Gerçek Kulis - Erdoğan Nesimioğlu TRENDİ YÜKSELEN ŞEHİR: KONYA
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Erdoğan Nesimioğlu 08.02.2013 - 08:39

TRENDİ YÜKSELEN ŞEHİR: KONYA

Konya Ticaret Odası tarafından hazırlanarak Şubat-2013’de yayınlanan ve medya da yer alan “Konya İli Ekonomik Göstergeleri” raporuna dayanarak, Konya ekonomisinin son yıllarda gösterdiği büyük bir başarıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu başarının sunulduğu rapor istatiksel bilgiler ve grafiklerle de güçlendirilerek, bir anlamda bilimsel olarak hazırlanmış.

Yani, biraz da insanların ekonomiye ve Konya’ya bakış açılarıyla da farklılaşan bir konu.

Haber Bülteni şeklinde sunulan rapor üç ana başlıkta toplanmış. Konya perakende güven endeksi, Konya istihdamı ve Konya Dış ticareti olarak ele alınmış.

Benim dikkatimi çeken konuların başında istihdam ve tarımın başkenti olarak kabul gören Konya’da kayıtlı çiftçi sayısının giderek azalmaya başlaması geldi.

Öncelikle böylesine güzel, donanımlı ve bilimsel bir bülten hazırladıkları için Konya Ticaret Odası yönetimini kutlamak istiyorum.

Raporda her şey net ve açık.

Tartışmaya gerek duyulmayacak bir şekilde veriler güçlü, kaynaklar da sağlam olarak hazırlanmış.

Neyse, ben asıl değinmek istediğim konuya geçmek istiyorum.

Perakende sektörünü pek bilmem ve bu nedenle de o konuya girmeden benim asıl dikkatimi çeken konulara geçmek istiyorum.

Raporda iki konu ilginç geldi.

Birincisi, Konya’da çalışan sigortalı sayısının geçen yıllara oranla artış göstermesi, yani istihdam konusu.

İkincisi ise tarımın başkenti olarak kabul gören Konya’da kayıtlı çiftçi sayısının da her yıl giderek azalması.

İlk konudan başlamak gerekirse, Konya’da istihdamın geçmiş yıllara oranla gelişmiş olması sevindirici bir durum.

Yani, Konya’da işsizliğin azalması, sigortalı çalışanların sayısının artması bu güzel kentimizde işlerin iyi gittiğinin bir göstergesidir.

SGK verilerine göre, Ekim 2012’de sigortalı (4/a) çalışanların sayısı Türkiye genelinde 11 milyon 744 bin olurken, bu oran Konya’da 244 bin olmuş. Yani, bir yıl içerisinde Türkiye genelinde 666 bin kişiyle % 6 oranında bir artış olurken, Konya’da ise 22 bin kişiyle % 10’luk bir artış olmuş.

Tüm bu veriler, Konya ekonomisinin doğru yolda olduğunu ve istihdama altyapı oluşturan işyerlerimizin de doğru yönetildiğini gösteriyor.

Öte yandan, Ekim-2009’dan Ekim-2012’ye kadar sigortalı ücretli çalışan sayısı Türkiye’de % 29.8 artarken, bu oran Konya’da % 37.9 olarak gerçekleşmiş.

Yani, Türkiye ortalamasının üstünde bir oran yakalanmış.

Bunun anlamı da, Konya’da kaçak işçi çalışma oranının çok çok aşağılarda olduğunu bize açıkça ifade ediyor.

Rapordaki bilgilere göre, son bir yıl içerisinde ücretli çalışan sayısı değişiminde Konya, % 10’luk artış oranı ile 81 il arasında 20. Sırada bulunurken, istihdamın en fazla olduğu ilk 15 il arasında ise Konya, Gaziantep’in ardından 2.sırada yer almaktadır.

Bunlar gerçekten de sevinilecek ve kentimiz adına övünülecek başarılardır.

Yine son bir yılda Konya’da sigortalı çalışan kadın sayısındaki artış oranının % 55.8 olması, sanırım Konya hakkındaki önyargıları boşa çıkaran, Konya’nın onların düşündüğü gibi bir kent olmadığının çok açık somut bir göstergesidir diye düşünüyorum.

Bir diğer konu olan tarımdaki kayıtlı çiftçi sayısına gelince. İşte burada durumumuz biraz vahim geldi bana.

Tarım kenti Konya’da kayıtlı çiftçi sayısında Türkiye geneline göre 58 bin 420 çiftçi ile 1.sırada olmamıza rağmen, 1 yıllık zaman içerisinde kayıtlı çiftçi sayımızın 3 bin 211 kişiyle % 5.2 oranında azalması, beni ister istemez tarımdan bir kaçış mı var diye düşündürmeye başladı.

Ekim-2012 verilerine göre, Türkiye genelindeki kayıtlı çiftçilerin % 5.4’ünü Konyalı çiftçiler oluşturuyor.

Yani, Konya son bir yıl içerisinde kayıtlı çiftçi sayısı değişiminde % 5.2’lik azalışla 81 arasında 29. sırada bulunurken, çiftçi sayısının en fazla olduğu 15 il arasında ise 8.sırada bulunmaktadır.

Kayıtlı çiftçi sayısındaki azalışın nedenlerini sorgulamak gerektiğine inanıyorum.

Konya Şeker gibi dev bir şirketin ülke tarımının kalkınması ve tarımsal sanayinin geliştirilmesi adına yaptığı bunca yatırımdan sonra, çiftçilerin sayısında azalış olması bana garip geliyor.

Konya’daki tarımsal sanayi yatırımlarına ağırlık verilmesi çiftçilerin sayısında azalma yerine artış göstermesi gerekir diye düşünüyorum.

Beni böyle bir düşünceye iten sebeplerin başında ise tersine bir göçün başladığını biliyor olmam gelmektedir.

Yoksa, tarımsal nüfusun gelişmiş ülkelerde giderek azalmasının gerektiği tezini inkar edenlerden değilim.

Ben Konya için böyle bir söylemde bulunuyorum.

Aksi halde, sanayileşen bir toplumda tarım nüfusunun çok olacağı düşüncesi bende etkin değildir.

Yani, işin özü sanayileşme yolunda hızlı adımlarla trendi her geçen yıl yükselen bir şehir olan Konya’da elbette tarım nüfusu azalacaktır.

Son olarak Ticaret Odası’nın hazırladığı raporla ilgili söyleyeceğim tek konu;

“Ben bu raporu sevdim.”

Çünkü, Konya’yı ve ekonomisini iyi anlatmışlar.

Hoşça kalın…

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı