Gerçek Kulis - Yavuz Çolak İNEĞİN ÖNÜNDEKİ BİR TUTAM OT, ÇOCUĞUN ÖNÜNDE BİR BARDAK SÜTTÜR
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Yavuz Çolak 22.05.2013 - 15:05

İNEĞİN ÖNÜNDEKİ BİR TUTAM OT, ÇOCUĞUN ÖNÜNDE BİR BARDAK SÜTTÜR

Süt; Âlemlerin Rabbi tarafından, insanoğluna bağışlanan en sihirli gıdadır. Dünya’ya gözümüzü açtığımızda, tattığımız ilk hayat iksiri olup; bir canlı için gerekli tüm besin öğelerini içinde barındıran yaşam pınarımızdır. Kutsaldır ayrıca, analık ruhsatıdır. ‘Analık Makamı’ makamların en yücesidir; çünkü en helal olanıdır, analarımızın ak sütü…

Herkese anasının ak sütü gibi helal bir ömür dileklerimle başlarken; Dünya Süt Günü kutlu olsun cümle üretici ve tüketicilerimize.

Uluslar arası Sütçülük Federasyonu’nun 1956 yılında aldığı bir kararla, her yıl 21 Mayıs’ın ‘Dünya Süt Günü’ olarak kutlanması geleneği başlatılmıştır. Bu etkinlik kapsamında davet edildiğim süt gününde; Karatay Mahmut Şevket Paşa Ortaokulu, Meram Süt Üreticileri Birliği ile Konya Şeker’in birlikte organize ettiği kutlamaları izledim. Organizasyon gerçekten kusursuzdu ve gördüğüm en yüksek katılımlı süt günü programıydı. Gördüğüm, duyduğum ve şahit olduğum güzellikleri paylaşmalıyım okuyucumla.

Kürsüye davet edilen her konuşmacı; sütün her yaştaki insan için vazgeçilemez bir gıda olduğunu, özenle seçilmiş cümlelerle hedef kitleye bir kere daha hatırlatırken, ben de fikrimi sunmalıyım. Hem eylemde, hem de söylemde hedefe varıldığını söyleyebilirim. Süt ve mamullerini, hayvansal gıdaları dengeli bir şekilde çocuklarımıza tükettirmek demek; gerçekten de zeki, çevik ve güçlü nesiller yetiştirmenin en iyi yolu olsa gerek. Meram Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hasan İşler’in verdiği Finlandiya örneği çok çarpıcıydı mesela. Kişi başına, bizden on kat fazla süt tüketen Finlandiya’nın, bilgisayar ve cep telefonu piyasasının baş aktörü olduğunu hatırlattı. Bir de, çok önemli bulduğum bir konuya temas etti. Dünya’nın gelişmiş ülkelerinde, hayvancılık sektöründen elde edilen gelirin tarım ürünleri içindeki payının yüzde seksenleri bulduğunu, ülkemizde bu durumun tam tersi olduğunu hatırlatarak sözü Konya Şeker’in yatırımlarına getirdi.

Temsil ettikleri kurumun konumu gereği, tarım ve hayvancılıkla ilgili her türlü gelişmeyi yakından takip ettiklerinin altını çizerek; Panagro gibi bir tesisi şehrimize ve ülke ekonomisine kazandıran Recep Konuk için “Elini neye atsa altın oluyor” dedikten sonra, süt üreticileri adına minnettarlığını ifade ederek teşekkür etti.

Konya Şeker’in ‘Torku’ markasıyla piyasaya sunduğu ürünlerden, misafirlere bol miktarda ikram edilen süt ve çikolatalara ilgi çok büyüktü. Mutluluğu gözlerinden okunan, sütü ve çikolatayı çok seven çocukların minik elleriyle uzandığı sütleri kana kana içerken, çokça fotoğraflarını çektik.

Panagro Genel Müdürü Murat Gül’e mesajını ileten bir mahalle muhtarı da aklımda kalanlar arasındaydı. Mali müşavir olduğunu söyleyen, Beybes Mahalle Muhtarı Ali Ermiş; aynı zamanda hayvancık yapmış birisi olarak kaliteli sütü hemen ayırt ettiğini söylerken: “Murat Bey ben de üreticilik yaptım, ineğin memesinden alınmış taze süt kadar leziz bir ürün meydana getirmişsiniz; sizleri, şahsınızda Konya Şeker ve Recep Başkanı kutluyor, teşekkür ediyorum.”

Mahmut Şevket Paşa Ortaokulu öğrencilerinin doyumsuz şiir ve sunumları ile destek veren kurumların gerçekleştirdiği bir süt günü etkinliğinden çıkardığım sonuç şudur: Tarım ve hayvancılık; bu ülkenin ihmal edilemez ve vazgeçilemez tek sektörüdür. Dünyamızın geleceğine kafa yoran herkes bu durumu iyi kavrayacaktır. Geleceğimizi tasarlayan önemli bir proje adamı olan Recep Konuk, öyle işlere imza atıyor ki; Panagro gibi bir yatırımın ne anlama geldiğini, kamuoyunun henüz tam anlayamamış olabileceğini düşünüyorum. Hayvancılığımıza tam zamanında bir can suyu olduğu kısa zaman sonra anlaşılacaktır.

Gıda sektöründe sorunlarımız çok büyük. Güvenilir gıda konusunda duyduklarımız ve yaşadıklarımız ortada. Giderek artan nüfusumuz, köy merkezli yaşam tarzını terk edip şehirlere toplanan yığınlara yetecek gıdayı, hem de güvenilir gıdayı üretmenin başka yolu yok. Panagrolar çoğalmalı, besi çardakları ve süt üreten işletmeler istikrara kavuşmalı. Üretmekten başka çaremiz yok; çünkü biz, dışarıdan satın aldıklarımızla doyabilecek bir millet değiliz…     

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı