Gerçek Kulis - Adil Giray KONYA VELESPİTLE KITALARI AŞTI
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Adil Giray 06.11.2012 - 10:07

KONYA VELESPİTLE KITALARI AŞTI

Fıtratında bulunan rekabet genlerini tüm zamanlar da dominant bir şekilde taşıyan insanoğlunun ruhunda olimpiyatlara ilham veren spor; seyir zevki ve yarışma unsuru olarak her zaman önemini korumuştur.


Sınırları nerdeyse ortadan kalkmış yerkürede, küresel gelişmelere ve ekonomik değişimlere inat değişmeyen, her zaman gündemde ilk sıralarda yer alan, gazetelerin arka sayfalarında kalsa da, çoğumuza gazeteyi arka sayfadan okuma sevgisi kazandıran spor tutkusu… Brezilya gibi ülkelerin ekonomisini bile yönlendirir hale gelirken en önemli özelliği ise iyi bir tanıtım aracı olmasıdır.


Bu gün çoğu ülke, il, kasaba, hatta kurum sahiplendiği futbol takımı sayesinde tanınmakta; marka olmaktadır.


Bu açıdan baktığımızda, düz ovada kendi deyimiyle “velespitle” tanışan Konya halkı, bu iki tekerli, ucuz maliyetli çevreci ulaşım aracını çok sevdi.


Bu sevgi Cumhuriyetin ilk yıllarında kulüp kurulması ile pekiştirildi.


Türkiye’de bu güne kadar milli formayı giyen bisikletçilerin yüzde yetmiş beşini Konyalı sporcular oluşturdu.


Konya artık Türkiye’de bisiklet sayesinde tanınıyor.


Bu alanda elde edilen sportif başarılar, sonucun da ise, Konyalı artık bisikleti “Ata” sporu olarak kabul ediyordu.


Ne var ki, bir dönem geldi.


Konya, bisiklette eski başarılı sonuçları alamaz oldu.


Ta ki, Recep Konuk önderliğinde spora gerekli önem verilinceye kadar.


Çünkü Sayın Başkan, hem gerçek bir şehir sevdalısı, hem de Konya Şeker normlarını çok iyi bilen ve bu kültürü daha ileriye taşımayı kendine şiar edinmişti


Şöyle ki: Konya’da bisiklet sporunun gelişimi için önemli katkılarda bulunan Konya Şeker, 1955 yılında Şekerspor Bisiklet Takımı’nı kurarak bugüne kadar bine yakın sporcunun yetişmesini sağlarken, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un göreve gelmesiyle her alanda olduğu gibi bisiklet sporunda çağ atlayan Konya Şeker de, önce spor sevdalısı Recep Konuk ile birlikte bir başarı planı yapıldı.


Başarı için hedefli bir strateji seçildi. Bu stratejiye göre istikbal vaat edebilecek gençler çok genç yaşta tespit edilecekti ve hemen hemen zamanlarının en az okula harcanan kadar bir kısmını spora ayırmaya başlayacaklardı. Sporcular, yeni yapılan modern tesisler de ve de Velodromunda en üst düzey teknik destek ile çalıştırılmaya başlandı. Sporcular hem ithal edildi hem de içeride yetiştirildi. Sonuçta Konya ata sporunda adını “Torku” ile duyurdu.


Yani ’Seç, çalıştır ve hedefe odaklan’ stratejisi başarıyı getirdi.


2011 yılında bir ilki gerçekleştirdi ve bisiklet takımı Türkiye’nin ilk profesyonel bisiklet takımı oldu.


Birbirinden başarılı sonuçları arka arkaya almaya başladı.


Ülkemiz bisiklet sporunda dünya arenasında başarıyla temsil edilirken, milyon dolarlık tanıtımda çok ucuz bir maliyetle yapmış oldu.


****


Şimdi, Konya Şeker ülkemizi Çin’de başarı ile temsil ediyor.


Birbirinden önemli 22 takımdan 132 sporcunun ter döktüğü yarışlarda, Konya Torku Şekerspor’dan, Yuriy Metlushenko, Muhammet Atalay, Sergiy Grechyn, Bekir Baki Akırşan, Secaattin Dazkırlı ve Ahmet Örken başarı haberleri tüm dünya ajanslarına düşüyor.


Velhasıl, sportif başarı ülkeler için en kestirme tanıtım ve itibar kazanma yollarından biri… Çünkü sportif başarı tesadüfle elde edilmiyor. Madalya başarısının sırrı, uzun vadeli ve akıllı yatırımlardır. Aynen sanayileşme gibi kazanılana başarı da uzun bir yatırım sürecinin sonucudur.


Milyon dolarla yaptırılamayan tanıtımlar spor da elde edilen başarılar sayesinde yapılmaktadır.


Sporu, salt izleyicisi olmaktan kurtaran ve modern tesislerden, teknik alt yapısına kadar kurmayı hayal eden değil, sürekli başarıyı hedefleyen yöneticilere ihtiyacımız var.


Bu bağlamda şehrin markası Konya Şeker yalnızca iktisadi alanda çok başarılı bir fabrika olmakla kalmamış, aynı zaman da şehrin sporuna, kültürüne, entelektüel sosyal desteğin sağlandığı, yaşama ve etkileşim alanı olarak örnek bir işletme olmuştur.


Sonuçta, Konya velespitle kıtaları aşmış, Konya Şeker sayesinde Bisiklet sporunun en çok sevildiği Çin’de ismini dünyaya duyurmuştur.


Umarım bu başarı diğer kurumlara da örnek olur. Sporun her dalında başarı meyvelerini toplarken ülkemizin de adını dünyaya duyurmaya devam ederiz.

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı