Gerçek Kulis - Necati Batı ŞÜKÜRLER OLSUN
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 22.10.2012 - 10:25

ŞÜKÜRLER OLSUN

Yüce yaradana binlerce şükürler olsun ki müslümanlık aleminin önemli günlerinden birisini daha idrak ediyoruz. Tüm müslümanlar Kevser Suresinde yer alan ' Rabbin için kurban kes ' emrini yerine getirecek Kurban Bayramını kutlayacaklar. Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasını kazanmak için önemli ibadetlerinin birisini daha yerine getirecekler. Yapılacak ibadetin yanı sıra İslam Dininin en güzel örneklerinden birisi olan sosyal yardımlaşma hayat bulacak, sergilenecek..


Mukim olan ve Sadaka-ı fıtır nisabına malik olan her kadın ve erkek müslümanın yani; hür, seferde bulunmayan ve fakir olmayanların yerine getirmesi gereken bu ibadette zenginlik kavramı zekat ile aynı iken Kurban edilecek hayvanda da belli özelliklerin bulunması gerekiyor.


Kurban kesecek kişinin ' Nisap ' yani, oturabileceği ev , evine yeter derecede eşyası, binek için olan hayvanı, üç kat elbisesi , kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin bir yıllık nafakalarından ve borcundan fazla 80.18 gr altın veya bunun kıymetinde para veya eşyaya sahip olması gerekmekte. Bu özelliklere sahip olmayan kişilere Kurban düşmemekte.


Kurban deve, sığır, koyun ve keçi gibi hayvanlardan kesilebilirken, devenin enaz beş, sığırın iki, koyun ve keçinin ise bir yaşında olması gerekir. Koyun ve keçi bir kişi tarafından kesilebilirken deve sığır gibi büyük baş hayvanlar yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilir.


Kurban, Bayramın birinci günü fecrin doğuşundan itibaren, üçüncü bayram gün güneş batıncaya kadar ki üç günlük süre içerisinde kesilebilir. Ancak gece kurban kesilmez, mekruhtur.


Allah'a kurbiyet ve ibadet amaçlı Kurban edilecek havyanın ayıpsız amansız olması gerekir. Bir veya iki gözü görmeyen, yürüyemeyecek kadar aşırı derecede zayıf, kulaklarından birisi olmayan, burnu kesilmiş hayvan edilemez. Yavrusunu emziremeyecek ölçüde memeleri gitmiş, yayılıp karnını doyuramayacak derecede dişleri olmayan boynuzlarından ikisi veya biri kırılmış ve deli olarak tabir edilen hayvan da kurban olmaz.


Kurban'ın eziyet edilmeden, kesilmesi uygun görülür. Kocası karısının ya da karısı kocasının kurbanını izni olmadan kendisi için kurban edemez. Daha sonra bedelini ödeyerek dahi ikna etse kabul görmez.


Sosyal yardımlaşmanın ön palana çıktığı ve müslümanları Allah'a olduğu kadar topluma da yaklaştıran bu ibadet de kurban eti üçe pay edilir. Bir pay kurban kesen kişi ile ailesi tarafından tüketilirken, bir pay fakir fukara ve yoksullara, diğer pay ise dost ve akrabalarla yenilir ve dağıtılır. Kurban derisi kendileri tarafından kullanılabilir, ancak parayla satılması caiz değildir. Ülkemizde genelde hayır kurumlarına dağıtılarak bir başka dayanışma daha gerçekleştirilmiş olur.


Yüce dinimizin tüm emir ve yasaklarında olduğu gibi bu ibadeti de müslümanları birbirine yaklaştırmak da yardım ve destek olmakta, ayakta tutabilmekte önemli bir yer tutmakta. Yine Bayram vesilesi eş dost ziyaretleri gerçekleşecek, küslükler dargınlıklar bir tarafa bırakılarak bir olma birlikte olma olgusu ön plana çıkacaktır.


Tüm müslümanların ibadetlerinin kabul olmasını diliyorum. Bayram tadında ve ruhunda günler geçirmelerini, acı ve gözyaşlarının dinmesine vesile olmasını diliyorum.


Tüm dost ve arkadaşların Kurban Bayramlarını kutluyorum.


Rabbime bizleri bugünlere kavuşturduğu için şükrediyor gördüğümüzden geri koymamasını diliyorum...


Kalın Sağlıcakla...

 

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı