Gerçek Kulis - Necati Batı OKULLAR YOL GEÇEN HANINA DÖNMESİN
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 31.12.2012 - 10:25

OKULLAR YOL GEÇEN HANINA DÖNMESİN

Anamur'da bir okulda yaşanan cinayet okullarda uygulamaya konulan kılık kıyafet yönetmeliğini tekrar gündeme taşıdı. Pilot okullarda uygulamasına başlanılan önümüzde ki yıl da tüm okullarda geçilecek olan sistemin şiddeti azaltacağı belirtilmişti. Ancak Mersin'de yaşanan olay kafalarda ki soru işaretlerinin haksız olmadığını gözler önüne serdi.

Bildiğiniz gibi dört dörtlük sloganıyla Eğitimde yapılan köklü değişikliklerin ardından yönetmelik hazırlanmış ve okullarda kılık kıyafet de serbest bırakılmıştı. Bazı illerde pilot okullar tespit edilerek uygulamaya başlanılan ve önümüzde ki eğitim öğretim yılında yurt genelinde ki tüm okullarda hayata geçecek yönetmelik büyük tartışmalar yaşatmış farklı farklı görüşler ortaya atılmıştı.

Resmi gazetede yayımlanan yönetmelik gereği bundan sonra okullarda kılık kıyafet artık serbest. Bu serbestlik belli koşullarla da sınırlandı. Öğrenciler vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyecek. Sakal ve bıyık bırakamayacak.

Bu yönetmeliğe önemli bir kesim öğrenciler arasında ki sosyal ve ekonomik farklılıklardan dolayı karşı çıkarken, öğrencilerin psikolojik olarak rencide olacağını dolayısıyla tamir edilemez bilinçaltı zorunlar oluşacağını belirttiler. Kılık kıyafet serbestliğinin okullara girip çıkanların kontrol edilmesi açısından da büyük zorluklar oluşturacağı, şiddet eğilimli olanlardan uyuşturucu satıcılarına kadar herkesin elini kolunu sallaya sallaya okula girebileceği belirtilerek yönetmeliğe karşı çıkılsa da bu görüşler kabul görmedi.

Bu düşüncelere karşın en ilginç fikir ise bir akademisyenden gelmiş o da çocukların kıyafetleriyle dalga geçmelerinin daha iyi olacağını savunmuştu. Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı serbest kıyafet uygulaması kararını savunmuştu. Güneş tek tip kıyafet uygulamasının öğrencilerde bireysel farklılığı azalttığını belirterek, öğrencinin kendini ifade edemediği için saça, saçta fazla ilerleyemeyince de davranışlara yöneldiğini arkadaşlarıyla fiziksel özellikleriyle alay etmeye başladığını ve ardından şiddet oluştuğunu ifade etti. İlginç ve değişik bir yaklaşım gibi geldi bana..

Tek tip kıyafet uygulamasını şiddete ortam hazırlamak olarak değerlendiren hoca enteresan bir fikri daha ortaya atarak şimdi çocukların arkadaşlarının fiziksel özellikleriyle değil kılık kıyafetiyse dalga geçeceğini ve bunun daha iyi olduğunu belirtmişti. Bir eğitimcinin böyle düşünmüş olmasına hala şaşırıyorum, alay etmenin neresi iyi çözebilmiş de değilim...

Bu tartışmaların arasında yürürlüğe giren ve bazı okullarda uygulamaya konulan serbest kıyafet uygulamasının ilk vukuatı da Mersin'den geldi. Mersin'de bir öğrenci bıçaklanarak öldürülürken kılık kıyafet serbestliğinin tüm okullarda başlaması ile bu tür olayların artacağı öngörüsü hâkim olmaya başladı.

Doğu'da nasıl kıyafetlerin giyileceği ayrı bir muamma...

Tekstil üreticilerinden dar gelirli velilere kadar birçok kesim hala uygulamanın yanlış olduğunu düşünüyor ve karşı çıkıyor. Uygulamanın doğruluğu ya da yanlışlığı yurt genelinde başlanıldığında çok daha net ortaya çıkacak...

Ümidimiz yaşanılacak kötü olaylarla gerçekleri görmek zorunda kalmayız...

Selametle...

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı