Gerçek Kulis - Adil Giray AYDINLIĞA ATILAN İMZA
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 20.08.2013 - 17:02

AYDINLIĞA ATILAN İMZA

"Madenin adı kara, geleceği ak olacak"

"Şimdiye kadar katıldığım beni en mutlu eden bu tören oldu. Bunun nedeninin ise sermayenin en fazla tabana yayıldığı özelleştirmenin Kangal Termik Santrali özelleştirmesi olmasıdır. " "Konya Şeker'in daha önceki özelleştirmelerde devir aldığı işletmelerdeki başarısının, ürettiği katma değeri ortadadır"

 " Özelleştirmeyi hala eleştirenlere, dogmatik şekilde özelleştirmeye yaklaşanlara Konya Şeker çok önemli bir örnek oluyor”

"Nereden bakılırsa bakılsın herkesin kazanacağı bir imza atılmıştır"

"Konya Şeker devletten daha rekabetçi bir firma, bizim on fabrikada ürettiğimizi iki fabrikada üretiyorlar."

"Konya Şeker özelleştirmede örnek bir kurum. Yaptıkları yapacaklarının teminatıdır."

Şiir gibi, övgü dolu sözler değil mi?

Fonda, Karayip Korsanları Film müziği Otel'in kristal salonu hınca hınç dolmuş. Cumhuriyet Tarihi boyunca bakanlar tarafından en fazla övgüye mazhar olan Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk ve onun çağ atlattığı Konya Şeker başarısına tanıklık ediyor.

Geçen yüzyılın başında, Anadolu insanının yıkılan dünyası, aynı yüzyılın sonunda yeniden inşa edilmiştir. Ve bu değişimin imar ustalarından en maharetlisi Sayın Konuk hiçbir insanın boynu bükük kalmasını istemeden Sivas’a can suyu götürmek için yola çıkmıştır.

En güzeli de, bu başarı tescilinin kutlu yolculuğunu yazımızın başında sadece küçük bir özetini aldığımız Sayın Bakanlarımız anlatıyor.

Evet, söylemleri şiirce ve de şimdiye kadar hiçbir işletme ve de iş adamına nasip olmayan ifadelerlerle tıpkı Anadolu kilimi misali yürekten gelen desenlerle ustaca işlenmiş olarak gözlerimizi kamaştırıyor. Anadolu insanının yüreğini okşuyor.

Ayrıca bir de temennileri var! Karapınar Enerji havzasında da, Konya Şeker olmalı

Bizler, sizlere Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk tarafından sabırla nakış nakış işlenen bu başarı hikâyesini hep yazdık. Ömrümüz oldukça da yazmaya çalışacağız.

Lakin Çok değerli Bakanlarımızın, Pankobirlik Genel Başkan'ı Sayın Pankobirlik Genel Başkan’ı Recep Konuk ve de Konya Şeker'e dair söylediklerini duyunca, yazdıklarımızın ne kadar yalın, ne kadar cılız kaldığını anladık.

Evet, ne yazık ki bizlerin yakından göremediklerini onlar çok uzaktan görmüşlerdi.

Ve toplantı sonrası bir şey daha anladık ki: Termik Santraller kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüştürüldüğü tesislerdir. Termik Santrallerde esas olarak fosil yakıtlar olan kömür, gaz ve petrol ürünleri kullanılır. Dünya’da elektrik üretiminde en büyük pay fosil yakıtlardadır ve uzun bir süre de böyle devam edeceği tahmin edilmektedir.

Böyle geleceğe yönelik önemli bir haritada Konya Şeker gibi başarısını kanıtlamış kurumların yer alması başta hükümetimiz olmak üzere herkesi ziyadesiyle memnun etmiştir.

Küresel ısınmada sorunun değil, çözümün bir parçası olan 59 yıldır kendi enerjisini yürüten Konya Şeker işletme anlayışında karbon izi bırakmaması Enerji Bakanımız Taner Yıldız tarafından bir cümle ile özetlenmiştir ki, sanırım bu cümleyi Sivas Kangal termik santralinin kapısına şimdiden yazmak lazım.

"Madenin adı kara, geleceği ak olacak"

Bu imza geleceğe atılmıştır. Aydınlık güzel günlere atılmıştır. Öncelikle Vatana Millete Hayırlı olsun. Kişi ve kurumların yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. Yaptıklarıyla, başarı ve adaletin teminatı olan Sayın Pankobirlik Genel Başkan’ı Recep Konuk Enerji sektörüne de yeni bir soluk Ve başarı getirecektir. Buna gönülden inanıyoruz. Şahidimiz ise hiç kuşkusuz Sayın başkanın Konya Şeker de kısa zamanda yakaladığı başarı ve de markalaştırdığı eserlerdir.

 Aynı başarıya Sivas hazır olsun.  Ne mutlu ki Türkiye tarihinde en başarılı özelleştirme örneğini sergileyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk Önderliğinde Konya Şeker başarı öyküsüne yeni bir halka Sivas dan ekleniyor.Eminim Sivas halkı Aşık Veysel’den sonra yeni bir insana şükranlarını sunacak.Kangal’ın yüzü Recep Konuk ile gülecek.

Ankara’dan gelen bu müjde tüm Anadolu’yu aydınlatmıştır.

Sayın Bakanlarımızın da üstünde önemle durduğu fosil yakıtların kullanımı uzun yıllar devam edecektir. Dolayısıyla üretimi daha verimli, daha temiz ve daha ucuz yapabilecek teknolojiler üzerinde çalışılmalıdır. Bu çalışmayı da en iyi yapacak bir kurumun alması sadece Kangal’ın değil; Türkiye’nin kazancıdır. Sayın Recep Konuk Konya Şeker de yaptıklarının yüzde birini burada yapsın bu tesisler ihya olacaktır. Bu bilinçle Karapınar da bulunan zengin fosil yataklarının da kazanca ve de çevreye karbon izi bırakmadan başarı ile dönüşeceği adres Konya Şeker'dir. Yani dün tüm yollar nasıl Roma'ya çıkıyorsa bugünde Konya Şeker'e çıkıyor. Ve çıkılan tüm bu yollarda Sayın Ahmet Davutoğlu'nun deyimiyle tarihin kardeş şehirlerini birleştiriyor.

Şirketlerin Asıl Sermayesi; Gönül Sermayesi

Bu sermayenin dünya üzerinde tabana yayılmış en güçlü modeli ise Pankobirlik Genel Başkan'ı Recep Konuk önderliğinde üreticilerden oluşmuştur.

Günümüzde yaşanan çok yönlü değişim ve gelişim, coğrafi sınırları kaldırarak dünyamızı modern bir pazar haline dönüştürdü. Bu seyirde tanımlanan yeni parametrelerin ortak göstergesinde Pankobirlik Genel Başkan'ı Recep Konuk gibi bir liderle girme şansını yakalayan Konya Şeker, bu modern pazarın her sokağında olmakla ülke ekonomisine neler kattığının üreticisiyle nasıl bütünleştiğini bir kez daha bu anlamlı imza töreninde göstermiştir. Sayın Bakanlar temsili çek ile hatıra fotoğrafı çekinelim deyince; Sayın Konuk bu iftihar tablosuna üreticileri davet ederek sermayeyi nasıl tabana yaydı ise başarıyı da, tavrı ve konuşması ile geniş bir tabana yayıyordu.

Makro ve mikro planda bütün sosyo-ekonomik kurum ve birimler yoğun bir etkileşim içerisinde yaşamlarını sürdürmek zorundadırlar. Bu minvalde sağlıklı yatırımlara imza atanlar geleceğin Türkiye’sini kurgulayacaktır. İş kurgusunda başarı deyince aklımıza Konya Şeker gelir. Her kurum işçi çıkarırken Konya Şeker'in istihdamına dikkat çeken Maliye Bakanımız adeta Sivas halkına bu realitenin müjdesini vermiş. Konya Şeker’in başarılı kaptanı Sayın Recep Konuk’la yakında başarı dalgasının ülkemizin birçok yerinde kendisini hissettireceğinin altını çizmiştir.

 Konya Şeker de oluşturulan sağlamplanlama, etkin organize, yönlendirme ve kontrol etmeye ilişkin kaliteli bilgi, teori, kavram, model ve yaklaşımların dikkat ve özenle uygulamaya götürülmesi sürecine yönelik başarılı uygulamalarla yakalanan örnek başarı yakında Kangal da kendini göstereceğinden özelleştirmeye dair en mutlu, insanların kalbinin en mutmain olduğu imza atılmıştır. Zira argeye yönelik bilgi,  başarı hedefli teori,  Entegrasyona dayalı kavram,  özelleştirmede model… Sayamayacağımız daha nice ifadelere ilham kaynağı olan Konya Şekerdi imzanın sahibi. Ve bu imzanın ne kadar güçlü olduğuna Özelleştirme İdaresi Başkan vekili Ahmet Aksu kendi ifadesiyle, özelleştirme süreci boyunca tanıklık etmişti.

 Hülasa Pankobirlik Genel Başkan'ı Sayın Recep Konuk varsa sıkıntı olmamıştır. Olmayacaktır

Nasıl uzun Mehmet’in kara elması bulması ülkemiz kömür işletmeciliği için bir milat olduysa Konya Şeker’in başarılı kaptanının, siyah elmas limanına da uğraması yeni bir milat olacaktır.

Bu vesileyle Pazartesi günü atılan imza özelleştirmede aydınlığa atılan en önemli imzadır.

Bekle doğunun incisi Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk geliyor.

Adilce:

Gözlerinde aydınlandı bir şehir,
Yol boyu diktiğin
Ağaçlar söyledi türkünü
Su verdi düşlerinden,
Köylere uzanan nehir
Adım attığın her yere,
Şeker tadında vurdun mührünü.

Ve yüzüne bakınca söylendi en anlamlı türkü

“Madenin adı kara, geleceği ak olacak!”

Senin adımını attığın yerlerde ne kirlilik, ne de sıkıntı olacak…

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı