Gerçek Kulis - Adil Giray MAVİYİ SEVERİM SEN MAVİSİN
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 12.11.2012 - 11:20

MAVİYİ SEVERİM SEN MAVİSİN

Türk milletinin Yüce Atası,  Cumhuriyetimizin Kurucusu, Büyük Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Milletçe, aramızdan ayrılarak ebediyete intikal edişinin 74’üncü yıl dönümünde, büyük bir özlemle andık.

Mustafa Kemal Atatürk; mükemmel bir öğretmen, eşine az rastlanır nitelikte olan bir devlet adamı ve büyük bir lider olmanın yanında, tarihe damgasını vurmuş bir fikir adamıdır.
O’nun aydınlık fikirlerinin etkisi, yalnızca ülkemizle sınırlı kalmamış; zihinlerde meydana getirdiği aydınlanma ve yüreklerde yaktığı özgürlük ateşiyle, bağımsızlık mücadelesi veren tüm uluslara örnek teşkil etmiş ve ülke coğrafyalarının yeniden şekillenmesine yol açmıştır.

                                                     ****
10 Kasımlarda çocukluğumun mavi buğulu zamanlarına dönerim. İşte o zaman masmavi gözlerine bakar ulu önderin, kendime şu soruyu sorarım.”Seni ne kadar anladık”

Sonra, yine her yer mavi olur. Maviye dair, yazılar yazarım…

                                                       ***
Maviyi severim sen mavisin, ben hasret akşamlarının siyahı.

Mavi sığındığım düşlerin rengi, Mavi uçurtmalarımın uçsuz bucaksız mekânı.

Mavi geceleri sesiyle bana ninniler söyleyen Akdeniz, her şey bir yana bakışlarında nefessiz kaldığım, gurur duyduğum, liderimin gözlerinin rengi.

Şimdi gözlerin kadar güzel düşler geliyor aklıma.

Çocuk olmuşum mesela kâğıttan gemiler yüzdürüyorum. Sonra rengârenk uçurtmalarım kafa tutuyor bulutlara. Henüz tanışmamışım nefretle, aşkla, senin anlayacağın insanla.

Gördüğüm her maviyi mutluluk sanıyorum. Kuru boya kalemlerimin rengi hep mavi. Biliyor musun? Ben hiç geceyi çizmedim. Hiç tükenmedi siyah kuru boyam. Belki de bu yüzden görür görmez yüreğime çizdim mavi gözlerini.

Samsun da yelken açıyorum renkler adasına. Yer mavi, gök mavi, karşımda sen, gözbebeklerinin tam ortasındayım, hayatın tam ortasında!

Maviyi severim, kem gözlere karşı nazar boncuğu. Ben başak sarısı umutların köy çocuğu, senin gözlerinde gördüm okyanusları. Belki de bu yüzden, Gözlerinin renginde yaptım en güzel yolculuğu.

Deniz Gözlüm

Ey kıyısına liman olduğum.

Deniz gözlüm.

Gözlerinde çocuk sevdaların

Mesken tuttuğu Nisan da gel.

Gidişlerin hep Kasım olsa da

Yorgun kalbimde

Sen gelirken avuçlarına

Otuz Ağustos'ları al da gel.

Bilir misin? Varlığında sarıldığım

Korkmadığım geceler

Yokluğunda öyle onursuz,

Öyle ruhsuz ki

Gecenin rengini fark ettim ilk defa

Sensizlik renk verirken geceye,

Sen, diye baktım.

Kutup Yıldızına

Ve karanlık geceleri, yokluğunda

Seni anlamayanlara,

Mahlâs diye taktım.

Yokluğun zifir karası yokluğun

Mustafa Kemal'im

Kapılarımı, aydınlık sabahlara açan,

Cumhuriyet'i kundağa sarıp ellerimize

Emanet eden,

Şafak sayarken, vuslata

Yapraklarını döktü.

Baktığım takvimler.

Nereden bilirdim.

Zaman akıp giderken

Ömürden, birer birer

Sensizliğin ülkeme, kara

Kapkara harflerle

Müebbet, yazılacağını.

                                                ****

Eskiden destanlarla uyuturdu anam bizleri. Senin hep yanımız da olduğuna inanırdım. Bandırma vapuruyla bir gün döneceğine, tıpkı bıraktığın gibi Muasır sabahlarda bu millet'i uyandıracağına ve hiç gitmeyeceğine…

Akşam olunca bir hüzün çöker köprü altı çocuklarının yalnızlığını yaşardım. Seni anlamayan, heyulalar, kaçırırdı uykularımı.

Sonra inadına, gaz lambasında düşler kurar Her an Anafartalar'dan, Çanakkale'den yeni bir destan yazmak için geleceğine inanırdım.

Seni düşünmek, yalın ayak yürümekti. Seni düşünmek uykuya küsüp sabahlara dek, ders çalışmaktı. En önemlisi de senli düşler de yenmiştim çaresizliği, korkuyu…

Karanlığa kafa tutar, yıldızlarla sohbet ederdim. Gece, korkutmazdı beni, Sabah olunca ise, metrelerce kara aldırmadan; okula koşardım.

Öğretmenim; çocuklar büyünce ne olacaksınız? Sorusunda, büyür gözlerim, sınıftaki resmine bakar, haykırırdım: Atatürk olmak istiyorum!

Ey bakışlarına kurban olduğum! Sana özenirdim, seni özlerdim, bir sevgiliyi özler gibi. Senin deniz aşırı, bakışların da aydınlanırdı ülkemin gece kondu evleri. Hayat bir tüy gibi hafif, bulut misali hep bembeyaz olurdu, senli düşlerde. Damat Ferit, düşlerini taşıyanlar konuşunca bozulurdu tılsım, elinden oyuncağı alınmış çocuklar misali ağlardım.

Düşlerimizin bahçesinde solardı, kızıl elma sevdalar sararıp düşerdi. Kuş tüyü bulutlar mavi gökyüzünü, sen üzülmeyesin, sen görmeyesin diye saklardı. Bir Selanik türküsü, hüzzam sevdalarımızı azdırır. Musul, Kerkük ağlardı, ben ağlardım…

                                    *****

Vücudum şehrinde sultan gözlerindir. Cân sensin cânân da devran senindir

Adın her an dilde kutlu yemindir. Çanakkale de, yüz sürüp feryada geldim

Vatan aşkı ile divane olmak ar değil. Uğrunda can verip ölmek zor değil
On Kasımlarda geçen ömür câna kâr değil. Ağlaya ağlaya murada geldim

Ey ülkemin, bakışlarını düşmanı gömmekte hedef gösterdiği Ak denizden alan Atam!74 yıl önce nasıl özlemeye başladıysak seni, yine aynı hüzün ve bitmez azmimizle söz veriyoruz sana: Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünya durdukça ayakta kalacaktır.
Senin bize emanet etmiş olduğun Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa edeceğiz!   Ruhun şad olsun.

YORUMLAR

özge nur

Atatürk ancak bu kadar güzel anlataılabilirdi

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı