Gerçek Kulis - Erdoğan Nesimioğlu FİTİLİ ATEŞLEMEK LAZIM!
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Erdoğan Nesimioğlu 22.02.2013 - 08:50

FİTİLİ ATEŞLEMEK LAZIM!

Enerji, insanoğlunun olmazsa olmazları arasında değerini her geçen gün artırırken ülke olarak bizlerde enerji konusuna ciddi eğilim içerisine girdik.

Son yıllarda enerji konusu dünyanın hızla yükselen değerleri arasındaki yerini güçlendirerek devam ettiriyor.

Yani, enerjisiz bir hayat düşünülemiyor.

Bu konuda, ülkemizin önemli enerji kaynakları mevcut ama nedense yeterince değerlendiremiyoruz diye düşünüyorum.

Yeraltı ve yerüstü enerji kaynakları konusunda Türkiye, kaynakların iyi ve yerinde değerlendirilmesi kaydıyla dünyanın sayılı ülkeleri arasında görülebilir.

Enerji önemli olduğu kadar, ülkelerin birbirleriyle rekabet etme konusunda da ciddi bir yaptırım gücüdür.

Örneğin, ülke olarak doğalgaz enerjisini kullandığımız termik santrallerinin oranı % 45 civarında ve oldukça da yüksek.

Bugün yarın doğalgaz kesilirse, enerji üretecek alan bulamayız gibi geliyor bana.

Bu nedenle kendi ülkemizde çıkan enerji kaynaklarına sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bildiğiniz üzere, Konya’nın en eski ilçelerinden birisi olan ve yıllarca kum fırtınalarının esiri olarak gündeme gelen Karapınar ilçemizde 1.8 milyar tonluk kömür rezervinin olduğu söyleniyor.

İşte, bizim için en büyük fırsat!

Hem Karapınar’ın, hem Karapınarlıların makus talihi değişecek, hem de ülkemiz enerji konusunda dışa bağımlılıktan kurtulacak.

Ama, yerinde ve kimin işleteceği de burada çok büyük bir önem arz ediyor.

Tıpkı, kentimizde olduğu gibi bazı tesislerin yabancılara satılması, kirinin pasının bizde kalıp, kaymağının dışarıya gitmesi gibi bir satış olursa (ki, bunu hiçbir Konyalı arzu etmez) hep birlikte yine avucumuzu yalamaya devam ederiz.

Karapınar’daki zengin kömür yataklarının bulunduğu alana sahip olmak ve burasının işletmesini Konyalı bir teşebbüse vermek için harekete geçmemiz gerektiğini söylüyorum.

Hem de, hiç zaman geçirmeden!..

Karapınar’daki zengin kömür rezervini işletecek, buradan enerji üretecek termik santrallerinin kurulmasını sağlayacak ciddi kurumlarımızın Konya’da var olduğunu biliyorum.

Herkesin bildiği üzere, Konya Şeker geçtiğimiz günlerde Sivas Kangal Termik Santrali için 1 milyar dolara yakın bir teklif verdi ve ihaleyi aldı.

Yakında onaylanır ve inşallah termik santral Konya Şeker ve ortağına verilir.

Konya Şeker’in kömürden enerji üretme konusundaki bilgi ve birikiminin olduğunu, kurulduğu 1954 yılından bu yana kömürden enerji üreten bir firma olarak, bu konudaki tecrübesinin ve enerji üretimine yabancı bir şirket olmamasının da büyük bir avantajı bulunuyor.

Karapınar’da ortaya çıkarılan ve Konya başta olmak üzere ülkemizin enerji konusundaki darboğazını aşacak olan bu zengin kömür yataklarına sahip olmak için şimdiden kolları sıvamalıyız.

Bu konuda, Konya Şeker önderlik yapacak güçte bir dünya şirketidir.

Yaptıkları, yapacaklarının teminatı olması nedeniyle, Konyalı sanayici ve işadamları Konya Şeker etrafında kenetlenebilir ve bu güzide ama fakir ilçemizin de kara talihini değiştirecek adımlar atılabilir.

Bence, Karapınar konusunda fitili şimdiden ateşlemek gerekir.

Yoksa, yarın çok geç olabilir.

Yıllardır, kum fırtınalarına karşı amansız bir savaşın içinde olan, toprak erozyonunu önlemek için yeşillendirme çalışmalarına ağırlık veren Karapınarlının makus talihini değiştirecek olanlar yine Karapınarlılar ile Konyalı sanayici ve işadamlarıdır.

Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk, Karapınar’daki zengin kömür yataklarına talip olduklarını, burasının kendilerine verilmesi halinde yaklaşık 10 milyar dolarlık bir yatırım öngördüklerini belirterek, Karapınar’ın enerji konusunda ülkemizi aydınlığa çıkaracak ender yerleşim birimlerinden birisi olduğunu her ortamda dile getiriyor.

Gelin, hep birlikte Sayın Konuk’a kulak verelim ve bu konuda deneyimli olan Konya Şeker etrafında birleşerek, Karapınar’ı yabancılara kaptırmayalım.

Karapınar’daki zengin kömür yataklarının işletilmesi halinde burada 3 bine yakın bölge insanının istihdam edileceğini, refah seviyelerinin yükseleceğini düşünürsek ki öyle gözüküyor.

O zaman bizi kimse tutamaz!..

Sözümü, Yunus Emre’nin;

“Gelin tanış olalım,

İşi kolay kılalım.

Sevelim, sevilelim,

Bu dünya kimseye kalmaz…” sözleriyle bitirirken, Karapınar’ın Konyalılarda kalması için birlik ve dirlik olalım diyorum…

Hoşça kalın…

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı