Gerçek Kulis - Erdoğan Nesimioğlu GDO’LU ÜRÜNLER YENİDEN GÜNDEMDE
Konya'da 'Ladikli Ahmet Hüdai' anıldı Üniversite adaylarına 8 altın öğüt! Konya'da otomobilin çarptığı yaya öldü Emekliye 152 lira! Trafik sigortası priminde resmi indirimler başladı Karaman'da trafik kazası: 9 yaralı Hız tutkunları Konya'da buluştu Konya'da trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı Aşırı sıcaklar geliyor Konya'da inşaatın yedinci katından düşen işçi öldü

Erdoğan Nesimioğlu 21.09.2012 - 15:11

GDO’LU ÜRÜNLER YENİDEN GÜNDEMDE

Bursa’da tonlarca (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar)GDO’lu mısır ele geçirilmesinin arkasından genetiği değiştirilmiş, yani modifiye edilmiş ürün tartışması yeniden alevlendi.


Özellikle yurt dışından ithal edilerek getirilen genetiğiyle oynanmış ürünlerin, özellikle çocukların yedikleri ürünlerde kullanılması tartışmayı daha alevli hale getiriyor.


Son yıllarda GDO’lu ürünler çok konuşuldu, çok tartışıldı.


İnsan sağlığı üzerindeki etkileri, özellikle kanser yapıcı özellikleri Türkiye’nin önde gelen profesörleri tarafından hala tartışılıyor.


Kimileri, GDO’lu ürünlerin insan sağlığını direk etkilediğini, metabolizmayı bozduğunu, obeziteye yol açtığını ve daha önemlisi kansere neden olduğunu ileri sürerken, bazıları da GDO’lu ürünlerin insan sağlığı açısından etkilerinin henüz oluşmadığını ve insan sağlığında etkisiz olduğunu savunuyorlar.


Bu tür tartışmalar bizden ziyade uzmanlık gerektiren konu olduğu için bu konuyu bilim adamları tartışıyor.


Ancak, kesin olan bir nokta var ki.


Bu da genetiğiyle oynanmış ürünlerin ve bunların başında gelen mısırın kansere yolaçtığı fareler üzerinde yapılan deneylerle sabitlendi.


Son çıkarılan Biyogüvenlik Yasası gereği, eğer üretimini yaptığı ürünlerde GDO’lu ürün kullanıyorsa bunun üzerine “GDO’ludur” diye yazılması şartını getirdi.


Ama, bunca iyi niyetle hazırlanan yasaya rağmen hala bazı firmaların “GDO’ludur” yerine “Modifiye mısır nişastası” ibaresini kullandığı ve tüketicileri kandırdığı yolunda da iddialar bulunuyor.


GDO yasası çok tartışıldı, çok konuşuldu.


Ülkemizde satılan birçok ürünün GDO’lu olduğu ve bu ürünlerin de soframıza geldiği ileri sürüldü. Biyogüvenlik Yasası ile bu tartışma bitti derken, son yapılan deneyler sonucu GDO’lu mısırın kansere yol açmasının belirlenmesi sonucu tartışmalar yine kızıştı.


GDO yanlısı ve GDO karşıtı bilim adamları yaptıkları açıklamalarla yine ortalığı toz dumana çevirdi ve bununla da kalmayarak milyonlarca insanımızın kafasının da karışmasına neden oldu.


Biyogüvenlik Yasası’nın çıkmasıyla birlikte genetiği değiştirilmiş ürünler, bebek mamalarının üretiminde kullanılan GDO’lu ürünler yasaklandı. GDO’lu ürünlerin belli şartları taşıması halinde de piyasaya girmesine izin verildi.


Yukarıda da söyledim, bu ürün “GDO’ludur” yazma şartı getirildi diye.


Kimse “GDO’ludur” diye yazmıyor ama “Modifiye mısır nişastası” yazıyor.


Peki sormak lazım değil mi?


Nedir bu “modifiye mısır nişastası”


Mesela, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Turhan Tuncer bununla ilgili olarak, GDO’lu ürünlerin kullanımını halktan saklamanın bir yolu ve yöntemi olarak dile getiriyor ve “bir vatandaşın kesin olarak ne yediğini bilmek hakkıdır” diyor.


Ziraat Mühendisleri Odası konuyu bu şekilde savunurken, firmalar ise ürenlerinde kesinlikle GDO olmadığını savunuyor.


Ve, modifiye mısır nişastasını mısırdan elde edilen doğal nişastanın kullanılacak ürünün özelliklerine göre fiziksel ve kimyasal yapısının değiştirilmesi olarak yorumluyor.


Bu da kafaları karıştırmaya yetiyor zaten.


İşi ilginç kılan konunun bir başka boyutu ise Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın bu konu üzerinde sessiz kalmasıdır.


Genetiğiyle oynanmış mısırın fareler üzerinde yapılan deneyleri sonunda, farelerde tümörler oluştuğu ve bunun da kanser olduğu geçtiğimiz günlerde medya aracılığıyla tüm dünyaya duyuruldu.


Hala, GDO’lu ürünler kansere yol açmaz diyenlere sormak lazım.


Peki, mısırdan başka yem verilmeyen farelerde oluşan bu fiziki farklılıklar nedir?


Bu farklılık neden oluşmuştur?


Bilim adamları bu farklılığa “kanser” teşhisi koyarken, aksi neden dile getirilmiyor.


Tüm bu karanlıkların aydınlığa çıkması, insan sağlığını tehdit eden GDO’lu ürünler konusunda, insanların kafasındaki karışıklığın giderilmesi gerekiyor.


Aksi halde, GDO’lu ürünler ve özellikle de ithal mısırlar hep zan altında kalacaktır.


Hoşça kalın…

YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

HAVA DURUMU

Tüm hakları saklıdır ©2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

recep konuk mal varlığı