Gerçek Kulis - Adil Giray KONYA ŞEKER BİR OKUL
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 04.01.2013 - 09:35

KONYA ŞEKER BİR OKUL

Anamızın ak sütü gibi her şeyin tertemiz olduğu yıllardı.

Ardımızı bir toplayan vardı.

Günü severdik, gülşeni yüreklerde derlerdik.

Ne zaman eksenin de sapma oldu hayatın “biz anlayışını” yedi bitirdi. Sabıkalı bir “benlik” çıktı ortaya

İşte bu yazımızda, benlikten uzakta, bizlik kokan bir eğitim anlayışını paylaşacağız sizlerle

Ama önce bir tespit!

Hayat sürekliliği olan bir tırmanıştır. Sırtınızda taşıdığınız çantadan yoruldukça, ağırlık yapıyor diye sizi, siz yapan değerleri bırakırsanız. Tırmanmaya devam eden siz değil içinizdeki kötülük olur. Zirveye ulaşır yâda ulaşamazsın önemli olan bu değildir. Sırtındaki çantada biriktirdiğiniz erdemlerin sayısıdır varacağınız son noktada.

Son noktaya nasıl varılır? Yükü alan mı oluruz, yoksa atan mı bilinmez.

Lakin bildiğimiz tek şey yağmur damlaları vururken arabamızın camına, Konya’mızın şirin ilçesi Cihanbeyli de veriyoruz mola…

Belediye tesislerinin önünde ki kalabalık dikkatimizi çekiyor. Bir haberciyi, yazarı, ne zaman yeni bir şeyler yazmak istese, kalabalıklar çeker. Çekim yasasının dayanılmaz etkisi ile tesislerin önünde insanların arasına karışıyoruz. Konya Şeker önderliğinde birazdan başlayacak eğitim seminerini heyecanla bekliyorlar.

Konu, et, süt… Yani, hayvancılık sektörü olunca dikkatimizi çekiyor.

 Nasıl çekmesin ki, tarım meselesi ülke meselesi

Kalkınmış ülkeler, ayda ortalama 75 kilo et tüketirken bizim insanımız 7 kilo et tüketebiliyor. Bu istatistik değişmeli. Türkiye’yi yeniden bölgesinin hayvancılık üssü haline gelmeli.  Bunun yolu da, hayvancılık stratejilerinin, doğru biçimde organize edilmesinden geçer.  Ne demiş atalarımız,” et meselesi ot meselesidir”

 Konya da bu çalışmaların, Konya şeker öncülüğünde profesyonel anlayışla ele alındığını görüyoruz

Sayın Recep Konuk önderliğinde Konya Şeker, Tarımsal sanayide yakaladığı başarıyı Hayvancılık sektöründe de yakalamak hedefinde, bir taraftan dünyanın en büyük tesislerini yani,Konya Şeker'in iştiraki Panagro Tarım ve Hayvancılık A.Ş Et-Süt Entegre Gıda Kompleksini; Anadolu’ya kazandırmaya çalışırken, bir taraftan da Anadolu insanını bu büyük düşe, eğitim seminerleriyle hazırlıyor.

 Selçuk Üniversitesinin çok değerli profesörleri ve de Konya Şeker’in alanın da uzman yöneticilerinin verdiği eğitim seminerlerine bizlerde katılıyoruz.

Seminerde, nitelikli sağlıklı bir yatırımın planlandığını müşahede ediyoruz.

Bu örneklerin tüm Türkiye’ye yayılması ve hayvancılık alanında içinde bulunduğumuz zor koşulların bir an önce düzeltilmesi gerektiğinin düşünürken bir taraftan da semineri dinliyoruz. Çok değerli hocalarımız: “Hâlihazırda ülkemiz koşullarında sığır eti üretiminde kullanılan besilik materyal büyük ölçüde süt sığırcılığı işletmelerinden karşılandığından; süt sığırcılığı ile uğraşan yetiştiricilere besinin temel ilkeleri; ırk, cinsiyet, besi başlama yaşı, besi süresi, besi sonu ağırlığı, besi rasyonları ve besi barınakları hakkında da önemli bilgileri aktarıyor. Bizler de üreticilerle birlikte, konuları dikkatle dinliyoruz.

Rasyonda rasyonel yaklaşımlar diye, yanımda ki arkadaşa latife yapıyorum. Bir de köy çocuğuyuz diye övünürüz. Meğer ne çok bilmediğimiz şey varmış.

Bunlara ilave olarak Sayın Hocalarımız laktasyondaki ve kurudaki ineklerle, besideki sığırlar için yetiştiricilerin ellerindeki mevcut yem hammaddelerini de kullanılabilecekleri pratik yem formülasyonları üzerinde duruyorlar. Son olarak, eğitimlerde gerek sunumlar sırasında gerekse sunum sonrası yetiştiricilerden gelen sorular cevaplandırılıyor. Genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra bundan sonraki verilebilecek eğitimlerle ilgili talepler alınıyor.

            Yaklaşık bir aydan beri devam eden bu eğitim çalışmalarında yetiştiricilerimizin ilgisine tanıklık etmenin mutluluğunda, sayın hocalarımıza verilen eğitimlerin amacını ve de yansımasını soruyorum.

“ Kaliteli süt ve et üretimi konularında verilmeye çalışılan bu eğitimler, yetiştiricilerin konu ile ilgili en temel bilgi ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olup, eğitim formatı yerine oturmuştur. Ayrıca bir kısım yetiştiricilerden hayvancılıkla ilgili diğer bazı konularda da geleceğe dönük yeni eğitim çalışmaları talep edilmektedir. Bu çalışmaların üretime yansıması elbette biraz zaman alacaktır. Süt sığırcılığında bugünden bile başlansa bazı yeniliklerin semeresi ancak seneye alınabilecektir. Düzeltilen bir yanlış, yapılan bir yenilik ve bunların üretime miktar ve kalite bakımından olumlu yansımaları, sahaya hızla yayılacaktır. Bilgi üretimi dünyanın en pahalı ve zahmetli işidir."

 Konya Şeker A.Ş. düzenlediği eğitim çalışmaları ile yetiştiricilerin kendi gayretleriyle çok zor elde edebilecekleri bilgiyi ayaklarına getirmiştir.

Geleceğe bilgi toplumlarının yön vereceği düşünüldüğünde, hayvancılıkta da mevcut şartları en iyi değerlendiren, değişen koşullara uyum sağlayabilen ve yeterli teknik bilgiye haiz işletmeler ancak başarı ile ayakta kalabileceklerdir.”

Sizin anlayacağınız hiçbir insan, hiçbir kurum başarı merdivenlerini elleri ceplerinde tırmanarak yakalayamıyor.

Tekrar konumuzun, başına dönelim.

Sürekliliği olan bu hayat yokuşunda Konya Şeker, değerleri toplayarak, sırtından yük atanlara inat, yük alarak, yani toplumun derdini kendisine dert edinerek değerler okulunu oluşturuyor.

Adilce:Büyük hedeflere ulaşabilmek için, küçük adımlara ihtiyacımız vardır.

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı