Gerçek Kulis - Adil Giray ANADOLU KIRKLANDI
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 29.07.2013 - 13:00

ANADOLU KIRKLANDI

Yeni bir başarıyı anlatmak, yeni bir kente ilk kez girmek gibidir.

Mücellâ, yemyeşil ve çocuk sesli

Bulvarları, ebruli dükkânları büyüler insanı.

Kentin her sokağı elleri olur, Omzuna dokunur şaşırtır seni

Hercai dolanırsın, heyecan dolarsın; o yeni kentin

İçine karışır, bakarsın bir güzel...

Bu güzellikler arasında hiç kuşkusuz ezan sesini beklemek, ekmek kokuları arasından sıyrılıp su saflığına ulaşmak en güzeli…

Peki, niçin önemlidir? Yeni bir başarıyı anlatmak ve de bu başarıya yön veren bir insanı tanımak?

Sevmek, anlamak adına önemlidir.

Sanatçı adına işlemek, nakşa döndürmek adına önemlidir.

Bir öğretmen içinse doğru yöne yönlendirmek adına önemlidir.

Siyasetçi ve yönetenler içinse bu tanıma hayati önem ifade eder.

Onlar mensubu olduğu halkı ne kadar çok iyi tanırlarsa ve samimi duygularla yaklaşırlarsa ancak o zaman kalıcı başarılara imza atarlar.

 Ne zaman bu şehir kendi derdiyle samimi olarak dertlenen bir insanı tanıdı.

İşte o zaman, zaman kırılgan mektuplar yazmak yerine, başarı hikâyelerini yazdı.

O mektuplar ki, başarılar sürekli kendini güncellerken, kendisini güncelleme ihtiyacı duydu.

Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’un başarıya olan yolculuğu yazılacak ve üzerinde ciddî durulacak bir hâdisedir. Çok yakından takip edilmesi, tanınması, bir şehri tanımak kadar elzemdir. Ve bizler ne zaman bir şehri tanır gibi, bir başarı hikâyesini iyi tanırsak, onunla yatar onunla kalkar ve yeni başarılara imza atacak insanların yetişmesine katkıda bulunuruz. Hülasa her başarı çalışana ilham, başarıyı arayana özgüven verir. Pankobirlik Genel Başkan’ı Sayın Recep Konuk, kimsenin düşünmediği ve cesaret edemediği zor bir dönemde, atalete ve çaresizliğe takılmadan, memleket sevdasını hizmet aşkıyla harmanlayarak Konya Şeker’i devler liginde hep üst sıralarda tutmuştur. Kırk dört kere maşallah! Diyerek, bizlerde yeni bir başarı hikâyesini anlatan yazımızı güncelleyelim.

Başarılar uyandırmalı kör beyinleri, başarılar vitrini olmalı şehrin!

Ölçemediğiniz hiçbir şeye objektif değer yükleyemezsiniz

Hiçbir başarı tesadüf değildir.

Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır…

Hiçliğin içinde, sessizce varlık bacalarını tüttüren bir adamın öyküsüne şimdi kim ne derse desin

Kim hangi tezi yazarsa yazsın!

Gelin biz kendi penceremizden yükselişin öyküsünü yazalım.

Pankobirlik Genel başkanı Recep Konuk ile başlayan Konya Şeker’in bu gün ilk beş yüz şirket arasında geldiği kırkı, kırk yararak 44.olması üzerine konuşalım.

Önce, kısaca kılı kırk yarmak dedik. Yazımızı kırklayarak başlayalım. Kırk ikindi yağmurlarına hasretAnadolu, istihdamdan ağaçlandırmaya gelin misali hazırlanırken hayat, Konya Şeker ile bir başka güzeldi
Susuzdu Anadolu, tüm susuzluğunu başarı pınarından gidererek, sana geliyordu. Yanında ne kesret idi, ne de suret, baştan ayağa mana olmuştu
Çorak yollar süslenirken ağaçlarla, yeşile vize vermeyen bozkır, hasretini seninle dindiriyordu.
Ey Anadolu! Kırıklar en çok kalbi keser. Kırklar, hak kapısına senin yolundan geçer. Edep yahu, kesildikçe ne özdük ne de köz baştan ayağa Konya Şeker Anadolu olmuştu.
İşte o zaman umutsuzluğu Anadolu’da Kırklayıp, kundaktan çıkardılar.
Kırklar, yediler… Anadolu’da başarı için sefere memur olanlara dualar ediyordu.

Kırk yarmak diyoruz. Hem yatırım yapacaksınız, hem de her yıl başarınızı tescilleyeceksiniz. Bu başarı kılı kırk yararak yapılan yatırımların ne kadar yerinde olduğunu gösterirken, Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’un ise attığı her imzanın kısa zaman da bir başarı hikâyesine dönüştüğünü göstermiştir.

İlk 500 içinde Konya Şeker’in kendisine 44. Sırada yer edinmesi:

Arı durun bir düşün, bu topraklarda niyet olup kıblesini bulmasıdır.

İnancını hiç kaybetmeyen bir adamın, çorak topraklara attığı imzadır.

Şer cephelerine karşı, diktiği ağaçların, istihdam ettiği insanların fecre karşı yapmış oldukları duaların muska olup başarı merdivenlerini hızla tırmanmasıdır.

Fırsata adamlarına inat, fıtratı güzellik üzerine olan

 Duruşu asla bozulmayan Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’un çalmış olduğu mayaların hepsinin tutması

Bacı, kardaş, oğul, diye çıkmış olduğu yolculukta, elinin değdiği her peteğin oğul vermesi

Peteğe nakış çizen “arıları” kendisine örnek almasıdır.

Can veren pervaneler yandıkça güzelleşir.

Yandıkça güzel olan her insan, çevresine ışık verir.

Bu yükseliş

Bitmek bilmeyen bir enerjinin topraktan, üreticiden alıp potansiyelini, kinetik enerjiye çevirmesi

Sevgi barajına, dünyanın en büyük santralini kurabilme kabiliyetinin entegresidir.

Şimdi birazda Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Başkan’ın kendi dilinde arayalım başarının sırrını

 “Kantar memurlarının iş başı yapmasıyla sevinir, paydos lafıyla üzülürdüm.

Allah nasip etti, Konya Şeker’de hiçbir çocuğun römork altında, kamyon kasası altında pancar teslim nöbetine mecbur edilmediği ortamı hazırladık. Bu sadece bir örnektir. Pankobirlik’te veya Konya Şeker’de hayata geçirilen her projenin arka planında gerçek hayattan çıkarılmış bir ders ve geliştirilmiş cevap vardır. Bugün ödüllendirdiğiniz, o çocuğun nezdinde tüm üreticilerdir ve o çocuğun gözüyle tespit edilen sorunlara karşı tarım sektörünün kendi içinden ürettiği somut cevaplardır.”

Sanırım bu sözler başkanın başarılı yolculuğunun mihenk noktasını en iyi anlatır. Ne zaman ki siyah yıldızlar römork altında süveyda oldu bir çocuğun belleğine zor yıllar olup kazındı. İşte o zaman üretici kendi değerini kazandı

 Şimdi, hangi suya bakmalı ki, kamere bakarken yerdeki çukuru göremeyen bir adamın sureti vurmuş olsun ona.

Sizi dinlerken anlıyoruz ki; her cümleniz şunu söylüyor evvela ve ahiren: yorgunluğa inat aşığım, bu toprağa ve bu toprağın insanına…

 Bu yüzden her gün daha fazla çalışmak zorundayım, gözünün ucunda ki toprağı göremeyenler ilişmeyin bana…

Sanırım sevgili başkanın deyimiyle “ iş değil, laf üretenlere” her yıl sıralama da artan başarı en sağlam cevaptır.Sonra, varlıklı bir adam konuştu: 'Bize vermekten bahset.'

O cevap verdi:
'Sahip olduklarınızdan verdiğinizde,
çok az şey vermiş olursunuz;

Gerçek veriş, kendinizden vermektir.

44’cü olmak

Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’un kendinden olan düşü, yılmadan usanmadan, bıkmadan vermesidir.

Dünyadaki hızlı nüfus artışına bağlı olarak, günümüzde bazı ülkelerde görülen ve gelecekte diğer ülkelerde de ortaya çıkma riski bulunan açlık sorunu, toplumları tedirgin etmektedir. 44.olmak tedirginliği silip atıp yüreklerden, mevcut ekilebilir alanlarda üretimi artırıcı yeni tekniklerin uygulanmasını diğer yandan, üretilen her ürüne uygun yerinde sanayi tesisleri inşa edildiğinde yani üretici kazandıkça kazanmanın göstergesidir.

 44.olmak, tarımsal üretim teknolojilerinin artırılması sonucu, mevcut üretimi beş-altı kat çoğaltmanın mümkün olabileceğinin nişanesidir.

44.olmak, Ekonomik kalkınmayı başlatmak için gerekli altyapının hazırlanarak, ülkedeki bölgesel piyasaların ulusal piyasalara açılması sonucunun başarı ifadesidir.

Temel altyapıların öncelikle yapılabilmesi için gerekli finansmanın sağlanacağı sektör, nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan tarım sektörüdür. 44.olmak bu sektörün en önemli lokomotifinin Konya Şeker olduğunun tescillenmesidir.
44.olmanın önemini ne kadar anlatsak azdır sayfalarımız yetmez. Yazımızı Sayın Bakanımızın değerlendirmesi ile bitirelim.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Konya Şeker’inde içinde bulunduğu(en üstte) İlk 500 şirket arasında yer alan kooperatiflerin çok önemli birer işletme modeli olduğuna işaret eden Yazıcı,  Pankobirlik iştiraki Konya Şeker 44. sırada olmasının altını çizerek. Konya Şeker’i model kurum olarak göstermiştir.

44.olmak, doğru liderlerce yöneltildiğinde kooperatiflerin nasıl başarılı olabileceğinin en yetkili ağızlarca gururla söylenmesidir.

Adilce Bilgi:Türk, Altay, Orta Asya ve Ortadoğu mitolojilerinde ve halk kültüründe ayrıca İslam inancında Kutsal Sayıdır. Kırk şimdi Konya Şeker motifiyle yakından bağlantılıdır .

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı