Gerçek Kulis - Adil Giray HELAL GIDA YOLCULUĞU
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 15.07.2013 - 18:08

HELAL GIDA YOLCULUĞU

Ramazan Ayı ile birlikte insanlar yine alış veriş merkezlerini doldurdular.Diyanet İşleri Başkanlığı bu yılın Ramazan Ayı temasını "Helal Kazanç - Helal Lokma" olarak belirledi. Ramazan ayı için hazırlanan mahyalarda, bu temaya uygun ifadeleri gördük.

-"Helal kazanç, ibadettir"

-"Ramazanınız mübarek, kazancınız helal olsun"

-"Her kazanç değil helal kazanç"

-"Doğru ölç, doğru tart kazancın helal olsun"

-"Helalinden kazanan, Allah'ın sevgili kuludur"

                                                 ****

Tüm uyarılara rağmen gıdaya olan taleple birlikte fiyatlarda büyük ölçüde artış oldu. Gıda maddelerine olan bu ilgi tüm gözlerin yeniden gıda maddelerine çevrilmesine neden oldu.

Diyanet bu yılki temasıyla helal gıdaya geniş bir yelpazeden bakarken…

Uzmanlar her fırsatta doğru beslenme ile birlikte, sağlıklı gıdanın da önemini vurguladılar.

                                                           ****

Açlığın sabırla sınandığı bu rahmet mevsiminde bir kez daha gördük ki: Ülke nüfusunun sağlıklı ve dengeli beslenmesi ve gelecek nesillerin sağlıklı olması, çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunarak sürdürülebilir bir ekonomik kalkınmanın sağlanması, iç ve dış piyasada rekabet gücü yüksek ürünlerin üretilerek üretici gelirlerinin arttırılması ve tarımsal alt yapının iyileştirilmesi için, gerekli olan politika ve araçların belirlenerek uygulanması giderek önem kazanmakta.

                                                     ****

Tüm bunlar yaşanırken sivil toplum örgütlerinden, muhtarlardan tutunda, emekli eğitimcilere ev hanımlarına kadar, büyük bir gurubun Ülkemizin ve de şehrimizin gıda üssü Konya Şeker ve iştiraklerine olan gezilerini tamamladılar.

Bu ziyaretlerin sonunda yapılan haberlere bakınca, kamuoyunda oluşan kanaat gündeme uygun olan “helal gıda, helal kazanç” teması olunca, gezi sonuçlarını kısaca sizlerle paylaşmak istedik.

 Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk Anadolu’nun düşünen aklı, seven gönlüdür. Anadolu’da Tarım, Konya Şeker ile zenginleşir, Barışa giden yolda, dünyanın laf ebelerinden önce Pankobirlik Genel Başkan’ı Recep Konuk gibi helal gıdada tarladan sofraya güçlü bir halka oluşturarak hayranlık uyandıracak işlere imza atan istihdam liderlerine ihtiyacı vardır.

Ülkelerin ayakta kalmaları için, köprüler, havaalanları ve çok yıldızlı oteller gerekli, ancak yeterli değildir. Tarım ve Hayvancılığını zenginleştirmeyen ülkeler, ekonomik, siyasal ve kültürel hayatlarını zenginleştiremezler. Ülkemizde bugün sürdürülebilir bir tarımdan söz edebiliyorsak bu ziyaret edilen fabrikaların ham maddesinin üreticiye, imalının sektörün her alanına nefes aldırmasından dolayıdır.

                                                ****

Pankobirlik Genel Başkan Sayın Recep Konuk sayesinde çevremizdeki şehirler fabrikalardan ağaçlandırmaya kadar güzel bir vitrin oluşturmuştur. Ziyaretler sayesinde bir kez daha müşahede ettik ki, vitrinlerini sürekli yenilemeyen şehirler, kökleri geçmişte kalır ve geleceğe güvenle bakamazlar.  Şehirler vitrinleriyle kişilik ve kimlik kazanırlar. Karbon izi bırakmayan Fabrikalar, Korular ve bahçelerden oluşan yeşil alanlar, şehirlerin nefes alıp verdikleri hayat kaynaklarıdır. Bu yüzden, Anadolu insanının gönlünde Recep Başkan vazgeçilmez bir yer tutar. Şehrimiz Recep Başkanla taze nefesler almış ve dünyaya örnek bir vitrin oluşturmuştur.

Sadece şehriler mi? Şöyle bir köyleri ziyaret edin tarlalarda kendi vitrinlerini oluşturmuş.

Fabrikası açılan her ürün toprakla buluşmuş. Ayçiçeği, Kanola, patates, mısır, yonca, arpa… Gideceği adresi bilmenin, değerini bulmanın mutluluğu ile köy yollarında bizleri selamlamaktadır.

Haberde görüldüğü üzere, Konya Şeker’e bağlı iştirakleri gezenler gördüklerine hayran kalıyorlar. Bin yıllık Anadolu tarihinde, Anadolu'yu kalkındıranlar, Anadolu insanının önünde duran yöneticilerden daha çok Anadolu insanının yanında duran, Onların içinden yetişen Recep Konuk gibi liderler olmuştur. Bu ziyaretlerde bir kez daha gördük ki: Sen Anadolu’ya, Anadolu sana hayran başkanım!

                                     ****

Tarım sektörü, dünyada olduğu gibi Türkiye ve AB ülkelerinin de birçoğunda; nüfusun gıda maddeleri gereksinimini karşılaması, tarıma dayalı sanayinin hammadde kaynağını oluşturması, belli bir kesime istihdam olanağı sağlaması, dışa bağımlılığın önlenmesi ve ödemeler dengesi üzerinde önemli etkilerinin olması vb. nedenlerle, ekonomide stratejik rol ve işlevini korumayı sürdürmektedir. Bu önemi ülkemizde en iyi idrak eden kurumun Konya Şeker ve ona bağlı iştirakler olduğunu bu ziyaretler sayesinde gördük.

Dileriz Türk Tarımı için bu mümtaz eserlerin ülke çapında örnek olması, gıda gibi stratejik bir sektöre hizmet edenlerinde, kapılarını tüketicilere açarak, merdiven altında değil gökyüzüne bakarak hedefler konulduğunda; neler yapılabileceğini herkesle paylaşmasıdır.

 -"Helal kazanç, hilesiz kazançtır" "Kazancımız helal, duamız makbul olsun"

-"Helalinden kazanan, huzurla yaşar" "Ramazanınız bereketli, lokmanız helal olsun"

Adilce: Helalinden yapılan tüm yolculukların son durağı cennettir

Hikâyemiz

Bir köy evinde dalıyorum uykuya

Gözlerim yeniliyor gözlerine

Kokun karışıyor kireç kokusuna

İşte bu bizim hikâyemiz

Karışır kısa uykulara

Düşlerimiz

Mahmurluğa yenilir, uyanınca biter.

Yaşanılanlar kısa bir düşe karışır da gider

                         ***

Yol boyunca günebakanlar

Sarı elbiseleriyle selamlarlar

Bir düşün fabrikası uzanır ovada

İşte bu bizim hikâyemiz

Karışır ekmek kokularına

Düşlerimiz yol buyunca gerçeğe dönüşür

Dönüşen her şey hayranlıkla, sanki Hayy der

Anadolu’da dua olur, Semaya yükselir gider!

                     ****

Aşk ile açılan bir düştü

Toprağa düşen her tohum sevdaya karışır gider

Tohumun başak vermesini beklediysen, Yorgun rüzgârda

İşte bu bizim hikâyemiz

Hayy dedikçe çorak topraklarda, hayat bulurda gider

Yerçekimine inat yükselir Kozla

Aşk ile beklediysen yağmuru çorak topraklarda susuzluğa aldırmadan biter.

Başak veren her sevda,

düşenlere inat gökyüzüne, peşine takılır da gider

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı