Gerçek Kulis - Adil Giray TOHUMA ATILAN İMZA
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 23.07.2013 - 13:00

TOHUMA ATILAN İMZA

Toprağa düşen çekirdeğinsürgüverişi beklenir… Sürgü veren çekirdeğin, filiz açması da umut edilir… Ardından kök salmalar ve boy vermeler… Artık meyveye durma zamanı gelmiştir… İşte o meyveye duruş, yeni bir hayatın başlangıcıdır…

Yaşamınızı özgün kılan ve özgür yaşamanın en önemli kuralı tasarı sahibi olmaktır. En büyük tasarımcılar ise toplumun derdini kendilerine tasa edinenlerdir. Sanırım Konya Şeker felsefesinin başarısı da buradan geliyor. Hayat tecrübedir! Lakin tasarım yapabilmek için, başkasının derdine muttasıl, tasalı yürek ister...

Tasarım, toplumun derdini tasa edinen yüreklerin işidir!

İşte bu yürekle tasarı sahip olan liderin çıktığı sürdürülebilir tarım yolculuğunda, belkide en büyük tasası milli tohuma yön verebilmekti.

Tohum bir ulusun geleceğidir. Milli tohuma yatırım yaparak geleceğimizi güvencealtınaalmak, belki de tarım adına en büyük önceliğimizdir.

 Savunma sanayinde milli üretim için nasıl büyük bir gayret varsa, tohumculukta ve tarımsal üretimde de aynı gayret ve vizyona sahip olmak gerekiyor.

Yıllarca bu topraklar hiçbir şeyden çekmedi, sertifikasız tohumdan çektiği kadar. Birçok hasatlık bu tohumlar ile topraklarımızda kendine yer edindi.  Ayrıca üreticiler yüksek verimli tohumlara büyük paralar verip taneyle veyahut gramla satın alıyor. Ancak üstün verimli, hastalıklara mukavim tohum tohumları elde etmenin teknolojisi ve bilgisi bizde olmadığı için çiftçilerimiz her yıl yeniden para verip satın almak zorunda kalıyordu.

Görüldüğü üzere karşımıza çıkan bu tablo bizi önemli bir sonuca ulaştırıyor: Yeni teknolojilerle tohum üretimi yapmak kadar tohum üretiminde de kendi kendimize yeter bir ülke olmamız gerekiyor. Bu gerçeği görerek “Beta” gibi yegâne tohum firmasını Konya’mıza taşıyan Sayın Pankobirlik Genel Başkan’ı Recep Konuk her zaman ki gibi geleceği görerek çok yerinde bir yatırıma imza atmış, burada üretilen yüksek kaliteli tohumları da üreticilere dağıtarak da, onların kazancına kazanç katmıştır.

Bu konuda üreticilerle konuştuğumuzda ise tohumun Konya Şeker güvencesi altında olmasını çok güzel özetliyorlar.“Biz üreticiler olarak Recep Başkanımızdan öğrendiğimiz, tarlada uygulamasını yaparak tecrübe ettiğimiz kendi şirketimiz tarafından dağıtılan tohumlar kazancımıza en büyük girdi olmuştur. Şöyle ki, Tohumun biz ne kadar önemli bir girdi olduğunu kabul ettikten sonra ancak diğer tarımsal girdilerden maksimum fayda sağlanabilir. Eğer genetik değeri yüksek olmayan bir çeşit kullanılması söz konusu ise diğer girdilerden maksimum verim sağlanamaz. Bu da tarımda kullanılan bütün kaynakların israf edilmesine dolayısıyla verimsizliğe yol açar.”  Şimdi sanırım herkes Konya Şeker’in önemini bir kez daha anlamıştır.

Hayat biziz tek fark düşüncelerimiz...

Hayattaki her şey bizde mevcut görebilene, bilebilene, düşünebilene, çözebilene.. Sağanak sağanak yağmur yani rahmet yağarken yılda bir damla, sadece yılana; bir damlada suların altında istiridyeye rastlarmış. Yılan o damlayı zehre, istiridye ise, inciye çevirirmiş.

Bizlerde, şu hayatta yaşadığımız bazı şeyleri zehre değil de, inci tanelerine çevirebilirsek, gerçekten hayat yasamaya değer ve mutluluk verir.

Gelişmiş ülkelerde araştırma laboratuarlarının yanı sıra ticari tohum kuruluşları tarafından da kullanılmaya başlanan tohum ıslahı alanında ki bilimsel tekniklerin bir Konya Şeker iştiraki olan Beta Ziraat’ta üst seviyede yapılması, TÜBİTAK gibi Türkiye’nin en önemli kuruluşu tarafından önemsenmesi ile birlikte bizlerde gözümüzü tohumun incisi Beta Ziraat tesislerine çevirdik.

 İsterseniz yetkililerden aldığımız bilgiler doğrultusunda kısaca bu tesislerimizi tanıyalım.

Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş. 1961 yılı kuruluş tarihi ile Türkiye’ deki ilk özel tohum Şirketi olma özelliğine sahip 52 yıllık geçmişi ile yine ülkemizin önemli şirketlerindendir.

Türkiye şeker sanayinde Ülke şeker pancarı tohumluğunun % 40’ ını Beta Ziraat sağlamakla birlikte ülkemizde 2013 yılına kadar Şeker Pancarı tohumunu peletleme teknolojisine sahip tek şirket olma özelliğini de uzun yıllar taşımıştır.

Bunun yanında Endüstri ve yağ bitkilerinde; Mısır, Ayçiçeği, Hububat, Soya, Kolza; Yem bitkilerinde, Yonca ve çim tohumları; Tarla Sebze Tohumlarında, Soğan, Karpuz, Hıyar, Domates, Fasulye, Bezelye vs. tohumların üretimin de ve pazarlamasında en gözde tohum şirketidir.

Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş. Türkiye deki Tohumculuk Firmaları içinde 2005 yılında ilk Biyoteknoloji Laboratuarını kuranlardan biridir.

Altınekin Tohum İşleme Tesisi 10.000 Ton/yıl buğday işleme, 600 ton/yıl şeker pancarı tohumu işleme, 200 ton/yıl sebze tohumu işleme kapasitesine sahiptir ve 2013-2014 yılı içerisinde bu proseslere Mısır tohumu işleme ve Ayçiçeği tohumu işleme tesisleri de eklenecektir. 2013 yılı içerisinde 33.000 dekar Arazi de sözleşmeli tohumculuk üretimi yapılarak binlerce çiftçimize önemli gelir kaynağı olmuş, yaşam kaliteleri yükseltilmiş ve ülke ekonomisi ne tohum firmaları içinde en yüksek katma değeri sağlamıştır.

Beta Ziraat'e ait ürünlerin tüm Türkiye’deki satış ve pazarlama hizmetleri Koneli A.Ş. firması tarafından yapılmaktadır

Pazarlama faaliyetlerini Türkiye ile sınırlamayan Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş. Dünya pazarlarını hedef alarak; Cezayir, Sudan, Yemen, Suriye, Irak, İran, Azerbaycan, Kırgızıstan ve Özbekistan’da bayileri aracılığı ile faaliyet göstermektedir. Ayrıca 2012 yılında İtalyan, Japon, İspanyol ve Fransız Şirketleri ile sağlanan işbirliği çerçevesinde ihraç edilmek üzere hibrit mısır, ayçiçeği domates ve soğan tohumu üretimine başlanmıştır.

Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş. Yenişehir/Bursa tesislerinde bulunan Ar-Ge Merkezinde Biyoteknolojik yöntemleri kullanarak hibrit mısır ıslahı üzerinde çalışmalara başlamıştır. Bunun yanında Ayçiçeği, Soya ve Buğday Islahı öncelikli hedef ürünler olarak belirlenmiş bu konuda ıslah faaliyetlerine de Gerek özel sektör gerek araştırma enstitüleri ile yapılan ortak projelerle Tübitak destekli olarak başlanmıştır.

Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’un Konya Şeker’e kazandırdığı Altınekin ilçemizde ki Beta Ziraat tohumculuk adına, tarımsal verimlilik ve kalitenin artırılıp üretimdeki maliyetlerin düşürülmesinde; şehrimiz ve de ülkemiz için en önemli girdi ve teknolojik şaheserdir.

 Hisselerinin % 99’ una Konya Şeker, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi, Kayseri Şeker, Amasya Şeker, Pankobirlik ve diğer Pancar Ekicileri kooperatifleri gibi her biri çiftçi kuruşları olan kurumların sahip olduğu Beta Ziraat, gücünü Türk çiftçisinden, nefesini ise, ne mutlu ki şehrimizden almaktadır.

Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş nin Konya Şeker bünyesinde şehrimize kazandırılarak ülkemizin en ciddi kuruluşlarından olan Tübitak’ın da desteğini alarak yolculuğuna devam etmesi Pankobirlik Genel Başkan’ı Recep Konuk vizyonu ile neler yapılabileceğinin sadece bir işaretidir. Rabbim nazardan saklasın

Adilce:Kimi insan vardır sarıldığınızda yağmur kokusunu hissedersiniz. Çünkü onlar, yağmur kadar bereket getirir toprağa, ellerinde bir avuç tohum ilham verir Anadolu’ya ve Anadolu ne zaman onlara sarılır işte o zaman yazar en güzel şiirlerini… Bizler bu mübarek aylarda şehrimizden dünyaya uzanan bir avuç tohuma sarıldık. Üreten eller geldi aklımıza ve o ellere aşk tutunan liderin bakışları düştü yüreğimize... İşte o zaman yine son sözü bağlamak için sığındık şiirin az ve öz anlatan gücüne…

Sana sarılmak toprağa sarılmaktı,

Sana sarılmak topraktan boy verip meyveye durmaktı

Sana sarılmak yaratılan her şeye saygı

Sana sarılmak yer çekimine inat

Boy verip çorak topraklarda

İnsanca, insana uzanmaktı

Adilce söz:Sen toplumun derdini kendine tasa edindikçe; şüphesiz toprakta en güzel tasarımlarını sunmaya devam edecektir Anadolu’ya

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı