Gerçek Kulis - Necati Batı İSKELET KURULMALI
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 27.06.2013 - 19:19

İSKELET KURULMALI

Torku Konyaspor bu sezon çok önemli bir başarıya imza atarak hepimizi sevince boğdu. Kötü başladığı hatta ortalarında küme düşmesin yeter denilen yeşil beyazlılar ligin son haftalarında müthiş bir çıkış yakalayarak play-off oynamaya hak kazandı. Eleme usulüyle oynanan bu maçlarda tecrübesini konuşturan Torku Konyaspor Buca ve Manisaspor gibi süper lig tecrübesine sahip iki takımı eleyerek adını süper lige yazdırdı.

Bir yıl önce transfer yasağına rağmen ligin eşiğinden dönen temsilcimiz bu yıl da mütevazı kadrosu ile çok önemli bir başarı elde etti. Ciddi bir borç yükünü omuzlarında taşıyan Torku Konyaspor hem bu yükün bir kısmını eritti hem de çok daha ciddi gelirler elde edebileceği Süper lige yükseldi. Düşen Mersin, Ordu gibi takımların bile 25-30 trilyon lira gelir elde ettiği düşünülürse Konyaspor çok ama çok önemli bir fırsatı yakaladı.

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın UEFA tarafından cezalandırılmasının ardından yerelde nasıl gelişmelerin olacağı merakla beklenirken Konyaspor'un da elini çabuk tutması gerekiyor. En azından süper ligin ilk yılında kümede kalacak bir takımın oluşturulması elzem görünüyor. Transfer komitesinin biran evvel çalışmalarını tamamlamalı ve iskelet kadroyu şekillendirmeli öncelikli sporculara imza attırması gerekiyor.

Transfer sezonunun henüz başında bulunmamız hasabiyle özellikle yerli futbolcuların el yakıyor olması şimdilik yönetimin elini kolunu bağlasa da bazı istisnai durumların göz önünde bulundurulması gerekiyor. İç transferde İshak, Ömer Ali, Selim gibi genç ve başarıya aç sporcuların yanına tecrübeleri ile takıma katkı sağlayacak ağabeylerin elde tutulması bunun yanı sıra yine ligin yükünü kaldırabilecek sporcuların biran evvel transfer edilerek kadroya katılması önemli bir adım olacaktır.

Torku Konyaspor'un yabancı transferinde de fazla riske girmeden Türkiye tecrübesine sahip sporcuları transfer etmesi daha akıllıca bir hareket olarak görünüyor. Kardemir Karabükspor'da görev yaparken Emenike gibi bir sporcuyu bulup Türkiye'ye getirerek önemli bir başarıya imza atan Menejer Seyit İçgül'ün benzer bir atraksiyonu Konyaspor'da da yapacağına inanıyorum. Ancak  risk taşıyan bu transferin bir ya da iki sporcu ile sınırlı olması gerektiği kanaatindeyim.

Geçtiğimiz sezon bir çok takım için ders alınması gereken mücadelelere sahne oldu. Özellikle Orduspor'un yaşadığı inişli çıkışlı grafik süper liğin şaka kaldırmayacağını, futbolda Hiçbir şeyin garanti olmayacağını gösterdi. Ligin devre arasına liderle neredeyse puan puana giren Orduspor küme düşüyorsa, İstanbul Büyükşehir Belediyespor gibi her türlü imkâna sahip süper ligin tecrübeli takımı küme düşüyorsa iş baştan sona sıkı tutulmalı tüm doğrular zamanında hayata geçirilmeli. Aksi takdirde hiiç şakası olmayan Süper ligde asansör takım oluruz.

Torku Konyaspor belki de bu sezon şampiyon olarak kendi tarihindeki en önemli virajlardan birisine girdi. Ya suyun başı olan Süper Ligi sıkı sıkıya tutunacak ve hem borçlarını ödeyip hem de yukarılara doğru tırmanacak. Ya da paraşütsüz geldiği gibi alt lige düşecek. Hem de ödeyebilme imkanına sahip olabileceği borçlarını daha da artırarak. Ki o zaman o düşüşün hızını kimse kesemez ve altında da çok kalan olur.

Yakalanan tarihi fırsatın iyi değerlendirileceğini, yeni sezonda çok iyi bir Konyasporun oluşturulacağına inancım tam. Kısa sürede bir bir herkesi heyecanlandıran transferlerin duyurulacağına inancım tam. Ligin gelip gideni değil tecrübelisi abisi bir Torku Konyaspor olacağına inancım tam.

Hadi kalın sağlıcakla.

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı