Gerçek Kulis - Necati Batı ÜMİT PROJESİ – 2 -
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 30.01.2013 - 08:34

ÜMİT PROJESİ – 2 -

1999 yılı bir milattı Konya Panko için. O bölgenin en büyük sivil toplum kuruluşunun yaklaşık elli yıldır unutulan, uyutulan çiftçileri, üreticileri için.  Küllerinden yeniden doğmanın fitili o gün on binlerce inanmış çiftçi tarafından atıldı. Bu genel kurulda, unutulanlar umutlandılar. Ümidin, geleceğin, çarenin adı olmuştu Recep Konuk.


Geçmişte büyük başarılara imza atmış, son olarak da Belediyecilikte önemli projeleri hayata geçirmişti. Hep ilkleri kazandırmıştı hizmet ettiklerine. Bir kez daha hizmet için omuzlarına büyük bir yük vermişti ona güvenenler. Tarihte ki elli yıllık bir sayfa o gün kapanmış ertesi gün güneş çok daha farklı doğmuştu kuraklaşmış topraklara...


Ancak bu kez işi çok ama çok zordu. Hizmet etme noktasında tabana vurmuş, çiftçisini kollayıp gözetmek, onlara yön vermek, ufkunu açmak, yeni şeyler kazandırmak şöyle dursun, tarımsal girdi temin etmekte bile zorlanan bir Pancar Kooperatifi vardır ortada. İşletme hacmine bakıldığında her şey çok daha net anlaşılabilmekteydi.


Konya Panko, Konya'nın Türkiye'de ki tarımsal gücü,  potansiyeli, çalışmaları belli iken Amasya, Alpullu hatta Akşehir Panko'nun bile gerisinde kalmıştır. Koca devden eser yoktur ortada. Konya Panko 31 kooperatifiçerisinde 5. sırayı zorla alabiliyordu.


En büyük iştiraki olan Konya Şeker'de ise işler çok da içler acısı. Şirket devralındığı gün itibariyle eksi otuz beş milyon bakiyeye sahip. Hem de faiz sarmalı içerisinde, borçla boğuşuyor. Koskoca kamyon yan yatmış ha devrildi ha devrilecek. Kol bankaların çarkına kaptırılmış ve çark döndükçe minimize edilmiş devi hızla içine alıyor. Güvensizlik, kaygı, tasa hem üretende hem çalışanda tavan yapmış.


Korku dağları sarmış...


Fırsat düşkünleri etrafında, birçok kesim ganimet paylaşma hevesiyle ölse de gömsek moduna girmiş. Açıklar büyüdükçe girdi maliyetleri yükselmiş. Girdiler yükseldikçe kazan zararına kaynamaya başlamış. 1952 yılında çiftçinin umudu olarak kurulan Konya Şeker artık umut değil kambur olmuş ülkeye...


Böyle bir ortamda göreve seçilen Recep Konuk ve ekibi iyi bir fizibilete ve doğru teşhis yapmak zorunda idi. Oluşturulan ekiplere dönem dönem yirmi dört saat bile kafi gelmiyordu. Vardiyalar hem kampanya hem de tespit çalışmaları yaparken yılan, karamsarlığa düşenler Recep Başkan'ın gözlerinde gördükleri ışık ile tekrar canlanıyor can hıraç çalışıyorlardı. Üzerlerin de ki ölü toprağını  ' Bu fabrika sizin ekmek kapınız, çoluk çocuğunuz rızkı. Elini vicdanına koyamayanlar bizimle çalışamazlar ' sözü ile atan çalışanlar Recep Konuk için çok önemliydi. Fabrika da ki kara delikler, koca kaçaklar ancak onlarla kapatılabilirdi.


Üretici ve çalışanlara kaybettikleri özgüveni tekrar kazandırmaya çalışan Recep Konuk artık gece gündüz çalışmakta tüm mesaisini Konya Panko ve Şeker'e harcamakta idi. İnsanüstü bir çalışma temposun yakalandığı bugünleri birebir şahit olduğum bir olay çok iyi anlatmakta ve özetlemekteydi.


Recep Başkan yoğun bir mesai gününün ardından köylerinden gelen birkaç çiftçi heyeti ile sırasıyla toplantı yapmaktaydı. Bu sırada Ankara'da okuyan küçük oğlu Fatih izne gelmiş ve görüşebilmek için bekliyordu. Recep Başkan toplantının birini bitirip diğerine geçerken oğlunu gördü. Sarıldı, kucakladı ve ' Ben gelmeden uyuma, çok özledim seni ' dedi ve diğer toplantısına geçti.


O yoğun tempoda oğluna bile doya doya sarılamamış, koklayamamış hasret giderememişti...


Konya Panko ve Konya Şeker'in kurtuluşu, yeniden dirilişi bu tür ayrıntılarla ve böyle ciddi fedakârlıklarla mümkündü...

 

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı