Gerçek Kulis - Necati Batı DAĞILIRIZ
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 19.10.2012 - 09:56

DAĞILIRIZ

Dünyanın oluşumundan bu yana çare bulunamayan doğal afetlerden birisidir deprem. Ülkemiz de dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmakla birlikte ciddi bir tehlikeyle de karşı karşıya. Dünya'da hazırlanan deprem bögeleri haritasına göre yurdumuzun % 92'si deprem kuşağı içerisinde yer alıyor. Nüfusumuzun % 95'i büyük sanayi merkezlerimizin % 98 i barajlarımızın ise % 93 ü deprem bölgesinin tam göbeğinde. Her ne kadar Konya 4. derece de deprem bölgesi olsa da önceki yıl yaşadığımız ufak felaket bile bu tehlikenin ne denli büyük ve ilimizi de tehdit edebilecek nitelikte olduğunu gözler önüne sermeye yetti.


Sismik yönden aktif bulunan bölgelerde ardışıklı olarak oluşan depremler yıllar boyuncü dünya'da büyük can kayıplarına yol açmış. Tarih de ki en büyük deprem 1556 yılında Çin'in Şanski eyaletinde yaşanmış ve yaklaşık 850 bin kişi hayatını kaybetmiş. Yine Çin'de 1976 yılında yılında yaşanan depremde ise 500 bin kişi yaşamını yitirmiş. Bu yaşananlardan önemli dersler çıkartan Çin yapılaşmasını baştan aşağıya değiştirirken, bugün tv lerde ülkemizi yerle bir edecek derecede büyüklükte ki depremleri can ve mal kaybı olmadan atlatabildiklerini görmekteyiz.


Ülkemizde ki en büyük deprem ise 1939 yılında Erzincan'da yaşandı. Kışın en şiddetli günlerinde gelen 7.9 büyüklüğünde ki depremde yaklaşık 33 bin insanımız yaşamını yitirdi ve ülkede genel yas ilan edildi. Ülkemizde depremler ve alınması gereken önlemler yaşanan bu felaketten sonra konuşulmaya tartışılmaya başlandı. Ancak yaşanan acıları çok kısa sürede unuttuğumuz 17 Ağustos 1999 da bir kez daha ortaya çıktı. Gölcük de meydana gelen 7.8 büyüklüğünde ki depremde 17 bin 480 vatandaşımız hayatını kaybederken onbinlerce bina yerle bir oldu.


Son olarak Denizli'de biraraya gelen uzmanlar ülkemizi büyük bir depremin beklediğini ve buna hazırlıklı olmamız gerektiğini bir kez daha yinelediler. Marmara'nın her yıl Yunanistana iki ikibuçuk santim yaklaştığı ve bu hareketliliğin deprem ve beraberinde tsunami getireceği uyarılarında bulunan uzmanlar her türlü tedbirin alınması gerekliliğine işaret ettiler.


Son dönemin popüler söylemi kentsel dönüşüm ülkemiz açısından önemli bir fırsat olarak görülmekte ve iyi değerlendirilmesi gerekeyor. Özellikle ülkemizin çarpık yapılaşması, bina yapıları gözönüne alındığında yıllar öncesinde alınması gereken önlemler geç de olsa şimdi alınabilir. Depreme dayanıklı olası yaşanacak tabiat facialarında can kaybını en aza indiricek binaların inşaa edilmesi ülkemiz açısından büyük önem taşıyor.


Konya nın deprem riski en az olan illerden birisi olmasına rağmen hiç olmayacağı anlamına gelmediği gerçeği de gözönünde bulundurulmalı buna göre önlemler alınmalı. Daha önce riskin olmadığı gözönünde bulundurularak yapılan binaların biran evvel elden geçirilmesi mümkünse yeniden yapılması en önemli önlem olacaktır. Yaşanacak büyük bir felaketin ardından ahlar çekmek keşkeler demek yerine bugünden tedbir almak en doğru olanı.


Yüce Yaradan hepimizi felaketlerden korusun. Çekemeyeceğimiz ne yükü ne acıyı yaşatmasın.

Selametle...

 

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı