağzımız açık kalıyor. Seralarda bulunan arılara baktıkça burada üretimin merkezinde bulunmanın gururu ile; verilen bilgileri not alamaya çalışıyoruz. İnanın hepsini yazsak sayfalar yetmez. İşte öğrendiklerimizden satır başları…

Düşük Enerji Maliyetleriyle Isıtma Yapılıyor

"Konya Şeker bu alanda Türkiye ve Avrupa’da bir ilk olmuştur" diyen Konya Şeker yetkilileri, "Bu seraları yapmamızın en önemli sebeplerinin başında seraların düşük enerji maliyetleri ile Konya gibi bir coğrafyada ısıtma yapabilmesidir. Normal şartlarda geleneksel bir serada kullanılacak ısıtma suyu sıcaklığı 65-70 0C olması gerekirken, kurmuş olduğumuz seralar 45-55 0C ısıtma suyu kullanmaktadır. 365 gün üretim hedeflenen bu seralarda metrekareden 90-100 kg ürün hedeflenmektedir ve ilk yıl bu seralardan metrekarede 83 kg'lık bir verim gerçekleşmesi planlanmaktadır" açıklamasını yaparken bir taraftan da ikram edilen domateslerin doyumsuz tadına bakıyoruz.

Soğutma Giderlerinden Tasarruf Ediliyor

Çumra Şeker Fabrikası’nın şeker üretim periyodu boyunca belli bir bedel ile soğutmuş olduğu kondense suyunu seralarda ısıtma enerjisi olarak kullanıp soğutma giderlerinden tasarruf edildiğini hatırlatan Konya Şeker yetkilileri, "Bunun yanı sıra serada kullanılacak olan ısıtma enerjisine de bedel ödenmemiş olacak. Bütün bunların yanında ürün satışı yapılmış ve yöre halkına istihdam oluşturduğuna dikkat çekiyorlar.

Konya Şeker bünyesinde toplamda 36,5 dekar ultra klima sera, 7 dekar ileri teknoloji sera, 10 dekar ise geleneksel sera olmak üzere toplamda 53,5 dekar sera bulunuyor.

Konya denilince akla nasıl Mevlana şehri gelirse, fabrika denilince de akla Çumra Şeker gelir.

Hep söyledik, hep yazdık! Konya aşk şehri şehirlerin, Çumra şeker de üretimin doğurgan anasıdır. Aşk şehrine nasıl nur yağarsa Çumra Şeker’e de bereket yağar.

Teknolojiden her alanda yararlanmayı ilke edinen Konya Şeker, Çumra Şeker Entegre Tesisleri'nde kurduğu  teknolojik seralarıyla fabrikanın enerjisini en verimli şekilde kullanmayı hedefliyor.

Daha önce hiç düşünülmemiş bu büyük ölçekli, akılcı fikir; elde edilen kârı maksimum düzeye çıkarıyor. Böylelikle hem seracılıkta hem de şeker üretiminde tasarruf edilen enerjiyle birlikte sağlıklı ürünler yetiştiriliyor.

Bu akılcı yaklaşımda sistem; şeker üretiminde ortaya çıkan "Kondanse Suyun" üretim sürecinde tekrar kullanılabilmesi için seralarda soğutulmasıyla gerçekleşiyor. Sera için gerekli ısıyı sağlarken soğuyan su, Çumra Şeker'e tekrar geri dönüyor. Yani, şeker fabrikasında 55 santigratlık sıcak su soğutma kulelerine gönderilirken seralardan geçirilerek hem soğutmada kullanılan enerjide tasarruf sağlanıyor; hem de seralarda kullanılarak üretimin maliyetinde büyük yer tutan ısıtmada sıfır maliyet elde ediliyor işin doğrusu, Çumra Şeker Entegre Tesisleri'nde hiçbir atık enerji boşa gitmiyor ve kullanılıyor.Seralarda yetiştirilen tüketime yönelik ürünlerin yanı sıra yeni ürün ve tohum denemeleri de yapılıyor.

Konya Şeker'in seraları, Hollanda'nın Şeker Fabrikasına örnek olmuş.

Konya Şeker'in sıfır maliyetle ısınan seralarını örnek alan Hollanda'nın Şeker Fabrikası Suiker Unie, kurduğu serada patlıcan ve domates yetiştirmeye başladı. Böylelikle topraksız seralarda tarım ilacı kullanılmadan üretilen organik domatesler bu özelliği sebebiyle yıkanmadan yenilebiliyor.

 ‘Çatalhöyük’ markasıyla tüketicilerin beğenisine sunulan domatesler yurt içi ve dışından büyük beğeni topluyor. Her geçen gün artan talebe karşılık vermek için seralara yenileri eklenirken, Konya Şeker'in ürünü olan Çatalhöyük domatesleri Türkiye’de bütün marketlerde hızla yerini alırken Rusya ile Hollanda gibi ülkelerden de talep edilmekte.

Sıra dışı seralarda normal tarıma göre verimlilik iki üç kat daha yüksek

Topraksız tarım tekniğinde verimli toprak arazisine ihtiyaç duyulmuyor. Konya Şeker'in sıra dışı seralarında toprak yerine perlit ya da kaya yünü gibi volkanik materyallerden yararlanılıyor. Hiçbir içeriği olmayan tamamen nötr denilebilecek bu maddelerin tek işlevi bitki kökünün su tutmasını sağlamak. Dolayısıyla çok verimsiz alanlarda bile rahatça tarım yapılabiliyor. Böylelikle hormon, kimyasallar ve gübreye ihtiyaç duyulmuyor. Toprak kullanılmadığı için toprak bakterileri ya da hastalıklarının yol açtığı riskler bu sistemde söz konusu olmuyor. Ayrıca nadas uygulamasına da ihtiyaç duyulmuyor. Tam otomasyonlu ve kontrollü üretim imkânı tanıması sayesinde ürün kalitesi yükseliyor. Çumra Şeker'de bulunan seralarda normal seralara göre 2 ila 3 kat daha fazla verim elde ediliyor. Ayrıca Konya Şeker’in çevre dostu seraları kendi atıklarını dezenfekte edip tekrar kullanabiliyor.Yeniliklerin adresi Çumra Şeker yaptıklarıyla ezber bozuyor. Anlamlı bir başarı hikâyesine yeni sayfalar ekliyor. Bizler fırsat buldukça bu yeni sayfaları hayranlıkla okumaktan ve de sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz.

Adilce:Bol vitamin kaynağı olan domatesin, beslenmede önemli bir yerinin olduğunu ve eskiden beri halk arasında birçok hastalığa karşı ilaç olarak kullanıldığını sanırım çoğumuz biliriz. Bildiğimiz başka bir şey ise zamanla domates kar hesapları yüzünden kokusunu ve lezzetini kaybetmişti. , Böyle önemli bir ürünün ilk kez Çumra Şeker de tadına baktığımızda çocukluğumuzun domates tadı ve kokusunu hatırlamış. Bu domates marka olur demiştik. Düşüncelerimizin çok ötesinde Dünyada marka oldu.

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı