Gerçek Kulis - Yavuz Çolak NERDE BİRLİK,ORDA DİRLİK
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Yavuz Çolak 29.03.2013 - 10:10

NERDE BİRLİK,ORDA DİRLİK

Kuruluş tarihinden bugüne kat ettiği mesafede, yol hikâyesini bildiğim Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğini okuyucumun ilgisine sunmanın zamanı geldi. İlimiz ve ülke ekonomisi açısından birliklerin ne ifade ettiğini ortaya koymak için de iyi bir fırsat olacağını düşünerek, bu konuyu gündeme taşımak istiyorum. Asıl amaç kendi yetiştiricimizin ürettiği her ürüne ve her üreticimize sahip çıkarken; kendi etimiz, kendi sütümüzün soframızdaki yerini sağlamlaştırması anlamına gelen her konuya da sahip çıkmaktır. Öyleyse en başta bu işi iyi yapan birliklere sahip çıkmalı, zira birliklerimiz bizim geleceğimizdir…

1995 yılında kurulan Konya DSYB’nin emekleme dönemini geride bırakıp, 18 sene içinde Türkiye’nin en büyük damızlık sığır yetiştiricileri birliği unvanına erişmesi, incelemeye değer bir konu ayrıca. Birliğin bugün itibarıyla 11 bin 700 üyesi olduğunu öğrendiğimde aklıma geldi; geçtiğimiz yıl Konya Tarım Fuarında, buzağı teşvik yarışması esnasında tanıştığım fakat adını hatırlayamadığım bir üye: “Ben bu birliğin 5 numaralı kurucu üyesiyim, düşünüyorum da nereden nereye gelmişiz, masamız sandalyemiz bile yoktu…” diyerek söze başlamış, çekilen sıkıntıları anlatmıştı. Konuya buradan girmişken, rakamlara boğmadan birkaç veriden yararlanarak birliğin şuan ki durumunu bir özetlemekte fayda var.

Geçen hafta Salı günü, Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Edip Yıldız’ın konuğu olmuştuk. 1 Mayıs 2011’de genel kuruldan güvenoyu alarak göreve gelen başkanın, sorduğumuz her soruya içtenlikle verdiği cevapları da paylaşacağız.

Edip Başkan, görevi devraldıklarında 7000 üyesi olan birliğin, 9800 üyeye ulaştığı gün İzmir’i geride bıraktığını; bugün ise, ülke hayvancılığının lokomotif ili olarak sektörün en büyüğü olma gururunu yaşadıklarını belirtti. Yirmi şubesi, yüzün üzerinde seçkin personeliyle hizmette olduklarını; araç filosuna kattıkları 39 tane sıfır hizmet aracı ve bir adet süt naklinde kullanılmak üzere tam donanımlı kamyona sahip olan Konya DSYB’nin yakında markalaşan bir kurum olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

2012 yılında 284 bin tohumlamayla birinci olduğumuz suni tohumlama çalışmalarında 98 bin inek tohumladıklarını, yani her üç tohumlamadan birini kendilerinin yaptığını ifade etti. Üretici de pastadan pay alsın düşüncesiyle, bu yıl küpeleme çalışmalarının ihalesini aldıklarını söyledi. Altı yeni şubeyi daha devreye soktuklarını, bir yılda yapılabilecek ultrason hizmetlerini üç aylık bir süre zarfında zirveye taşıdıklarını, süt satış organizasyonunu başarıyla sürdürdüklerini söylerken, umut dolu mesajlar verdi.

Üyelerine bilgi akışı sağlayan teknolojik tüm imkânları kullandıklarını söylerken, her dönem12 bin gazete basılarak dağıtıldığını ‘4443549 Alo Birlik’ hattının faaliyette olduğunu bildirdi. Bu hizmetlerin karşılığını birliğe yük getirmeyecek kaynaklar bularak karşıladıklarını, 200 bin lira tasarruf sağlayarak bütçeye katkıda bulunduklarının altını çizdi. Üreticiye götürülen her tür hizmetin kalitesini artırarak başarıyı taçlandırmak istediklerini belirtti.

“Büyüklüğü ifade eden her türlü sayısal üstünlüğe ulaşan Konya, hayvancılığın gerçek başkentidir artık; bunun adını koyalım bi kere ve bu gerçeği herkes kabul edecek” derken, ben de gururlandım, heyecanlandım inanın. 2011’de 30 trilyon olan hayvancılık teşvik ve desteğinin 57 trilyon 577 milyar liraya ulaştığını söylerken çok hoşumuza giden bir temenni de bulundu: “ Biz ithal eden değil, ihraç eden bir ülke olmalıyız; sıfır faizli kredi mutlaka gerçek üreticiyi bulmalı…”

Edip Başkan hakkında düşüncemi de söyleyerek, konuyu bağlamak istiyorum. O’nu, çok sürmeyecek bütün ülke halkı tanıyacaktır; genel merkez birliği yönetim kurulu üyeliğinden başka, Ulusal Et Konseyi yönetimine de girdiğini öğrendiğimde çok sevindim. Ülkemiz hayvancılığının ruhunu bilen, tırnaklarıyla kazıya kazıya geldiği makam ve mevkileri hak eden bir meslektaşım olarak kendisiyle gurur duyuyorum. Temsil ettiği camiayı şaha kaldıracağından kuşkum yok. Birlik çatısı altında, emeğini ortaya koyan herkesin motivasyonunu artıracak sevgi ve saygının hâkim olduğu bir aile ortamı yaratmış. Başarı bir ekip işidir zaten, Allah bu ekibin yolunu açık tutsun inşallah. Ne diyeyim; yıldızın parlasın Edip Başkan…

Ayrıca değerli başkanın şahsında, geçmiş dönemlerde birliğe hizmetini tamamlayarak bayrağı bugünlere ulaştıran Hasan Büyükesen, Mehmet Karakoca, Mehmet Parlak ve tüm çalışanları saygıyla, minnetle anıyor selam ve saygılarımı sunuyorum.

İşte benim objektifimden görülenler bunlar; birliğin yol hikâyesinden öne çıkardığım bazı pasajlarla, gözümde ve gönlümdeki yerini bilmenizi istedim. DSYB Ailesine selam olsun…     

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı