Gerçek Kulis - Adil Giray ÇOCUKLUĞUMUZ SINIRLARI AŞTI
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 29.03.2013 - 15:26

ÇOCUKLUĞUMUZ SINIRLARI AŞTI

İki yakamızın bir araya gelmediği yanmak için, yakar top oynadığımız bir akşamüstüydü çocukluğumuz

Ne zaman oyunlara dalsak, evin yolunu unutsak, annemizin elimizden tutup eve götürdüğü elimize uzanan, sonsuz sevgiydi çocukluğumuz.

Meczup Nail’i kızdırıp, peşimizden koşturduğumuz; delice akıp giden zamanlardı çocukluğumuz.

Dostun sözüne güvenildiği, adam olanın özüne ayrı düşmediği yıllardı çocukluğumuz.

Tozlu yollarında yürümeyi, Çarşamba Çayı’nda yüzmeyi öğrendiğimiz, hayatın ilkokuluydu çocukluğumuz.

Ne zaman üç kuruşumuz olsa mahalle bakkalı önünde mutluluğu sobelediğimiz, saklambaç oyunu idi çocukluğumuz.

Açıkta satılan akide şekeri, elmalı şeker ve paralini çikolata sandığımız, geleceği dair düşleri tahta sandıklarda sakladığımız, ahşap kokusuydu çocukluğumuz.

Çikolatalı gofretlerimiz nedense gazyağı kokardı. Yurt dışından gelenlerin arabalarının camlarından attıkları, çikolatalar misali savrulandı çocukluğumuz.

Kara trene el salladığımız, hep uğurladığımız, uğruna inandığımız taşları, hep uzağa fırlattığımız, üşüyün avuçlarımızdı çocukluğumuz.
Zor olmasına zor yıllardı. Lakin bir cümle ile cümle âlemin kalbini inilebileceğini, daha o zamanlarda fısıldamıştı hayat kulağımıza.
Çok genç yaşta öğrenmiştik, hayat bir dokunuş, samimi ve özden bir söz!
Ama asla ağır bir roman olmadığını
Zaten bakıyorum da ağır romanlardan kalanda en çok bir cümle
Şimdi ise öyle mutluyum ki, dokunduğum, benimle aynı şehirde doğan bir ürünün gerçeğe dönüşen yolculuğunu, hayatı paylaşırken sizlerle paylaşacağım.
Çünkü toplum olarak hayatı hep bir çikolata ile paylaşmadık mı?
Bayramlar, kız istemeler, barışmalar, ziyaretler onunla taçlanmadı mı?
Üstelik bu marka içimizden çıkmadı mı?
Ve bizim vefa borcumuz var!
Çikolata hayalleri ile büyüdüğümüz yıllara
Almancıların bir paket çikolata getirecek diye beklediğimiz devlet demir yolu olan,
Yani, yükselin kasap olduğu, zamana
Çikolata’dan evlerin masal olup bizleri uyuttuğu o ninemizin masallarına
İlk kız istemeye gittiğimiz, rafyalarla süslü o ana…
Şimdi bu yolculuğun kahramanı çikolatadan evlerin olduğu diyarlarda yerini almak için yola çıktı. Belki de çoktan başkentine ulaştı.
Masal gibi değil mi?
“Torku” çikolata diyarını feth etti.

Çocukluğumuzun sınırsız düşleri gerçeğe dönüştü. Gelin isterseniz tekrar o yıllara kısaca dönelim. En büyük övünç kaynağı idi yurtdışında bir akrabanın olması veya ne bileyim gerçek çikolata ile tanışma fırsatıydı. Belki de bu yüzden Çikolatanın anavatanı İsviçre’ye çikolata ihraç ettiğimizi rüyamızda görsek hayra yormazdık.

Ne mutlu ki bugün her şeyi hayra yormasını bilen; bu toprağın hayırlara vesile Başkanı Recep Konuk, Torku çikolatayı dünyanın merkezine taşıyor. Hayretle bakıyoruz. Ve anlıyoruz ki geleceğin Türkiye’si hayret ettirenlerin gerçeğe dönüşen düşlerinde yükselecektir.

Emeği geçen herkes den Allah Razı olsun

Bu vesileyle Torku yiyelim, Torku konuşalım”

Adilce:Türkiye dünyanın on sekizinci en büyük nüfusuna ve bu nüfusu kendi üretimi ile besleyebilecek tarım ve hayvancılık kaynaklarına sahip bir ülkedir. İki kıta üzerindeki topraklarıyla bir Asya ve Avrupa devleti olan ülkemiz, Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya’nın arasında köprü konumunda olan bir ülkedir. Ayrıca, Türkiye Karadeniz ülkelerini açık denizlere bağlayan deniz yolu üzerinde bulunmaktadır. Türkiye’nin geleneksel ticaret yolları üzerindeki konumu ülkemize uluslararası ticaret açısından büyük imkânlar sağlayacak şekildedir. Yüz ölçümü itibariyle Avrupa’nın en büyük ülkesi olan Türkiye’nin aynı zamanda önemli maden ve akarsu kaynakları da vardır. Ancak,  bütün olumlu şartlara rağmen ülkemizin dünya ticaretindeki payı son derece küçüktür. Şimdi anlıyoruz ki tüm bunları avantaja dönüştürecek liderlerdir. İşte Recep Konuk gibi liderlerin omuzlarında ülkemiz hak ettiği jeopolitik konumun hakkını verecektir. Ülkemiz Recep Konuk gibi girişimciler sayesinde dünya lideri olacaktır.

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı