Gerçek Kulis - Necati Batı NORVEÇİ GEÇTİK ŞAMPİYONUZ
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Necati Batı 01.10.2012 - 14:55

NORVEÇİ GEÇTİK ŞAMPİYONUZ

Türkiye 30 kuruş artırılan Özel Tüketim vergisinin ardından gelen 9 kuruşluk benzin zammı ile Dünya'nın en pahalı benzin kullanan ülkesi oldu. 95 oktan benzinin fiyatı 4.82 liraya yükselirken bugün ki kurla 2.07 ye ulaştı ve Norveç'i geride bırakarak dünya şampiyonu oldu. Benzine yapılan bu zam hemen hemen tüm piyasa da reaksiyon gösterirken onu elektrik ve doğalgaz zamları takip etti.


Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), doğalgaz satış fiyatlarının, nihai tüketici fiyatlarına yüzde 9,8 oranında yansıyacak şekilde arttırdı. BOTAŞ'ın açıklamasından kısa bir süre sonra da elektriğe yapılan zam haberi geldi. Elektrikte toptan alım birim fiyatı 18.91 TL'den 20.80 TL'ye yükseldi.


Ham petrol ve petrol ürünü fiyatlarındaki yükselmelere bağlı olarak doğalgaz maliyetlerinde meydana gelen artışlar nedeniyle gaz satış fiyatlarında düzenleme yapılması zaruretinin doğduğunu belirten Botaş'ın bu haberi kış öncesinde vatandaşı kara düşündürmeye başladı.


Bu zamlarla birlikte açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı rakamları ise dikkat çekiciydi. Eylül ayı sonu itibariyle açıklanan sonuçlara göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı 949 lira olarak belirtildi. Yani ülkemizin açlık sınırı bu. Buna giyim konut, elektrik,su yakıt, ulaşım eğitim ve sağlık giderleri de eklendiğinde ise bu rakam 3 bin lirayı geçiyor. Ülkemizde asgari ücretin 739,39olduğu düşünülürse bir çok insanımızın dengeli ve yeterli beslenemediği ortaya çıkıyor.


Devlet istatistik kurumu tarafından açıklanan rakamlar bu yıl vatandaşın üzerine binen yükün artığını da gözler önüne seriyor. Son bir yılda mutfağa gelen ek yük 47 liraya ulaşmış. Bir ailenin yaşam maliyeti bir önceki yıla göre 152 lira artarken, bir ayda aile bütçesine gelen yük ise 44 lira olarak hesaplanmış.


Anlayacağınız benzin sadece depoları vurmamış. Ona bağlı olarak hemen hemen her kalem yaklaşık aynı oranda artış göstermiş.


Türkiye benzinde dünya şampiyonluğunu eline geçirirken lüks tutkusunu bir türlü yenemeyenlerin dört gözle beklediği iphone 5 satışa çıktı. Türkiye bu telefonu da dünyada en pahalıya kullanacak ülke durumunda. Bunun sebebi ülkemizde ki pahalılığı da net bir şekilde gözler önüne seriyor.

İphone 5 in gümrüğe geliş fiyatı sadece 1200 lira. Ancak satış fiyatı yaklaşık iki katına çıkıyor. İphone'nin fiyatına 300 lira özel tüketim vergisi, 270 lira katma değer vergisi, 100 lira TRT bandrolü, 30 lira vesair vergiler eklendiğinde yaklaşık iki bin liraya kadar ulaşıyor. Buna bayii karını da eklediğinizde iphino 5 size yaklaşık iki katına maloluyor. Bu telefonları yurt dışından getirecek olanlar ise çok ama çok daha karlılar. Çünkü bu telefonu yurt dışından alarak ülkemizde kullanacak olanların 100 lira harç yatırmaları yeterli olacak.


Bu hesap bizim internet gibi, petrol gibi, elektronik eşyalar gibi bir çok kalemi neden çok daha pahalıya kullandığımızı gözler önüne seriyor. Ödediğimiz bedellerin büyük bir çoğunluğu devlete vergi olarak ödeniyor.


Ancak tüm bu sıkıntılara rağmen lüks tutkumuzu bir tarafa koyamadığımız da bir gerçek.


Kimbilir dengeli beslenemediğimiz, yeterince protein alamadığımızdandır...


Kalın sağlıcakla...

 

YORUMLAR

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı