Gerçek Kulis - Adil Giray ANAMIZIN AK SÜTÜ
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 20.05.2013 - 10:41

ANAMIZIN AK SÜTÜ

Anamızın ak sütü gibi sevdik.

Olacaksa farklı olacaktı

Belki de bu yüzden sütü hep üfleyerek içtik

Üreticiden Tüketiciye en doğal haliyle ulaşacak

Lezzeti ile damağımızı sarıp sarmalayacaktı.

Süt sevmeyenler, tıpkı köyden gelmişçesine onunla doğal yoğurdunu mayalayacaktı.

Anamızın ak sütü gibi sevdik

Olursa en iyisi olacaktı

Konya Şeker İştiraki Dünyanın en büyük Et Süt Entegre Tesisleri Panagro

Lansamana adına yakışanı hazırladı.

Tadına bakın

İster yoğurt çalın, ister kahveyle harmanlayın.

Farkı göreceksiniz

Süt, aslında hepimizin aşina olduğu bir konudur. Yeni doğan bir bebeği düşünün. Bir bebek doğduğu anda hemen anne sütüyle tanışır. Çünkü anne sütüne muhtaçtır. Anne sütünü alan yeni doğmuş bir bebek ne kadar mutlu olmaktadır ve ne kadar kendine güven duymaktadır. Bu duyguyu hepimiz anne veya baba olduğumuzda gözlemlemişizdir. Bir buzağı düşünün. Doğar doğmaz ayakta bile duramayan buzağı, annesinden ilk sütünü (kolostrum, ağız sütü) aldığında nasıl hemen hareketlenir ve nasıl bir enerjiye kavuşur. Bunu da ineği olan herkes gözlemlemiştir. Bir kedi-köpek yavrusunu düşünün. Doğar doğmaz gözleri kapalı olmasına rağmen annesinden (kedi-köpek) büyük bir gayretle ilk sütünü alır. Bilmeyen, görmeyen var mı? Dolayısıyla süt, bu ülke insanına hep temizliği, saflığı, güveni çağrıştırır. Bu nedenledir ki süt ile ilgili birçok atasözümüz ve deyimlerimiz vardır

Ay bozmaz, süt kokmaz. Kokarsa ayran kokar, çünkü aslı süttür.

Anadolu’nun güçlü sesi, Konya Şeker’in üretime kazandırdıkları sağlıklı doğal gıda tüketmeye dikkat eden insanların tutkusu haline geliyor.

Peki, bu kadar kaliteli süt üretmenin sırrı nedir diye soruyorum.

Bir kere tesisleri daha önce anlattığımız için tekrar kalitesini anlatmaya gerek yok.

Tevazua ise hiç gerek yok.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk felsefesine uygun olarak sektörün en iyi tesisleri ve de beyinleri buluşturulmuş. Bunun çok ötesinde ise, uzun bir çalışma sonrası alanında uzman hocalarımızdan oluşan güçlü bir ekiple üreticiler eğitilmiş.

Bu eğitim çalışmalarında neler yapıldığını değerli hocalarıma sorduğum da ise şu sevindirici cevabı aldım.

“Eğitim çalışmalarında yetiştiricilerimizin doğru bildiği yanlışlar, yanlış bildiği doğrular veya hiç bilmediği konular onları sıkmadan bir sohbet ortamında anlatılmaktadır. Yetiştiricilerimiz sütle ilgili kalite kriterlerinin olduğunu bu çalışmalarda öğrendiler. Meme sağlığının kaliteli süt elde etmede ne kadar önemli olduğunu öğrendiler. Meme hastalıklarından, gözle görülmeyen meme hastalıklarının olduğunu öğrendiler. Sağım uygulamasının kaliteli süt elde etmede önemli bir aşama olduğunu öğrendiler. Sağım temizliği gibi bir işlemle, elde edilen sütlerin nasıl temiz olduğunu öğrendiler.

Yetiştiricilerimizin sahip olduğu ineklerden nasıl daha fazla süt alabilecekleri de eğitim çalışmalarında örnekleriyle anlatılmaktadır. Eğitim çalışmalarının ikinci ana hedefi ise budur. Sonuçta eğer ineğimiz var ise; biz bu işi sevsek de sevmesek de, kar etsek de zarar etsek de, az da olsa çok da olsa yapmaktayız.

Mademki biz bu işi yapıyoruz, neden daha fazla süt elde etmeyelim.

Bunu söylerken ahırınızı değiştirin, ineğinizi değiştirin gibi bir söylemde bulunmuyoruz. Sadece işletmemize biraz çeki düzen vererek, sağımı anlatılan örnekleriyle yaparak elde edeceğimiz süt miktarının arttırılmasının mümkün olabileceği anlatılmaktadır. Yetiştiricilerimiz meme sağlığının memeden fazla süt elde edilmesinde birinci şart olduğunu öğrendiler. Sağımın ve sağımdaki bazı uygulamaların süt verimini nasıl etkilediğini öğrendiler. Hayvanların da bizden ve çevreden olumlu ya da olumsuz etkilendiğini öğrendiler.

Süt inekçiliği, iş yükü göz önüne alındığında en zor işlerden birisidir. Çünkü bir yıl 365 gün 6 saat ise, bir süt ineği yetiştiricisi 365 gün 6 saat çalışmaktadır. Üstelik bu çalışma doğum, ölüm, hastalık, bayram gibi sosyal yaşamda haklı mazeretleri bile gölgede bırakan bir çalışmadır. Bu nedenle eğitim çalışmalarına katılarak, kaliteli süt elde etmek için titiz bir çaba sarf eden, ineklerinden daha fazla süt almak için gayret eden ve ineklerini mutlu eden bir yetiştiricinin bu emeği göz ardı edilmemelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle bilgi ve deneyimlerimizi yetiştiricilerimizle paylaşma fırsatı sunan ve dolayısıyla hayvancılığımıza da katkıda bulunan Konya Şeker yönetimine ve de çok değerli hocalarımıza teşekkür ederim.

Netice de Anamızın ak sütü gibi, bir süt içtik…

Adilce hatırlatma:Uluslararası Sütçülük Federasyonu‘nun 1956 yılında aldığı  karar gereğince, 21 Mayıs günü,  tüm ülkelerde ‘Dünya Süt Günü ‘olarak kutlanmaktadır

İnsanların   dengeli  beslenmesinde  hayvansal içerikli  gıdaların önemi uzmanlar tarafından kabul edilmektedir. Hayvansal kaynaklı bir gıda maddesi olan süt ve süt ürünleri, içindeki besin öğeleri dolayısıyla insanların beslenmesinde önemli rol oynar.

Ülkemizde  süt ve de süt ürünleri, gerektiği kadar tüketilmemektedir. Türkiye, sahip olduğu üretim ve nüfus potansiyeline rağmen kişi başına yıllık içme sütü tüketimi açısından AB ülkelere göre çok gerilerdedir

Bir Konya Şeker klasiği olan, Panagro Et ve Süt Entegre Tesisleri Konya Kaşınhanı mevkiinde, kapalı alanı 74,176 m² açık alanı 343,000 m²  olmak üzere Türkiye’nin alanında en büyük tesisi olduğunu ve dünyanın da en büyük tesisleri arasında olduğunu daha önce yazmıştık.Türkiye’nin taze et tüketiminin yüzde 15’ini tek başına karşılayacak olan tesislerde, günlük “1200” büyükbaş  “3000” küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip kampüste, günlük 2000 ton süt işleneceğini de tekrarla hatırlatmakta fayda var.

Türkiye’deki sektörel kapasiteler incelendiğinde mevcut et sektörünün %17 si, süt sektöründe de % 5 lik Pazar payını karşılayacak şekilde tesisler planlanmıştır.

Her geçen gün daha da artan ülke nüfusunun sağlıklı beslenmesi için süte ve sütün kaynağı olan hayvancılığımıza gereken önemin verilmesi zorunlu ve millî bir görevdir.

Konu vatan millet bekası olunca görevi, ödev bilen, ödevini ilahi emir bilinciyle en iyi şekilde yerine getirenleri, başta Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk olmak üzere tebrik ederiz. Süt Bayramınız analarımızın ak sütü gibi kutlu olsun!

 Aslı doğal süt olan yeni sevdalarda buluşmak üzere

 Süt Beyaz düşlerde kalın!

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı