Gerçek Kulis - Erdoğan Nesimioğlu SAHİ, BİZ NEDEN HOLLANDA OLAMIYORUZ?
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Erdoğan Nesimioğlu 27.09.2012 - 14:15

SAHİ, BİZ NEDEN HOLLANDA OLAMIYORUZ?


Geçtiğimiz günlerde Pankobirlik Genel Başkanımız Sayın Recep Konuk, medyada da geniş bir yankı bulan açıklamasında, Konya ile Hollanda’nın tarımsal potansiyelini karşılaştırmış ve “Konya’nın neyi eksik?” diye de sormuştu.


Gerçekten de Konya’nın neyi eksik?


Ya da Hollandalılar bizden çok mu akıllı?


Veya, bizim üreticilerimizden daha mı çok çalışkanlar?


Oysa, Hollanda ile Konya’nın coğrafi büyüklüklerine baktığımız zaman ikisi de aynı büyüklükte.


Hollanda’nın nüfusu 16.5 milyon. Konya’nın nüfusu ise yaklaşık 2 milyon.


Ama, hem Konya, hem de Hollanda aynı coğrafi büyüklüğe sahip.


Hatta, bizim Konya Ovası’nın tarımsal arazisi Hollanda’dan biraz daha büyük.


Büyük ama, nedense Hollanda’nın ürettiği kadar üretemiyoruz.


Hollanda’nın sahip olduğu büyük ve küçükbaş hayvan sayısı bizden kat be kat yukarılarda. Adamlar yılda 11.5 milyon süt üretiyorlarmış.


ABD ve Fransa’nın ardından dünyanın 3. Büyük tarımsal ürün ihracatçısı olarak Hollanda’yı görüyoruz.


Hollandalı vatandaşın eline geçen veya milli gelirden aldığı pay 40.000 dolar. Bizim ülkemizin insanının aldığı pay ise 10.000 dolar.


Arada korkunç bir uçurum var değil mi?


Peki, burada sormak gerekmez mi, “Konya’nın neyi eksik?” diye.


Aslına bakarsanız eksiğimiz yok fazlamız var.


Ama, bence bizde eksik olan nedir biliyor musunuz?


Biz de, ülke olarak doğru dürüst bir tarım politikamız yok. Bunun yanında tarımsal ürün planlamamız hiç yok.


Bir bakıyorsunuz, üreticilerin pek çoğu bir yıl çok para eden ürüne yöneliyor, bu kez de ürün bolluğundan dolayı ürün para etmiyor. Öteki yıl zarar ettim diye eken olmuyor, bu kez de ürün kıtlığından dolayı ürün karaborsa oluyor.


Yani, sizin anlayacağınız dostlar, bizim üreticilerimiz bizi yönetenler tarafından bilinçli bir şekilde yönlendirilmiyor.


İyi bir planlama yapılmadığından dolayı, üretici istediği gibi davranıyor.


Oysa, iyi bir planlama olsa, ülkenin coğrafi koşullarına göre üretim yapılsa. Kimse ürettiğinden pişman olmaz ve düzenli bir tarım politikası izlenmiş olur.


Ya da, iyin bir başka boyutunu ele alacak olursak, bizim ülkemizde araziden elde edilecek ürünü işleyecek, katma değerli hale getirecek tarımsal sanayi yatırımları yok denecek kadar azdır.


İşte, bizimle Hollanda arasındaki fark budur.


Hollanda’da tarımsal ürünleri işleyecek sanayi yatırımları mevcut, adamlar üretiyor, işliyor ve ihraç ederek milli gelirlerini yükseltiyorlar.


Biz de ise, ürünü işleyecek sanayi yatırımı yok.


Üretilen ürün elde kalıyor.


Sayın Recep Konuk başkanımız, sağ olsunlar son 12 yılda 1.2 milyar dolarlık 28 tane tarımsal sanayi tesisi kurdu. Sayın başkanımız bu nedenle Konya’nın da bir Hollanda gibi olacağını savunuyor ve bunu başarmak için de bir mazeretimizin olmaması gerektiğini ısrarla dile getiriyor.


Evet, Konya Ovası bir Hollanda olur ve bizim üreticilerimiz de bir Hollandalı gibi refah ve mutluluk içerisinde yaşamını sürdürebilir.


Bunun için yapılması gereken tek nokta var.


O da, Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk gibi girişimci ve atılımcı-yatırımcı ruha sahip, ülkesinin kalkınmasına çaba gösteren, bu yüzden de tarımsal sanayi yatırımlarına ağırlık veren beyinlere ihtiyacı vardır.


Bugün, “Konya Ovası gıdanın merkezi olacak” diye iddialı bir söylemde bulunan Sayın Konuk, bu iddiasının arkasında duruyor ve Konya Ovası’nın gıda merkezi olması yolunda atılması gereken adımları yaptığı yatırımlarla atıyor.


Yoksa, gerisi laf-ı güzaf…


Hoşca kalın…

 

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı