Gerçek Kulis - Erdoğan Nesimioğlu TARİHİ ORGAN BAĞIŞI ÖDÜLLE TAÇLANDIRILDI
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Erdoğan Nesimioğlu 08.11.2012 - 14:37

TARİHİ ORGAN BAĞIŞI ÖDÜLLE TAÇLANDIRILDI

Konya Şeker’in tarımda ve tarımsal sanayideki öncülüğünü sanırım kimse yadırgamaz.


Çünkü, kısa zaman içerisinde ülke tarımının kalkınması, tarımsal sanayinin geliştirilmesi adına bugün bizim bile isimlerini saymakta zorlandığımız kadar tesis gerçekleştirildi ve üretime kazandırıldı.


Tabi, Konya Şeker’in yaptıkları sadece tarımsal sanayi tesisleriyle sınırlı kalmadı.


Hayatın her alanında var olduğunu dünya aleme kanıtlayan Konya Şeker, şirket sosyal sorumluluklarını da unutmadı.


Eğitim ve çevre başta olmak üzere spora ve sağlığa da ciddi anlamda katkılarda bulundu.


Bölgesine 7 milyonu aşkın ağaç kazandırdı.


Eğitime, 14 derslikli bir okul yaptırarak katkı verdi.


Sporda ise katkıları tartışılmaz.


Son olarak ise sağlığa ciddi anlamda katkı vermeye başlayan Konya Şeker, Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk önderliğinde 2008 yılında başlattığı “Organ Bağışı” kampanyasında da ciddi başarılar elde etti.


Bugün itibariyle organlarını bağışlayan Konya Şeker çalışanlarının sayısı 2 binlere yaklaştı.


Bu öyle küçümsenecek bir rakam değil.


Çalışanların % 80’nini kapsıyor.


Başkan Konuk, bu rakamın %100’e çıkarılacağını söylüyor.


Kadavradan organ naklinde Avrupa sonuncusu olan ülkemizde, böylesine yüksek bir rakamda organ bağışında bulunulması, sanırım kampanyanın ne kadar ciddiye alındığının ve insan sağlığına gösterilen ilginin bir göstergesi olsa gerek.


İnsan sağlığına gösterdiği önemi her fırsatta vurgulayan Konya Şeker, organ bağışının yanında toplu kan bağışında da bulunarak yine bir ilke imza attı.


Bununla da yetinmedi ve Necmeddin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi işbirliğiyle, köy okullarındaki öğrencilere sağlık taraması yapılmasına öncülük etti.


Hala devam eden “Üretene Sağlık” kampanyasında yaklaşık 3 bine yakın öğrenci sağlık taramasından geçirilmiş olacak.


Tekrar başa dönecek olursak, yani organ bağışı kampanyasına dönersek. Ki bununla ilgili geçtiğimiz gün Sağlık Bakan Yardımcısı’nın da katıldığı bir tören düzenlendi ve organ bağışına önderlik eden Pankobirlik Genel Başkanı sayın Recep Konuk’a bakanlık tarafından bir ödül verildi.


Bu ödül, aynı zamanda Konya Şeker’in Türkiye’ye örnek teşkil eden tarihi organ bağışını da taçlandırmış oldu.


Sanırım, Sağlık Bakanlığı tarihinde ilk kez böyle bir toplu organ bağışı organizasyonuna ödül vermiştir.


Sayın Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Konya Şeker’in yaptığı toplu organ bağışıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğini ve bunun da Türkiye’ye örnek olması gerektiğini vurguladı.


Ve, hatta bununla kalmayarak, toplu organ bağışında bulunan Konya Şeker’in girişine “Bu işyerinde herkes organlarını bağışlamıştır” yazılı bir belge asılması gerektiğini üzerine basa basa söyledi.


Yani, Konya Şeker’in gösterdiği duyarlılığa aynı duyarlılıkta yaklaşarak, Konya Şeker’in başlattığı kampanyanın şirket lehine dönüştürülmesi için de adımlar atılmasının sağlanması gerektiğini bildirdi.


Yani, sayın bakan böylesine güzel ve anlamlı bir kampanyayı organize eden ve tüm çalışanların topluca organ bağışında bulunmasına vesile olan Konya Şeker’in bir ayrıcalığının, bir farkındalığının olması gerektiğinin altını çizdi.


Bunlar güzel davranışlardır sevgili dostlar.


Öyle görüldüğü gibi de kolay olmayan bir duyarlılık şekli ve organizasyondur.


Bu organizasyonu başlatan başta Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk olmak üzere gönüllülük esasına dayanan organ bağışı kampanyasına katılarak organlarını bağışlayan tüm Konya Şeker ailesine sonsuz teşekkürler.


Hayatın her alanında varlığını gösteren Konya Şeker’i yürekten kutluyorum ve darısı diğer tüm şirketlere diyorum.


Hoşça kalın…

 

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı