Gerçek Kulis - Yavuz Çolak OKUMAK VE YAZMAK
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Yavuz Çolak 16.11.2012 - 09:08

OKUMAK VE YAZMAK

Hangisi daha önemli?


Bir büyüğüm demişti ki: “İnsanın ölümün elinden kurtarabileceği tek bir şey var, o da yazdıklarıdır”


‘Tarım ve Köy’ isimli bir dergide, okuma ve yazmanın önemi üzerine A.Yavuz Civelek tarafından kaleme alınmış makalede ise şöyle deniyordu: “Yazmıyorsanız, hiç zararı yok; nasıl olsa farkına vararak veya varmadan, yaşadığınız bütün bir hayatı, her şeyiyle yazıp durmadasınız… Ama ne olur, okumaktan hiç vazgeçmeyin; çünkü kitabımızın da en başında o yazıyor… OKU”


Biri diğerinden daha önemlidir veya bu ötekinden daha önemsizdir diyemeyeceğimiz; her ikisi de hayati derecede önemli konulardır. Âcizane fikrimi söyleyeyim; eğer toplum olarak birini ihmal edersek felç oluruz, ikisini de ihmal edersek ölmüşüz demektir! Neden böyle düşündüğümü açıklamaya çalışayım.


İletişimin dört önemli unsuru vardır; konuşmak, dinlemek, okumak ve yazmak. Bunlar insanların birbiriyle anlaşma yoludur. Bu unsurları birbirine bağlayan, iletişimin en önemli aracı da dildir. Bunları tek tek ele aldığımızda, her bir konu için sayfalarca yazabilir, saatlerce konuşabiliriz. Büyüklerimizin en fazla üzerinde durduğu konu; başta dilimizi iyi öğrenmek, doğru öğretmek ve onu her türlü tehlikeden korumaktır. Çünkü bir milleti millet yapan, dili ve edebiyatıdır. Bir de tarihimizi ve kültürümüzü iyi bilmek çok önemlidir…


Üstat Y. Bülent Bakiler; dilimiz, edebiyatımız ve tarihimiz hakkında yazdıklarıyla, yolumuzu aydınlatan bilge insanlarımızdan biridir. Birçok yazısında rastladım, der ki: “Tarihimiz bizim hafızamızdır, tarihini bilmeyen milletler, hafızasını yitirmiş insanlara benzerler!”


Bütün bunları öğrenmenin yolunun da okumaktan geçtiğini sıkça vurgular. Okuma alışkanlığımız üzerine kaleme aldığı bir köşe yazısında, bizi derin düşüncelere sevk edecek şu tespiti yapmıştı: “Türkiye, dünyada en az okuyan milletlerin başında bulunuyor. Batıda kitap, bir insanın ihtiyaç listesinin 18. sırasındadır; Türkiye’mizde ise 122. sıraya kaymıştır… Her yıl Almanya’da bin kişi için 2700 kitap, Fransa’da 1700 kitap, Japonya’da 1000 kitap basılıyor. Türkiye’mizde, bin kişi için basılan kitap sayısı sadece yedidir!”


Ne denir bu duruma? Eyvah, eyvah, eyvah…

*

Şimdi, önem sırasına göre bu konuları; okumak, yazmak, dinlemek ve konuşmak şeklinde sıralayarak sonuca bağlayalım. Dinleme ve konuşmak üzerine düşüncelerimizi bir başka yazı konusu yapmak üzere ertelerken, konu başlığımıza dönelim.


Okumanın önemi, toplumda herkesin üzerinde ittifak ettiği bir konudur ve rahatlıkla liste başına konulmalıdır. Bunun ardından yazmanın önemi ortaya çıkar. Yazanlarımız olmasaydı; ne okuyacak, neyi nasıl öğrenecektik? Tarih, kültür, edebiyat alanında birikimimizi nasıl muhafaza edebilecektik? Hafızamızda yaşayan, nesilden nesile aktarılan bilgiler de var, amma kaybolma ve unutulma riski var! İşte yazmanın önemi de burada ortaya çıkar; kim söylemişse, tam yerinde söylemiş: “Kör bir kurşun kalem dahi, en keskin hafızadan daha iyidir” Yazmalı o zaman, unutulmaması gereken her şeyi yazmalı…


Bütün bunlara rağmen anlayamadığım şudur; anamız, babamız, öğretmenlerimiz, ak saçlılarımız ve kanaat önderlerimiz… Okumanın ve yazmanın önemini herkes bilir ve söyler; gel gelelim uygulamada yine sıkıntılar var, okumayız, yazmayız üstelik çok konuşuruz..!


 Peki, çare var mı? Bildiğim bir tanesini herkese önererek bitiriyorum: Çocuklarımız bizi televizyon izlerken, sigara içerken, kahvede vakit öldürürken görüp izimizden gelirken; onların önünde kitap okurken, ağaç dikerken, yardıma ihtiyacı olana yardıma koşarken görseler… İzimizden gelmezler mi?

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı