Gerçek Kulis - Erdoğan Nesimioğlu BAŞBAKAN'I DİNLERKEN
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Erdoğan Nesimioğlu 19.12.2012 - 13:38

BAŞBAKAN'I DİNLERKEN

Şeb-i Aruz törenleri için Konya’ya gelen Başbakan Erdoğan, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Sanayi Odası, SGK İl Başkanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Birlikte Konyayız” adıyla ortaklaşa olarak düzenledikleri “Ekonomi Ödülleri-2012” ödül törenine katılarak, kentimizde bulunan ve kentimizin ekonomisine yön veren kurum ve kuruluşları ödüllendirdi.

Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen tören oldukça güzel geçti.

Ödüllerini, Başbakan ve bakanların ellerinden alan kurum ve kuruluşların temsilcileri için de bu tören bir teşvik ve takdir niteliğindeydi.

Yani, neresinden bakarsanız bakın anlamlı bir tören yapıldı.

Herkes kendi adına mutlu ayrıldı tören alanından.

Konya ekonomisine yön veren, istihdama katkı sağlayan, ülkemizin ihracat kotasını artıran kurum ve kuruluşlar, aldıkları ödülle bir sonraki yıla çok daha iyi bir şevkle hazırlanacaklarını sinyallerini de vermiş oldular.

Bu kurumların içerisinde, ülkesine en çok istihdam sağlayan, en çok kurumlar vergisi ödeyen ve İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl geleneksel olarak ilan ettiği Türkiye’nin en büyük 500 sanayi devi sıralamasına giren Konya Şeker’de vardı.

Konya Şeker’in ödüllerini, Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk aldı. Hem de Başbakan Erdoğan’ın elinden aldı.

Ödül alma sırasında dikkat çekici bir ayrıntı da gözlerden kaçmadı.

Başbakan Erdoğan, Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’a ödül verirken bir şeyler söyledi ve ikili arasında kısa ve oldukça önemli bir diyalog yaşandı.

Tabii, bizler uzakta olduğumuz için ne konuştuklarını duyamadık ama ilerleyen günlerde basına da yansıyan haliyle Başbakan Erdoğan, Sayın Konuk’a “Üniversite işi ne oldu?” diye sormuş.

Sayın Konuk’ta, Konya Şeker’in ülke tarımına ve ekonomisine büyük katkı vereceği “İhtisas Üniversitesi” ile ilgili bilgiler vermiş.

Ben, Sayın Başbakan ile Sayın Pankobirlik Genel Başkanı Konuk’un konuştuklarının sadece bununla sınırlı olmadığını düşünüyorum.

Çünkü Başbakan Erdoğan ile Konuk arasında yaşanan kısa diyalog sonrasında, Başbakan’ın güldüğünü gördüm.

Bu gülüş öylesine yapılan sıradan bir gülüş değildi.

Demek ki, aralarında gerçekten de güzel ve olumlu bir diyalog yaşanmış olmalı ki, Başbakan, Sayın Konuk’un söyledikleri karşısında almış olduğu cevaba gülerek cevap verdi.

Bu, Konya ve ülke açısından olumlu bir gelişme olmalıydı diye düşünüyorum.

Ödül töreninin ardından Başbakan Erdoğan, salonda bulunanların ruhlarını okşayıcı, ülke ekonomisine katkıda bulunan kurum ve kuruluşların temsilcilerinin hoşuna gidecek söylemlerde de bulundu.

Hele hele, Konya için söylediği “Konyalının suçu ne?” gibisinden bir laf etti ki, bu laf Konyalının Başbakan Erdoğan’a olan desteğin hiç te boş yere olmadığını gösterdi de arttı bile.

Başbakan Erdoğan’ın bir başka söylemi ise özelleştirmelerle ilgiliydi.

Kendi iktidarları döneminde yaptıkları özelleştirme ile özelleştirilen kurumların büyük işler başardığını söyledi.

Örnek olarak Seydişehir Eti Alüminyum Tesisleri ile Tümosan’ı gösterdi.

Oysa özelleştirmeye örnek gösterilecek en önemli kuruluşların başında Konya Şeker gelmeliydi.

Çünkü 1992 yılında devletin tedvir yetkisi kaldırıldı ve zaten bir üretici kuruluşu olan Konya Şeker, son 10 yılda adeta bir devrim yarattı.

10 yıl öncesinde sadece kristal şeker üretimi yapılan bir kurumda, bugün birbirinden önemli 29 dev tesis bulunuyor.

Bu tesislerin mimarı da Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’tur.

Kısa zaman içerisinde eksi bakiyelerden aldığı bir kurumu 1.2 milyar dolarlık bir yatırım yapacak güce eriştiren Konya Şeker’in ve Sayın Konuk’un başarısı göz ardı edilemez.

Gerçi, Sayın Başbakan Tümosan ve Eti Alüminyum Tesisleri’ni kendi dönemlerinde yapılan özelleştirmeler olduğu için örnek gösterdi ama Konya Şeker’in de özelleştirmeye en güzel örnek diye göstermesini beklerdim.

Çünkü Konya Şeker’in içinde sosyal bir hayat bulunuyor.

Şeker fabrikalarının hammaddesi içerisinde üreticisi var, çalışanı var, yöneticisi var.

Yani, tam anlamıyla sosyal bir hayatın yaşandığı kurumlardan birisi Konya Şeker.

Eti Alüminyum gibi hammaddesi maden değil, Tümosan gibi demir yığınları değil.

Konya Şeker’in hammaddesinde üretim var, işçi var, üretici var ve dolayısıyla insan var.

Ben, Sayın Başbakanımızın özelleştirilen kurumlar arasında, eksi bakiyelerden alınıp, bugün kurumlar vergisinde Türkiye genelinde ilk 100’ün içine girerek, devletine olan katkısını artırdığı, istihdam gibi çağın en önemli vebası sayılan işsizliği azalttığı ve ülke tarımı ile tarımsal sanayiine sağladığı yatırımları bulunan Konya Şeker’i örnek gösterirdim.

Sayın Başbakanımız konuşmalarında Konya Şeker’i özelleştirilen kurumların başarılıları arasında belki örnek göstermedi ama Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’a 3 ayrı alanda ödül vermekle de Konya Şeker’in başarılı bir kurum olduğunu tescillemiş oldu.

Hoşça kalın…

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı