Gerçek Kulis - Adil Giray BU BEYLİK BAŞKA BEYLİK - 3
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 15.02.2013 - 10:08

BU BEYLİK BAŞKA BEYLİK - 3

Bu beylik başka beylik diye başladık kelama

Yazımızın son bölümünde ise konu döndü dolaştı geldi Anadolu’nun sarışın kızına

Hani hepimizin çocukken Cumartesi Pazarlar kokusunda uyandığı

Beslenme çantasına girdiğinde aklımızın hep onda kaldığı

Köftenin en yakın arkadaşı

Elhasıl misafir sofralarının olmazsa olmazı

Pa-ta-tes

Sizleri bilmem ama bizim kuşak patatesi çok severdi. Fotoğraf karesine bile poz verirken dilimizden düşmezdi.

O yıllarda annelerimiz patates almak için hiç acele etmez. Pazar da önce bir sorarlardı.

Nerenin Patatesi?

Evet, nerenin mi?

Niğde, Nevşehir, Ödemiş patatesi, tercih nedeniydi.

Günümüzde ise bilinçsiz tarım uygulamaları, sertifikası olmayan tohuma yönelimler…

Adına ne derseniz deyin, bu yörelerimizde patates kalitesini bitirdi.

En önemlisi de; Tarımsal Sanayiye yatırım yapmayan bu bölgelerde alım garantisi de olmayınca, canım patateslerin en şanslısı bu bölgelerde 10 krş’dan alıcı buldu.

Çoğu ise ya sokağa döküldü, ya da yakıldı. Nevşehir ve Niğde'de elde kalan patates tıpkı bermuda üçgeni gibi Adana ve Ödemiş'teki üreticileri de aynı sıkıntı içine çekti.Sıkıntıya düşen üreticiler Nevşehirli patates üreticileri, depolarda bozulmak üzere bekleyen tonlarca patatesin, ancak devletin maliyetine satın alarak çözüme kavuşabileceğine inanmıştı.

Üreticiler, devletin; alacağı patatesleri askeri birliklere, öğrenci yurtlarına, fakir ve yardıma muhtaç ailelere, Suriye'den gelen mültecilere, Van'daki depremzedelere dağıtarak eritebileceğini, bu sayede kendilerinin de bir nefes alabileceklerini düşünüyorlardı. Çoğu üretici ise asıl çözüm noktasını bulmuş, Patatesin tekrar değer kazanabilmesi için, tıpkı Konya Şeker SeydibeyEntegre Tesisleri gibi Pazar oluşturacak tesislerin olmasını dile getiriyorlar. Bu vesileyle Konya da değer kazanan patates üretimini hayranlıkla izlerken, örnek gösteriyorlardı.

Niğde ve Nevşehir ziraat ve ticaret odaları başta gelmek üzere, üreticileri temsil eden kuruluşlar ile ihracatçı firmalar bir platformda buluşarak, stoklardaki patatesi eritebilmenin ve patatesi ihraç edebilmenin yollarını tartışa dursun…

 Konya’da ise Seydibey Entegre Tesislerine Patatesini veren üreticiler halinden bir hayli memnun.40krş dan değer bulan patates tarımından elde edilen gelir yüzlerini güldürmüş.Çoktan yeniden patates ekebilmek için çalışmalara başlamışlar.Özellikle patates yetiştirmek için önemli bir özellik olan 1100 rakımda dağ, göl ve ovanın birleştiği mükemmel tabiat şartlarına sahip olan üreticiler Türkiye de en kaliteli patatesi üreterek Patatesin yeni adresi olduklarını söylüyorlar. Üretimde en üst aroma değerlerine ulaşmışlar. Tıpkı pancar üreticilerinde olduğu gibi tohum, gübre ve ilaç gibi avanslarla desteklenen patates üreticileri,”Başta Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk olmak üzere Konya Şeker camiasına teşekkür ederiz. Onlar sayesinde hem tarlalarımız boş kalmıyor, hem de cebimizde hep para bulunuyor”

 Cepleri yeni bir ürünün kazancı ile dolmuş. Kiminle konuşsak bölgeye yapılan tesislerle ek bir kazanç oluşturan Başkanları Recep Konuk’a sevgi ve dualarını iletiyorlar.

Sarışın güzelin buradaki alıcısı bir beylik! Patates beyliğe gelin gitmenin farkını yaşıyor.

 Beylik ise alacağı gelini tarladan sofraya tüm aşamalarını Ziraat ekiplerince yakın takip ederek, bir gelin alma kutsiyetinde çalışmalarını yapıyor. Ürünleri ise Seydişehir yoluna yapılan doğal depo da en saf haliyle saklıyor.Konya-Seydişehir karayolu 45. kilometresi Erenkaya mevkiinde doğal depo yapımına uygun kaya yapısına sahip, bölgenin en büyük deposu oluşturulmuş.

Sizin anlayacağınız saklama koşullarında en iyisi ve üstelik düşük maliyet. Şimdi ise her patates ne yaparsanız yapın, gelin olmaz diyen sesinizi duyar gibiyim.

Hepsi aynı boyda ve kalite de olmasa da beylik kapısından dönmek yok!

Hem, her tür patatesi almak, Hem de daha fazla patates alımını sağlamak için inşasına başlanan ülkemizin ilk ve de tek, Patates Nişasta fabrikasında ise hızla sona gelinmek üzere, biz ordayken çatısı kapatılıyordu.

Düşünsenize

Yıllık 30 bin ton civarında patates nişastası ithal ediyoruz.

Bu beylik ihracat yaparken, ithalata da dur demeye hazırlanıyor.Bunun dışında sebze ve meyve kurutma tesisi ile ilgili ön çalışmalarda tamamlanmış durumda. Sizin anlayacağınız, bu interland içerisinde yetiştirilen veya yetiştirilmeyen ama yetiştirilmesi iklimsel ve toprak yapısı olarak mümkün olan her türlü ürün tarımsal sanayi ile üretime kazandırılmış olacak.

Velhasıl, yazacak o kadar şey varki, anlatmakla bitmez.

Lakin bir darbımesel vardır “çok söz Kuran-ı Kerime yakışır.

Tek kelimeyle yazı dizimizi sonlandırmak istersek, beyliğin olduğu yerde “üreticiye sıkıntı yok”

Adilce Tespit: Patates günlük hayatımızdaki önemi kadar, tarımda da çok büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Patates kültür bitkileri içinde tarım kültürü en yüksek olan ürünlerden biridir. Böyle bir ürünü şehrimize kazandıran Konya Şeker, şehrimizde patatesi marka yapmıştır.

Adilce Hatırlatma:Patates diyarı olarak bilinen Ödemiş ve Niğde gibi bölgelerde bu yıl patates üreticileri fiyat konusunda sıkıntılı günler yaşadı ürünlerinin fiyatı 10 kuruşa kadar düştü. Umudunu patates üretimine bağlayan bazı üreticilerin de borçlarından dolayı intihar ettikleri bile gözlendi. Oysa Konya Şeker’in sözleşmeli patates üreticileri ise ürünlerini 40 kuruştan satarak para kazandılar.

YORUMLAR

Yavuz ÇOLAK

Büyük Başkan Recep Konuk'un gayretiyle, Seydi Harun Veli Hazretlerinin himmetiyle bereketlenen Seydişehir İlçemiz, gözümüz ve gönlümüzde çok yüce bir makama sahiptir... Güzel yazılarınla irşad oluyoruz üstad, başarılarının devamını dilerim...

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı