Gerçek Kulis - Adil Giray BU BEYLİK BAŞKA BEYLİK - 1
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 31.01.2013 - 13:39

BU BEYLİK BAŞKA BEYLİK - 1

Beyşehir-Seydişehir yolu üzerinde, iki ilçenin sınırlarının kesiştiği noktada Türkiye’nin en büyük kapasiteli Seydibey Dondurulmuş Parmak Patates Entegre tesislerindeyiz.


Bayavşar Belediyesi’nin tarıma elverişli olmadığı için çöplük olarak kullandığı arazi, şimdilerde dört başı mamur bir Beylik olarak, 2009 yılından beri bulunduğu alana güzellik katıyor.


Üreticiden yıllık ortalama 60.000 Ton patates alımı yapan tesisler İkinci hattın 2013 yılı içinde devreye alınması ile birlikte çiftçilerimizden, yıllık 120.000 Ton patates alımının tatlı telaşı içinde hummalı bir koşuşturmanın ortasında kendimizi buluyoruz.


Burada hedefler her yıl büyütülerek yeniden yapılandırılıyor. Bu yoğunluğun içinde İdari işler müdürü Necdet Yılmaz bizlere refakat ediyor.


İlk olarak tesislerle ilgili kısa bir bilgi alıyoruz. “Tesislerde şu anda 200 kişi istihdam edilmektedir.   Tesislerimize bağlı bölgenin ilk ve en büyük doğal deposu Konya’ya 22 km ve fabrikamıza 6 0 km uzaklıktaki Eren kaya bölgesinde 65 metre genişliğinde, 136 metre uzunluğunda 8.850 mt2 kapalı alana sahip depo yapılarak içerisinde patates saklanmasına başlanmıştır. İkinci doğal deponun yapına başlanmış olup,2013 yılı sezonunda patates depolanmasına başlanacaktır.”


Verilen bilgilerden en çok, istihdama yönelik iki ilçeyi de küstürmeden eşit sayıda personel alımı dikkatimi çekiyor. Öğreniyoruz ki, sadece işçi alımı değil alışveriş den ziyaretlere kadar eşit mesafede bir dostluk oluşturulmuş. Eşit mesafe demişken, tesisler uzaklık olarak da iki ilçeye aynı mesafede


Bu dostluk öyle bir hale gelmiş ki, iki ilçeyi bile bir birine yakınlaştırmış. Burada iş hayatının moralsizliğine adeta karşı koyulmuş ve doğrudan Konya Şeker felsefesinin hakkaniyet kaynağı normları kısa sürede etkin şekilde oluşturulmuş. Hâl böyle olunca Günümüzün kafası karışmış ve istikâmetini yitirmiş modern aklını, derin köklere sahip, sağlam ve gerçek ebedî değerlerini bir işletme de bulmanın, huzuru ile geziyoruz iki ilçenin sevgisiyle bütünleşmiş tesisleri.


Çevre ilçelerden gelen ziyaretçiler ve de çalışanların yüzünde dostluğun merkezinde meşveret etmenin mutluluğu var.

Yemek, çay kahve molalarında bu mutluluğu bizlerle paylaşıyorlar. Duyguların kişilere göre izafiliği ve sözle ifade edebilmenin hemen hemen mümkün olmayışı gibi sebepler göz önünde bulundurulursa, bölge insanlarını söyledikleri daha iyi anlaşılacaktır. Zira insanlar burada artık kısır siyaset kavgalarından uzak “Lady Olympia, Lady Rosetta,  Russet, Remarka, Resy, Russet “ patates türlerinden hangisinden daha iyi verim alacaklarının araştırması içinde.Dünyanın en büyük kurulu yemek zinciri olan Mc Donalds'ın Türkiye'deki restoranlarında Seydibey Entegre Üretim Tesisleri'nin ürünlerini kullanmasının onurunu ve de seçkin müşterilere layık olabilmenin heyecanını bizlerle paylaşıyorlar.


Tarladan sofraya “Pratiko” markasının ünlü markalara katık olmasının ortak mutluluğu var muhabbetlerinde. Fıtrat bakımından birbirlerinden farklı oldukları gibi yaşadıkları sosyal çevre ve edindikleri tecrübeler yönünden de eşit olmayan insanları bir işletmenin nasıl birleştirdiğini burada müşahede ediyoruz. Binâenaleyh sevgi denilince herkesin anladığı ortak bir mâna olsa da Sevginin menşei ve yönü, kişilerin fıtratına, zevkine, menfaatine ve güzellik anlayışına göre farklı olabilecektir. Burada ise iki ilçenin tam ortasına konumlandırılan “ Seydibey Entegre Tesisleri”  sevginin merkezi olmuş.


Sanırım sadece bu birleştiricilik özelliği bile sektörde büyük bir farkındalık oluşturuyor.


Üretim akım şemasına göre gezimize sondan başlıyoruz.


Yetkililer, bunun sebebinin hijyen ile alakalı olduğunu söylüyorlar. Gerçekten tam sterilize olup, beyaz elbiselerimizi ve bonelerimizi giydikten sonra; patatesin sevgiyle harmanlandığı beyliği geziyoruz. Sağlıklı ve güvenilir ürünler üretebilmek için ürünün elde edilişinden tüketime sunulmasına kadar her aşamada etkili hijyen önlemleri tesislerin her aşamasında görüyoruz. Sadece üretim prosesinde gerçekleştirilen kontrol, sağlıklı ve güvenli gıda üretimi için yeterli değildir. Güvenli ve besin değeri yüksek gıdaların üretimi için hammaddeden tüketime kadar uzanan zincirde hammadde, depolama, taşıma, gıda işleme, toptan ve perakende satış, hazırlama ve servis gibi tüm aşamalarda mikrobiyal bulaşma ve gelişmenin önlenmesi için gerekli önlemlerin hepsi burada alınmış.


İlk önce Mamul ambarlarından(Mamul soğuk hava depolarından) sonra paketleme bölümünü geziyor. İtina ile yapılan çalışmalar ve makinelerin modern çalışmasını hayranlıkla izliyoruz.  Sonra sırasıyla şoklama bölümü, kızartma, kurutma, haşlama, kesme, ayıklama, kabuk soyma, kabuk haşlama bölümlerini ve fabrikanın “A”, “B”  bloğundaki patates stoklama(Bunkerler)bölümü ve yer üstü patates depolarını ve tüm kısımlarda ki, harika teknolojiyi adım adım yerinde görüyoruz.


Şimdi ise sıra, ürünlerin tadına bakmakta patates kızartmasının dayanılmaz çekiciliği bizi kalite kontrol laboratuvarına çekiyor.

 
Bana göre laboratuar bir işletmenin kalbidir.


Dünya ticaretinde söz sahibi gelişmiş ülkeler üretmiş oldukları ürün kalitesinin göstergesi olabilecek güvenirlilikte kalite kontrol belgelerinin ve sertifikalarının hepsi burada mevcut. Akredite kuruluş ve laboratuvarların yapmış olduğu analiz ve incelemeler sonucunda verdiği belge ve analiz raporları ürün kalitesinin en önemli göstergesi ve güvencesidir. Bu güvenceyle Pratiko markalı ürünlerin ilk kez tadına burada bakıyoruz. Parmak patates, soğan halkası ve patates kroketin… Lezzetinin tadı, damağımızda iz bırakıyor.


Gerçekten her türlü kontrol ve analizin profesyonelce yapıldığı bir laboratuvardayız.


Öylesine bir sınav veriyor ki burada ürünler, aklıma Anadolu’nun yürek işleme dergâhları geliyor. Patateslerin hepsi aynı büyüklükte, farklı olanlar hemen ayrılıyor.


Yunus Emre’nin dergâha düzgün odun taşıma telaşını hissediyorlar, hissediyoruz.

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı