Gerçek Kulis - Adil Giray ASRIN PROJESİ-1
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 01.03.2013 - 11:18

ASRIN PROJESİ-1


Sapla samanı ayırmak lazım, darbımeselini eminim çoğunuz duymuştur.

Gün geldi, sapı da samanı da unuttuk

Eskiden ne zaman köyden bir misafirimiz gelse; et, süt, peynir, yoğurt gelirdi.

Ne zaman hayvancılık sektörü sıkıntıya girdi. İneğini, keçisini satan ya şehre göç etti ya da Zirai tarıma yöneldi.

Köyde yaşayanlar bile eti, sütü, yoğurdu, peyniri marketlerden almaya başladı.

İşte o zaman hayvancılık sektörünün hayatımızdan su misali çekilen sıkıntısına tanıklık ettik.

Et, süt, peynir, yoğurt üretimi köylerimizde unutulurken; sapı, samanı da anız yangınlarında börtü böcekle heba ettik.

Sonra birden bire hayvancılık bölgemizde hareketlenmeye, saman para etmeye başlayınca rotamızı üreticiye çevirdik. Konya’mızın Çukurova’sı Çumra ve çevresindeki üreticilere hayvancılık sektörü ve de değeri hızla yükselen samanı sorduk.

“Bölgemizde anız yakmak önemli bir sorun teşkil ediyor. Tüm uyarılarımıza rağmen, çiftçiler anız yakmaktan vazgeçmiyordu. Çünkü yulaf, buğday ve arpa artıklarını toplayıp, saman olarak değerlendirmenin pek karlı olduğunu düşünmüyorduk. Bu yüzden çiftçi uğraşmamak için anız yakmaya yöneliyordu. Ama son dönemlerde Konya Şeker’in dünyanın en büyük ET Süt Entegre Tesislerinin startını vermesiyle şimdiden hayvancılık sektörü yeniden eski itibarını kazanmaya başladı. Hal böyle olunca, samanın para etmesiyle, insanlar mısır saplarını yakmak yerine, saman olarak değerlendiriyor. Siz asıl bize en büyük heyecanı veren, daha şimdiden hayvancılık sektörüne ilgiyi arttıran, Konya Şeker Panagro tesislerini yazın”

Bizler de bu amaçla üreticinin dilinden düşüremediği 80.000 m² kapalı alana, 356.000 m² civarında toplam alana sahip olan PANAGRO ET-SÜT ENTEGRE TESİSLERİ’ ne yağmur damlaları toprakla buluşmaya hazırlanırken, bereketin adresine girmeye hazırlanıyoruz.

 Bize rehberlik eden mühendis arkadaşımız, dünyanın en büyük entegre tesisleri hakkında önce teknik bilgileri veriyor:

Meram İlçesi’nde Kaşınhanı Mahallesi'nde sektörde yerini almaya hazırlanan Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi, Türkiye'nin taze et tüketiminin yüzde 15'ini tek başına karşılayabilecek kapasitede, 1200 büyükbaş, 3000 küçükbaş hayvan kesim kapasitesinde son teknoloji sistemlerine sahip kesimhanesi hakkında verilen bilgileri hayranlıkla dinliyoruz.

Yola komşu olacak şekilde konuşlanmış süt tesislerin de ise günde 2000 ton süt işleme kapasitesine sahip olması hedefleniyor. Ayrıca tesiste 16000 ton aylık şarküteri, taze ürün, ileri işlenmiş ürün üretileceğini öğreniyoruz.

Tesislerin etrafı hatta tesislere uzanan yollar bir Konya Şeker geleneğine uygun olarak ağaçlarla süslenmiş. Yakın bir zamanda ağaçlarla çevrili bu tesisler Kaşıhanı’nın talihi ile birlikte çehresini de değiştirecek gibi gözüküyor. Küçük yaşlarda elektrik tamircisinde çalıştığımdan mı bilmem? Ne zaman bir yapıyı gezsem ilk önce enerji donanımı dikkatimi çeker.

Ayrıca son yıllarda tarımda modern teknoloji uygulamaları ile birlikte enerji tüketimi artmıştır. Nasıl ki ülkelerin kalkınmışlığı hakkında, harcanan enerji miktarı doğru orantılı ise; burada yapılan enerji yatırımının da tesisler için doğru bir kanaat uyandıracağını düşünerek tesislerin enerji sistemleri hakkında teknik bilgileri soruyorum.

22.000 kVA trafo kurulu gücüne sahip olan tesis, yine sıra dışı bir güç ile 2500 kVA gücünde 4 adet dizel jeneratörle kendi sektöründe en büyük emergency yük ile tesislerin donatıldığını öğreniyoruz.

Tekniğine göre üretilmiş, depolanmış ve soğutulmuş güvenli, sağlıklı çiğ sütün ise önemini sanırım uzun uzun anlatmaya gerek yok. Çünkü sağlıklı gıdada saklama şartları artık seçicilik oluşturuyor. Bu seçicilik ise üretici firmaya seçkinlik sağlıyor. Yaklaşık 17.000 kw soğutma gücü ile eşdeğerlerini kıskandıran soğutma projesi, Türkiye de son yıllarda yapılan en büyük soğutma projesi ile de rakiplerine parmak ısırtacak güçte.Bu nedenle elde edilen depolanmış ve soğutulmuş kaliteli çiğ süt artı 4 dereceye kadar soğutulmuş süt, izolasyonlu taşıma tanklarıyla 8-10 saatlik mesafedeki işletmelere kadar bozulmadan gideceğinden pazarlama sorunu yaşanmayacağını yerinde müşahede ediyoruz.

Ayrıca belirtmekte fayda var. Gıda sektörünün olmaz ise olmazlarından yağsız tip, hava soğutmalı, basınçlı hava kompresörü 32,4 m³/dk kapasitesinde 315 kw elektrik gücünde 3 adet bulunması ise ayrı bir farkındalık uyandırıyor.

Çevreye ve insana verdiği önemi, yapılan tasarruflarla büyük kazançlar elde etme erdemini her tesisinde ve de tesislerini entegre bir yerleşkeye dönüştürdüğü her çevrede gösteren Konya Şeker’in aynı misyonu, iştiraki olan Panagro Et Süt Entegre Tesislerinde de hayata geçirdiğini görüyoruz

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı