Gerçek Kulis - Adil Giray BU BEYLİK BAŞKA BEYLİK - 2
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 07.02.2013 - 11:35

BU BEYLİK BAŞKA BEYLİK - 2

Türkiye’nin en büyük ve modern Entegre Tesisleri’nin Türkiye pazarının şu an itibarıyla %25’ne sahip olduğunu öğreniyoruz. Yani Sevgili okurlar, ülkemizde ki parmak patates ihtiyacının %25’ni bu tesisler karşılamaktadır. Yine öğreniyoruz ki, çok yakın zaman da tesisler içine yapılacak olan patates nişastası fabrikası ile Türkiye’nin ihtiyacı olan ham Patates nişastası ve patates proteini üretecektir. Türkiye’de ham patates nişastası üretilmediği için ihtiyaç yurt dışından ithalat yolu ile karşılanmakta. Bu fabrikanın tamamlanması ile yurt içi ihtiyacın tümü karşılanarak yurt dışına döviz çıkması da önlenmiş olacak. Sizin anlayacağınız tesisler beyliğini sadece bir ilçeden değil, vizyoner karakterinden de alıyor.

Seydibey Entegre Tesisleri’nin Bölge ekonomisine katkısı

Tarımda çeşitlik ve münavebeli ekim de akıl veren değil, ortak akıl oluşturarak üreticinin ve de toprak yapısının kazancını düşünmeyi kendine şiar edinen Konya Şeker mayası burada da tutmuş. Bırakın hamuru çoktan ekmeğe dönmüş. Şöyle ki: Mevcut şartlarda yöre çiftçisinin alışılagelmiş tahıl ürünleri ve şeker pancarı ekiminin yanı sıra alternatif ürün olarak patates üretimleri de sağlanmış. Çiftçinin ürettiği patatesler piyasa fiyatının üzerinde bir fiyatla alınarak bölge ekonomisine büyük bir katkı sağlarken, Konya Şeker ziraat ekiplerinin ve “arge” merkezinin çabalarıyla Anadolu’da patatesin merkezi Konya olmuş.

Bunlar ise daha yolun başlangıcı hedefte ise daha çok üretim, daha fazla kazanç var.

Nasıl mı?

Tesislerde ikinci hattın kurulması ile daha çok patates ekilerek daha çok gelir sağlanması hedefleniyor. Patates tarımının sanayi tipinde yapılarak, yöre çiftçilerine ek bir gelir oluşturulurken diğer taraftan bölgede işsizliğin azalması için Entegre Tesislerde çalışan insanlarında iki ilçemizden seçilmesi, üreticinin mutluluğuna mutluluk katmış.

 Ayrıca Dondurulmuş sebze hattının kurulması ile yörede yetişen bezelye, ıspanak, tatlı mısır, taze fasulye ve benzeri ürünlerin üretiminin artırılması hazırlıkları ise yeni bir doku ve de heyecan oluşturuyor. Seydibey Entegre Tesisleri hızla büyük bir donuk gıda komplesine dönüşmekte.

Sanırım çok yakın bir zamanda Seydibey iftihar tablosunda doğanın tüm renklerini görebileceğiz.

KARBON İZİNE RASTLAMADIK

Son olarak okurlarımızla birazda tesislerin dışına çıkarak bir beyliğin, nasıl bir fabrikadan entegre tesislere dönüştüğünü kısaca paylaşmak istiyorum: Seydibey’de,  ham patates işlenerek mamul hale getiriliyor. Bu işleme sırasında çıkan atıklar tesisler içinde bulunan biyogaz tesisinde tekrar işlenerek enerjiye dönüştürülmekte. Atıklardan üretilen gaz, buhar kazanlarında yakılarak fabrikanın yakıt ihtiyacının %30 unu karşılamakta. Atıkların her zerreciği değerlendirildiği için çevreye her hangi bir olumsuz etkisi yok. Tesislerde karbon izine rastlamadığımız gibi, yapılan çalışmalardan anlıyoruz ki çok yakın da bu atıklardan elektrik üretimi yapılarak hammaddesi enerjisi ile kendi kendine yetebilen bir tesis, bir işletmenin sahip olabileceği tüm zekâ ve yeteneği burada görebileceğiz.

Hülasa tek zekâ tipi ile yetinmeyen çoklu zekâ anlayışında Sayın Recep Konuk düşüncesine layık olmanın tüm hazırlıkları burada son hızla devam ediyor.

Tohumdan başlayarak, fabrikaya gelişine, işlenip, son tüketiciyle buluşmasına kadar; üretimin her aşamasını son derece titiz bir işlemle tamamlayan “Pratiko” Konya Şeker güvencesi, yenilikçi tutumu, kalite ve hijyene verdiği önem ile kısa zamanda sektörünün  “beyi” olmuş.  Bu tarımsal sanayi beyliği ülkemizin tarıma dayalı sanayisi için çok büyük bir kazanç oluştururken, köyden kente göçüde büyük ölçüde önlemiş. Ne demişler: “Bir beylik her zaman çevresine değer katar” Biz bu değeri yerinde gördük. Sizin için kaleme aldık. Deryada bir katre oldu yazdıklarımız. Deryayı görmek isteyenler ise, yerinde ziyaret edebilirler. Bizden söylemesi, bize gelince vakit buldukça Konya Şeker iştiraklerini yerinde gezip sizlerle paylaşacağız.

Adilce Tespitler:Nasıl ki, tarihte atalarımızın kurduğu beylikler Anadolu'nun fethinde ve Türkleşmesinde büyük rol oynadıysa; günümüzde kurulan bu tarım ve gıda beylikleri dünya ülkeleri arasında seçkin bir yer edinebilmemizin yegâne fetih müjdecisidir.

Nasıl, bu beylikler tarihte İslamiyet’in Anadolu’da yayılmasında etkili olmuşsa, bugün, Konya Şeker tarafından birer beylik misali bölgelere kazandırılan sanayi tesisleri kalkınmanın yayılmasında en etkili sinerjidir.

Beylikler, kendi dönemlerinde yeni şehirler, kasabalar ve köyler kurmuşlar, kurdukları bu şehir ve kasabalara Türkçe isimler vermişlerdir. Seydibey üreten bir şehrin ortak ismidir.

Nasıl ki tarihte beylikler, Köprü, saray, imarethane ve kervansaray gibi mimari eserler yaparak Anadolu’yu imar etmişlerdir. Konya Şeker ve iştirakleri üretirken, çevresini güzelleştirmekte adeta yeniden imar etmektedir

Ne mutlu ki, 13. yüzyılın ikinci yarısında Beyşehir ve Seydişehir taraflarında kurulmuş Eşrefoğulları, Türk Beyliği’nden sonra “Seydibey” iki ilçenin haklı gurur olmuştur.

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı