Gerçek Kulis - Necati Batı DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ KONYA ŞEKER
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 10.04.2013 - 10:15

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ KONYA ŞEKER

Konya Şeker fabrikası 2012-2013 dönemi pancar bedellerinin ödemesine başladı. Ortaya çıkan rakamlar ise oldukça şaşırtıcıydı. Bölge çiftçisine toplam 510.8 milyon lira pancar parası ödeyen Konya Şeker sadece Türkiye'de değil Dünyada pancara en yüksek fiyatı veren firma olarak zirveye çıktı. Son on yıl da ki yatırımlarıyla adından sıkça söz ettiren Konya Şeker bu dönemde çiftçisine de en fazla destek veren kuruluş olmuş oldu.

Şehirlerin ekonomileri belli dönemlerde nefes alır, canlanır, hareketlilik gelir. Esnaf belli dönemleri dört gözle bekler. Bu Anadolu için Harman ve Pancar dönemleridir. Üreticinin alışverişlerinde sıkça duyulur “ Harmana ve Pancara “ pazarlıkları. Bu hasat ettikleri ürünlerin bedellerini aldıkları zamanı anlatır. Düğünler yatırımlar hep bu zamana göre planlanır. Piyasa bu dönemlerde hareketlenir. Şehirde ki para akışı bu zamanlarda tavan yapar. Bölgenin yarısından fazlası paraya dayalı planlarını bu dönemler üzerine yapar.

İşte önceki gün Konya Şeker'de pancar bedellerini dağıtmaya başladı. Rakamlar açıklandığında bir başka gerçek daha ortaya çıktı. Konya Şeker üreticisinden aldığı pancara Dünya'nın en yüksek fiyatını verdi. Evet şaşırtıcı ve ilginç. Ülkemiz Konya Şeker sayesinde, ekonomik anlamda ilk kez iyi bir şey yapmış oldu.

Konya Şeker pancar bedeli olarak üreticisine toplam 510.8 Milyon lira bedel ödedi. Yani eski parayla çiftçiye 510 trilyon lira ödeme yapıldı. Konya Şeker'in ton başına 168.63 lira verdiği pancara kendisi gibi özel Kayseri Şeker Fabrikası 143 lira, Aksaray 138 lira ve Türkşeker ise 140 lira verirken Konya Şeker'in üreticisini ne denli kollayıp gözettiği bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.  

Bu paranın yaklaşık 300 milyon lirasını daha pancarı teslim almadan üreticisine avans olarak veren Konya Şeker'in tarıma yön veren ayakta tutan en büyük kuruluş olduğu gerçeği rakamlarla da tescil edilmiş oldu. Erken söküm, geç söküm, mazot, temiz pancar, pancarı fabrikaya teslim gibi değişik ad ve fırsatlarla çiftçiye avanslar verilerek üretici üretim sürecinde desteklenirken dünyanın en yüksek pancar bedeli ile de gerçek çiftçi kuruluşu modeli ortaya konulmuş oldu. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk'un göreve gelmesinin ardından devasa yatırımları ile Gıda, Tarım ve Tarımsal sanayi de adım adım zirveye çıkan, 28 önemli Fabrikayı bölgeye kazandıran Konya Şeker bu dönemde pancar üreticisinin en büyük destekçisi olarak, büyürken büyütmeyi de gerçekleştirmiş oldu.

Bir dönem avans için, pancar bedelleri için bankaların kapılarını zorlayan Konya Şeker ulaştığı ekonomik büyüklüğün ardından Pancara Dünyanın en yüksek fiyatını vererek yüz akımız oldu.

İyi ki varsın Konya Şeker.

Sağlıcakla...

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı