Gerçek Kulis - Necati Batı ÜMİT PROJESİ – 1 -
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 22.01.2013 - 12:15

ÜMİT PROJESİ – 1 -

Kısa adı Konya Panko olan Pancar Ekicileri Kooperatifi 1952 yılında 33 ortak tarafından 10 lira sermaye ile kuruldu. Kayıtlı yaklaşık 56 bin üyesi bulunan kooperatif bu anlamda bölge tarımına olduğu kadar her türlü oluşuma yön verecek büyüklüğü ile cazibe merkezi olarak dikkat çekiyor. Ellili yılların başında, şeker sanayini büyütme hazırlıkları kapsamında kurulan kooperatiflerin öncülerinden birisi olan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi yaklaşık 50 yıl, rutin çalışmalarını sürdürürken 1999 yılı hem Konya Panko hem de Konyalı çiftçiler için milat oldu. Milenyum kelimesi yaşanacaklarla birebir örtüşmekteydi. Bin yıl da yapılabilecekler, kısacık zaman dilimlerine sığdırılacak,şahlanışın temelleri o gün atılacaktı.


Bölgenin en büyük sivil toplum kuruluşu Konya Panko'nun elinde, bölge ekonomisine çok ciddi katkı sağlayabilecek, ülke şeker sektörüne yön verebilecek hatta gerekli atılımların ardından Avrupa ile yarışabilecek, Konya Şeker gibi bir dev bulunmasına rağmen kuruluşun üyesi olan çiftçiler unutulmuş, ülke tarımını coşturabilecek, yeni hedeflere götürebilecek potansiyele sahip o büyük dev uyutulmuştu.


Dahası o koca dev, gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek, üyelerine yeni hizmetler götürmek, onların pancar tarımını yapabilmesi için destekler sağlamak şöyle dursun, kendi yükümlülüklerini bile yerine getirirken zorlanmakta, üreticisinin alacaklarını dahi bankalar vasıtasıyla ödeyebilmekteydi. Velhasıl faiz sarmalı içerisine sokulan o koca devin kış uykusu ölüm uykusuna dönüşmekte, tarıma yön verebilecek lokomotif yan yatmak, devrilmek üzere idi.


Ta ki çiftçiye, Konya'ya, Ülkeye hizmet için yola çıkan Recep Konuk ve ekibinin bu yaşananlara kayıtsız kalamayarak hizmete talip olmalarına kadar. Yaz sıcağından mı, içine düştükleri kötü durumdan mı bilinmez ama her zaman olduğu gibi teri alnında olan çiftçiler büyük destek vererek Recep Konuk'a Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçtiler. O gün elli yıllık saltanatın yanı sıra çiftçinin makus talihi de yıkılıyordu. Değişim başlıyor, Mevlana'nın torunları Hazreti Pir'in ' Kum fırtınalarının önünde duramazsınız ' sözünü bir kez daha icraata dönüştürüyorlardı.


Belki o gün üreticiler de bilmiyorlardı, kendi geleceklerine, çocuklarının geleceğine ve hatta ülke tarımının geleceğine el kaldırdıklarını, oy verdiklerini. O gün yorgun, kırgın, çare arayan çiftçilerin umutla kalkan elleri, kısa süre içerisinde Konya Pancar ve iştiraklerinde üniversitelere ders konusu olacak kadar inanılması güç başarıların fişeğini ateşliyordu...


Çiftçilere teşekkür konuşmasında güzel günler vadeden Recep Konuk'un ilk sözleri ' Zengin toprakların fukara bekçileri olamayız ' oldu. Bu kısa sürede şaha kaldıracağı Konya Panko ile yeni kazandıracağı fabrikaların, refahın, istihdamın müjdesi gibiydi.


Konya'dan yanan bu umut ateşi çok hızlı yayılırken, talihi Konya'dan farklı olmayan, Türkiye'de ki Pancar Kooperatiflerinin üst birliği PANKOBİRLİK'de ümidi, değişimi seçti. Ve Recep Konuk kısa bir süre sonra bünyesinde 31 Kooperatif ve iki milyona yakın üye barındıran PANKOBİRLİK Genel Başkanlığına seçildi. Artık ümit edenler sadece Konyalılar değil tüm Türkiye'de ki pancar üreticileri hatta tarımın eli nasırlı tüm neferleriydi.


Ümit projesinin ateşi Konya'dan yakılmış kısa sürede tüm Türkiye'yi sarmıştı...

 

 

YORUMLAR

Kadir demir

Üstad kalemine sağlık.. Çok güzel yorumlamışın. Yazının devamını bekliyoruz. Selametle..

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı