Gerçek Kulis - Adil Giray BİLMEZ Mİ?
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 10.11.2011 - 12:04

BİLMEZ Mİ?

Kalemi Kılıç gibi keskin bir arkadaşımız var, internet medyasında yazan.

Kaleminin maharetine,  şahit olduğumuz kabiliyetlerine, zekâsının keskinliğine kimsenin bir şey diyecek hali yok.

Eğer siz gazetecilikten, yazdığınız yazılardan hayatınızı kazanmaya karar vermişseniz ya da kader sizi o mecraya sürüklemişse, bunlar önemli vasıflar.

 Bu vasıflar, önemli de; yeter mi? Yetmez.

Başka özellikler de gerekir, şansla birlikte.

Mesela tembellik etmeyeceksiniz, yazmadan önce bi zahmet araştıracaksınız.

Vaktiniz mi yok araştırmaya, o zaman kafasının arkasında başka hesabı olanların dolmuşuna binmeyeceksiniz.  (Tabi sizde o dolmuşun içinde değilseniz )

O dolmuşa biner, direksiyon başına da siz oturursanız limiti aşıp hız mı yaptınız hesabı siz verirsiniz. Bir masuma mı çarptınız mahkemenin karşısına siz çıkarsınız. Girilmez yola mı girdiniz cezasını siz ödersiniz. Yani her kaza sonrası muhatap siz olur, her kazadan sonra hesabı siz verirsiniz.

Bu arkadaşımıza gazeteciliği anlatacak değiliz.

İşini öğretecek de değiliz.

Bazı evrensel kaideleri hatırlatacak da değiliz.

O onları bilmez mi? Bilir elbette.

Mesela iddia sahibi, iddiasını ispatla mükelleftir.

Kalemi Kılıç gibi keskin arkadaşımız bunu bilmez mi?

Mesela, mahkemeye gerek yok, bizi ikna etsen yeter derken kendini nereye konumlandırdığının farkına varmaz mı?

Mesela, kaleminin kıvraklığıyla soru soruyorum edasıyla yazarak insanları zan altında bıraktığını, itham ettiğini bilmez mi?

Bilir elbette.

Başka şeyleri de bilir. Mahkemeye gerek yok, iddia makamı benim, sen masumiyetini bana ispat et vazgeçeyim demenin ne anlama geldiğini de bilir.

Mesela gazetecilerin, ithamda bulunmadan, çamur atmadan önce iddialarda doğruluk payı var mıdır diye araştırması gerektiğini, en azından muhatabına müracaat etmesi gerektiğini bilmez mi?

Bilir elbette.

Bunları bir buçuk iki senedir yapmayıp, sonra da sansür yok; gel cevapla demenin bir karşılığının olmayacağını bilmez mi?

Bilir elbette.

Bu kalemi kılıç gibi keskin arkadaşımız, işte teftiş raporu dediği raporda karaladığı kişi ile alakalı tek bir satır maddi menfaat iddiasının yer almadığını bilmez mi?

Hedef tahtasına oturttuğu ve açıkla mal varlığını dediği insanın her yıl mal beyanında bulunduğunu, Başkan seçilmeden önce  Çumra’da çokça vergi rekortmeni olduğunu bilmez mi?

Nasıl eline geçti biz bilmeyiz, ancak teftiş raporları elinde Konya Şeker’in ve iştiraklerinin 2000 yılından bu yana Yönetim Kurulu Üyelerine temettü, kar payı dağıtmadığını, bilmez mi?

Yüzde 1 şurdan topla, yüzde 5 burdan topla diyerek yaptığı hesabın boş olduğunu bilmez mi?

Mevcut yönetimin tek kör kuruş temettü, kar payı almadığını bilmez mi?

Bilir elbette.

Beş kuruş almadığını bildiği halde bilmezliğe vurup, milyonlarca temettü, kar payı aldı dediği Konuk’un, kendisini dolmuşa bindirenlerin büyüklerinin döneminde yapılan uygulamayı gelir gelmez kaldırdığını bilmez mi?

Mesela Recep Konuk’tan önceki son yönetimin, son yıl milyonlarca dolar zararına rağmen Konya Şeker’den yeni para ile milyonlarca, eski para ile trilyonlarca lira kar payı almayı becerecek kadar yönetsel başarıya sahip olduğunu bilmez mi?

Konya Şeker ve iştiraklerinin Yönetim Kurulu üyelerine son dağıttığı temettünün yani kar payının o zarara rağmen kar payı alan 99’da giden yönetim olduğunu bilmez mi?

Onlar aldı, bunlar da alıyordur diyerek kurulan düz mantık sonucu varılan kanaatle insanları suçlamadan önce, var mı böyle bir ödeme diye herkese açık faaliyet raporlarından teyit edilmesi gerektiğini bilmez mi?

Onlarca kalem maaş aldı, alıyor dediği insanın pek çok hakkından feragat ettiğini, yasal olanı bile almadığını bilmez mi?

Konya Şeker’de en küçüğünden en büyüğüne milyonlarca dolarlık ihalelerin yarışma usulüyle, kameralar önünde yapıldığını, tek bir şaibenin bile olmadığını bilmez mi?

Bilir elbette.

Bilmiyorsa, hiç mi sormaz, soruşturmaz?

Bilmiyorsa yazmadan önce hiç mi araştırmaz?

İmtiyazlı ortaklığın, Türk Ticaret Kanununca şirketlerin idari kararlarını süratlendirmek için yasal olarak düzenlenmiş bir yöntem olduğunu bilmez mi?

Bilir elbette.

A.Ş. statülü şirketlerde ana sözleşme değişikliklerinin genel kurul kararıyla yapıldığını, genel kurul kararlarının herkese açık olduğunu, o kararların da Bakanlığın denetimine tabi olduğunu, varsa hukuka aykırılık Bakanlığın baştan genel kurul kararlarını onaylamama hakkı olduğunu bilmez mi?

Bilir elbette.

Ana sözleşmede imtiyazlı ortaklık düzenlemesi yapılınca bunun ilgili Bakanlığın onayı ve izni olmadan yürürlüğe giremeyeceğini bilmez mi?

Bilir elbette.

Bir suç duyurusu yapılmışsa bu duyurunun Bakanlığın kendi iznini ve onayını içeren idari işlemle ilgili olduğunu bilmez mi?

Bilir elbette.

Ana sözleşmedeki imtiyazlı ortaklığın itham ettiği insan açısından hiçbir maddi karşılığının olmadığını sadece yönetsel erkin hızlı ve etkin kullanımıyla ilgili olduğunu bilmez mi?

Ticaret sicil gazetesini satır satır okuduğuna göre bilir elbette.

Mesela Konya Şeker’i üstüne geçirdi diye suçladığı Konuk’un kendi üstündekini Konya Şeker’e geçirdiğini bilmez mi?

Bilir elbette.

Bilmiyorsa da kime sorsa öğrenirdi.

Çumra Belediye Başkanlığı döneminde Çumra Şeker’in ruhsatını Konuk ve 15 arkadaşının kurduğu şirketin aldığını, ceplerinden harcadıkları parayla projesini çizdirdiklerini bilmeyen var mı?

Biz hazırladık, siz pişirin diye projeyi Konya Şeker’e teklif ettiklerini, o dönem milyonlarca temettü , kar payı alan dağ gibi üstün yönetim kurulu üyelerinin yatırım kararı yerine temettü, kar payı  dağıtım kararlarını uygulamayı tercih ettiklerini bilmeyen var mı?

Konya Şeker’in üretim kotasını ikiye katlamasını sağlayan Çumra Şeker A.Ş.’nin tüm haklarını bila bedel, anlamayanlar için tekrarlarsak bedelsiz, bi kere daha ifade edersek beş kuruş para almadan Konya Şeker’e devredenin Recep Konuk ve arkadaşları olduğunu bilmeyen var mı?

Kıyas olsun diye söyleyeyim; geçenlerde özelleştirme yapıldı. Yaklaşık 120 bin ton şeker kotası olan B portföy şeker fabrikaları, ki 4 tanedir, 266 milyon dolara alıcı buldu. Şeker Kotası yaklaşık 330 bin ton olan ve 6 fabrikadan oluşan C portföy şeker fabrikalarında ise fiyat 656 milyon dolara kadar yükseldi.

Ne yapmış Konuk ve arkadaşları üç beş fabrikanın ancak sahip olabileceği büyüklükteki bir kotaya sahip kendi kurdukları şirketin tüm haklarını beş kuruş almadan Konya Şeker’in üzerine geçirmiş. B portföyün iki katı, C portföyün dörtte üçü bir hakka sahip ruhsatı Konya Şeker’e vermişler. Yani kaba bir hesapla 500 milyon dolar bedel ödeyerek özelleştirme sonucu elde edebileceği bir üretim kotasına ve ruhsatına Konya Şeker sıfır dolar bedelle sahip olmuş.

Yani neymiş, Konya Şeker Konuk’un üzerine geçmemiş, Konuk’un ve arkadaşlarının üzerindekiler Konya Şeker’e geçmiş.

On, onbeş yıl önce bu arkadaşımızın meşgalesi başkaydı, şeker sektörü ile yeni ilgilenmeye başladı, bunları hadi o bilmiyor, O’nun kalemine mürekkep dolduranlar da mı bilmez?

Bilirler elbette, hem de en ince detayına kadar bilirler.

Ancak söylemezler.

Söylerlerse hiçbir vicdan sahibinin kendileri için kalem sallamayacağını, Don Kişotluk yapmayacağını hesap edecek kadar kurnazdırlar.

Onların en iyi bildiği şey kullanmaktır.

Kullanıp çöpe atmaktır.

Onlar, kumpas organizasyonu kuracak kadar kara gözlüdürler.

Menfaat çetesi oluşturacak kadar hadsizdirler.

Konya Şeker’in son 10 yılda aynı kulvarda koştuğu Kayseri’sini, Amasyası’nı, Adapazarı’nı fersah fersah katladığını, bazıları borç batağında iken dünya devi olduğunu bilmezler mi?

Bilirler elbette.

Onlar bilir de kalemi kılıç gibi keskin arkadaşımız bilmez mi?

O da bilir ya da bilmeli, bilmiyorsa araştırmalı, sormalı, soruşturmalı.

Bilemeden ahkâm kesti, itham ettiyse, birilerinin kalemine mürekkep doldurmasına müsaade ettiyse ve bilmeden başkaları için kılıç salladıysa bu ayıp da zaten ona yeter.

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı