Gerçek Kulis - Adil Giray ANADOLUNUN YARINI
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 12.04.2013 - 13:50

ANADOLUNUN YARINI


Sevgili okurlar, sizlere uzun bir zamandır  Konya Şeker’in nüvesini oluşturduğu tesisleri dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz. Fırsat buldukça da anlatmaya devam edeceğiz. Hülasa düne dair yazılanların hepsi konu ekonomi olunca hüzünlü bir hikâye olarak kaldı. Eğer ülke olarak yarınlara umutla bakıyor, artık projeler üretiyorsak, yarına dair çok şeyler yazmamız, yarını düşleyenleri ve bu düşleri hayata ivedilikle geçirenleri yazmamız gerektiğine inanıyorum. Bunun içinde, öncelikle işletmelere ilham veren, onların kültürünü oluşturan sosyoekonomik politikaların çok iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyorum.  İstihdam politikalarında son 10 yıl içerisinde başarılı olmuş firmalar daha yakından değerlendirildiğinde, her firmanın farklı nitelikler taşıyan uygulamalara yöneldiğini görmek mümkündür. Diğer bir ifadeyle, istihdam ve işsizlik sorunlarına yönelik açılımlarda tek bir politikanın geçerli olabileceğini ileri sürmek yanıltıcı olur. Bunlar arasında ise üretimden pazarlamaya… Bir firmayı markalaştırarak geniş bir istihdam politikasını oluşturan Konya Şeker kalkınma modelinde, baba tarlada, oğul ise babasının ürettiği ürünü fabrikada işleyerek kazanmaktadır. Bu yüzden her işletme, tıpkı Konya Şeker misali kendi ekonomik ve sosyal yapılarının gerçeğini evrensel ölçütler içerisinde değerlendirmek ve uygun politikalar oluşturmak sorumluluğundadır

Nasıl ki “Gez dünyayı gör Konya’yı “ demişse insanlar; Şimdilerde “Gez Konya Şeker’in mührünü vurduğu, nüvesini oluşturduğu sanayi tesislerini, gör Anadolu’dan yükselen kalkınma hamlesini” diyorlar.

Gerçekten Konya Şeker bünyesinde uzayan dallar misali boy veren iştiraklerini gezdiğimizde insanlar susuyor tesisler konuşuyor: “Anadolu’nun yükselişi engellenemez.” “Biz Anadolu’nun yarınıyız! “ Bu deyişler, özdeyişe dönüşürken ne mi oluyor?

Her gün yeni bir kalkınma müjdesini haykıran Konya Şeker etrafında Samanyolu misali kümeleşen tesisler, gökyüzüne ışık, şarkılara beste, aydınlara tez oluyor.

Bakınız bu yıldızlardan çoban yıldızını yani, Çumra Şeker Entegre Tesisleri’ni gezdiğimizde Şeker dünyasının en coşku verici düşüncelerinin kaynağı olmuştur desek, yanlış bir şey söylemiş olmayız. Şeker üretimi hakkındaki en ilgi çekici proje ve yaklaşımlar, teoriler en verimli Fabrikalar, seralar, yol boyu dikilen fidanlar buradan çıkmıştır. Pancara üretimine ilham veren Şekerin kadîm kültürlerinin üretim alanındaki en verimli yorumları…

 Bırakın ülkemizi, dünyada başka her hangi bir şeker fabrikasında rastlamak pek mümkün değildir.

Konu şeker fabrikalarından açılmışken şöyle bir bu fabrikaların tarihine kısaca bakmak da fayda var.Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında ithal edilen az miktardaki şeker tüketilirmiş ve haliyle bu şekeri de ancak zenginler alabilirmiş. Hatta Cumhuriyet’in ilk yıllarında ilk şeker fabrikalarının açılması ekonomideki en önemli olaylardı.

 Çocukluğumun geçtiği 80’li yıllarda bile şeker o kadar kıymetliydi ki, misafirliğe gidildiğinde ziyaret edilen eve hediye olarak toz şeker götürülürdü.

Elbette Şeker Fabrikaları Cumhuriyet tarihi içinde çok önemli bir yere sahip olduğu aşikârdır, ancak Şeker Fabrikalarını Recep Konuk’un diliyle okumak ve izah etmek Ülkemiz de doğru işletildiğinde bir fabrikanın, nasıl bir üretim şaheserine dönüştüğüne ait bir okuma ve izah etme biçimidir.

Mesnevî'sini 'Bişnev ez (en) Ney (Dinle Ney'den)' beytiyle başlatan, Ney'in aslında 'insân- kâmil'i sembolize ettiğini söyleyen Hz. Mevlânâ diyarında, bu şekerle başlayan kalkınma hamlesini ise Çumra şeker’den dinlemek lazım. Gidip yerinde görmek lazım. İnşallah bu vesileyle insanlık için önemli olan doğal şeker de Çumra şeker ile birlikte bir kalkınma öyküsünün en anlamlı ön sözü olacaktır.

Sayın Recep Konuk üreten Anadolu’nun Kalkınmasında ilk sistemci Entegre Tesislerin kurucusudur.Tarımda üretilen tüm ürünlere son derece verimli anlamlar kattan bir ekonomi ilimdir, yüksek ilimlerden bir ilim ve sanattır.

Hikmetin dilidir, üretimde tarladan sofraya aşkın lisanıdır.Yirminci yüzyılın en önemli düşünürlerinden biri olan merhum Cemil Meriç'in 'Işık Doğudan Gelir' adlı ufuk açıcı eserinin,  bu anlatmak istediğimizde ne kadar etkili olduğunu söylemeye sanırım gerek yok. Sayın Recep Konuk da anlam bulan Bu cevher ve yaklaşım hiç şüphesiz doğudan yakılan mümtaz ışıklardan biridir. Ve umarız bu ışık her geçen gün yükselen voltajını arttırmaya devam eder. Onun içindir ki bu tesislerin, her kesimden insanların sinerji ve duasına ihtiyaç var.

Çünkü her adımında ufkumuzu açan bir fabrikayla karşılaştığımız Çumra şeker Entegre Tesisleri başta olmak üzere tüm Konya Şeker iştirakleri Anadolu’nun yarını 2023 Türkiye’sinin topraktan tohum olup yer çekimine inat yükselen en anlamlı filizidir, kalkınma desenidir. Bu desene ister uzak, ister yakın bakalım. Sayın Recep Konuk tarafından yapılan her fabrika Anadolu’nun yarınıdır. Bu vesileyle yakından bakıldığında “dün dünde kaldı, yeni şeyler söylemek lazım” bakışını göreceksiniz.

İşte bu yüzden yeni şeyler söyleyenleri, yazma telaşında, yeni şeyler yazdık. Ve yeni sözler söylendikçe de yazma devam edeceğiz biiznillah!

Adilce: Bir fabrikadan 28 Fabrikaya şaşıranlar için hedef “280” kim bilir belki de “2023 fabrika da şaşacak bir şey yok! Hülasa Lafza-i Celal bil-mutabakat Zat-ı Akdese delalet eder. Zat-ı Akdes ile sıfat-ı kemaliyye arasında lüzum-u beyyin olduğundan, sıfatlara da bil-iltizam delalet der. Ve keza Uluhiyet ünvanı Sıfat-ı kemaliyyeyi istilzam etmesi ism-i has olan "Allah"ın da o sıfatı istilzam ettiğini istilzam ediyor. Ve keza, "Allah" kelimesi de, nefiyden sonra sıfatlar ile beraber düşünülür. Binaenaleyh, "La İlahe İllallah" kelamı, Esma-i Hüsnanın adedince kelamları tazammun ediyor. Bu itibarla, şu Kelime-i Tevhid kelamı delalet ettiği sıfatlar itibariyle bir kelam iken bin kelam oluyor. Kim ne derse desin Anadolu La ilahe illallah diyor. Hülasa hani bir söz vardır ya, ”bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim ben de diyorum ki: ”Kimin ilhamını nerden aldığını söyleyin; size, ne yapabileceğini söyleyeyim”

ADİLCE TESPİT:Anadolu ne zaman geleceğini bir insan da görse, hemşerisi olarak bağrına basmıştır.  Anadolu da nice fabrikalar yükseliyor da şaşacak bir şey yok; Anadolu’nun bağrında nice yiğitler uyuyor. Bu vesileyle yaşarken kıymetini bilip; sevdiğini bağrına basan, Cihanbeyli Halkını tebrik ediyorum.

YORUMLAR

selim güler

size katılıyorum Recep Konuk Anadolu'nun yarınıdır.Güzel tespit olmuş.

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı