Gerçek Kulis - Necati Batı ÇOCUKLUK İŞTE
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 28.05.2013 - 12:36

ÇOCUKLUK İŞTE

Televizyonlarda geçmişe dönük yeni bir akım başladı. Baktılar eğilim hep geçmişe yönelik programlar ardı ardına yayına girdi. Seksenler doksanlar. Diziler filmler verdikleri ince ayarların yanı sıra nabza göre şerbet sunmayı da ihmal etmediler. Ancak bir gerçek var ki gören ilgiden de anlaşılacağı gibi herkesin içinde geçmişe yönelik geride kalanince sızılar tatlı özlemler mevcut. Daralıp bunalınca kurulan cümleler genelde biz eskiden diye başlıyor.

Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda gerçekten de öyle değil midir? Giden geleni ' gün ' de de aratmıyor mu?

Seksenler gözümün önüne geldi biran da. Yeni yeni sokakla tanışmış ancak ebeveynlerin telkinleri ile oyun süresi güneşe endeksli günler. Yalanla gerçeğin, doğru ile yanlışın kafamın içinde savaştığı günler.

Sokakta seksek, saklambaç, bilye ve en zevklisi de futbol oynadığımız günler. Önlüğü alelacele çıkartıp, okul çantasını fırlatıp domates ekmekle sokağa fırladığım günler. Annemin ardımdan 'hiç mi ödev vermiyorlar size. Nasıl okul bu? Bak gelince babana söyleyeceğim ' sözlerini 'Terli terli su içme sakın ' diye tamamlamak zorunda kaldığı günler.

Mahalle maçlarının derbi niteliğinde ama hep süresinden önce bittiği günler. Yazı tura için tükürülen taşın maç bitimi çok daha büyük önem kazandığı günler...

Abim gelsin görürsün gününü naralarının atıldığı, abinin sıkışıldığında ardında koca bir dağ sıkışıldığında ise günah keçisi olduğu günler.

Hey gidi günler hey...

İyi notları biz alır, kötü not aldık mı erkenden uyurduk. Kırılan bir cam varsa o kesin abinin suçudur. Komşu çocuğunun saçını da o çekmiştir. Bisikletin lastiğini de o patlatmıştır. Kapının önünde çekirdek çitleyip etrafı kirleten de odur....

Çocukluk işte...

 İyi şeyleri böbürlene böbürlene sahiplenip kötü bir şey oldu mu da hemen başkasının üzerine atıverirdik. Kavga bitip ' Şampiyon ' belli oldu mu tüm çocuklar onun yanında günün moda tabiriyle kankalaşıverirdik.

Çocuktuk işte...

...

Ve şehrin sportif markası Torku Konyaspor şampiyon oldu ve Süper lige çıktı. Sezonun neredeyse üçte ikisini düşme potasının hemen üzerlerinde geçiren takım sezon sonunda yaptığı muhteşem çıkışla play-of lara kaldı. Tam Torku reklamında olduğu gibi ' Bu toprağın çocukları imkânsızlıklar içerisinde imkânsızı başardı ' Başta bizim çocuklar İshak ve Ömer ali olmak üzere tüm ekibi kutluyorum. İnancın zaferinin mimarlarını alınlarından öpüyorum.

Vesile-i yazı şampiyon belli oldu kankalar arttı...

Ha seksenler ha doksanlar. Biz hep çocuktuk. Ama hiç kimseyi çocuk yerine koymadık.

Hadi kalın sağlıcakla...

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı